Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko zaplavují levná vejce z Polska. Ministr ukázal na konkrétní řetězce

  14:15aktualizováno  14:15
České drůbežáře drtí konkurence z Polska. Tamní chovatelé prodávají českým řetězcům vejce výrazně levněji. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) tato vejce nabízejí hlavně Kaufland a Ahold. Levný dovoz by přitom mohl české chovatele drůbeže do konce roku donutit zavírat chovy.
Česká dražší vejce mnohé obchodní řetězce nechtějí.

Česká dražší vejce mnohé obchodní řetězce nechtějí. | foto: Reuters

Ministr ve středu upozornil nejen na problém s cenou dovážených vajec, ale i nedůsledným značením vajec z dovozu. „Především v obchodních řetězcích Kaufland a Ahold jsme narazili na problematiku, která se týkala špatně značených vajec nebo vajec, která vůbec nebyla nahlášena v dovozu do České republiky. Tato vejce jsme v řádu sto tisíců kusů vraceli zpátky do Polska,“ uvedl Jurečka.

Veterináři opět vrací vejce do Polska. Vady mělo 160 tisíc kusů

„U firmy Ahold se zjistilo, že vejce byla dokonce neoznačená,“ upřesnil Zbyněk Semerád, ředitel Státní veterinární správy. Jednalo se přitom o velké zásilky. Ahold (provozuje obchody Albert, pozn. red.) čelí pokutě ve výši půl milionu korun.

Polských vajec se v českých obchodech objevuje stále více. Česko má přitom podle ministerstva potenciál stát se ve výrobě vajec zcela soběstačné. Dovoz je možný, ale cena by měla být realistická. „V České republice se výrobní náklady na výrobu jednoho vejce pohybují někde mezi 1,50 až 1,70 koruny, podle technologie,“ vysvětlil Jiří Šír, náměstek ministra zemědělství.

Podle informací ministerstva se však vejce z Polska dovážejí za 80 haléřů za kus. Česká dražší vejce tak mnohé obchodní řetězce nechtějí. „Konkurovat, nebojím se říct dumpingovým dovozům, je velmi těžké,“ dodal Šír. Logicky tak českým výrobcům bude do budoucna vznikat ztráta, vejce totiž nemohou udat.

13.července 2016 v 10:54, příspěvek archivován: 13.července 2016 v 15:41

Nejvíce negativních kontrolních nálezů u vajec jsme našli u Aholdu a Kauflandu, nejvíce vajec ze zahraničí dováží Ahold.

„Jsme přesvědčeni, že zahraniční výrobci nemohou plnit evropské normy a požadavky například na obohacené klece a zároveň dosahovat takto nízkých výrobních nákladů,“ míní Šír.

Podle mluvčího Kauflandu Michaela Šperla tvoří česká vejce přibližně 80 procent nabídky řetězce. „Umožňuje-li to situace, vždy dáváme přednost odběrům vajec českého původu,“ dodal pro ČTK mluvčí, podle něhož závisí nákup vajec na mnoha faktorech, jako jsou například kapacity dodavatelů. Už dříve se firma ohradila proti tvrzení výrobních svazů, že by znevýhodňovala české výrobce oproti zahraničním.

Barbora Vanko z tiskového oddělění společnosti Ahold řekla, že téměř polovina vajíček různých velikostí a z různých typů chovů, které prodají, pochází z České republiky. „Stálou nabídku vajec českého původu doplňujeme dle situace na trhu sortimentem z dalších zemí,“ dodala. V případě nabídky dostatečného objemu za konkurenční cenu podle vyjádření Ahold preferuje nákup od českých chovatelů.

„Ojedinělý případ neúplného značení vajec jsme řešili na jaře tohoto roku. Výrobce chybu napravil a vejce řádně označil, až poté proběhla distribuce do obchodů,“ uzavřela.

Češi by měli vyžadovat česká vejce, nabádá resort

Českým drůbežářům by podle resortu zemědělství mohli pomoci sami zákazníci, kdyby nekompromisně vyžadovali česká vejce. Sílu už letos ukázali, když klesl zájem o palmový olej tak podstatně, že mnozí výrobci přešli na jiný druh oleje.

Předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá proto upozorňuje zákazníky, že pokud chtějí opravdu české vejce, měli by krabičku s vejci otevřít a každý kus zkontrolovat. Na kódu na vejci musí stát označení země, v případě Česka je to CZ. Problémem totiž je, že zatímco jednou můžete v krabičce najít vejce česká, jiný den už tam jsou vejce z dovozu.

Nakupujete v obchodech pouze česká vejce?

celkem hlasů: 11389

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. července 2016. Anketa je uzavřena.

Ano 7514
Původ vajec nezkoumám. 3120
Ne 755

„Řetězce přestaly odebírat naše vejce, i když jsme s nimi nasmlouvali nízké ceny, třeba 1,20 koruny, protože polský dodavatel jim nabídl cenu nižší,“ uvedla Milena Koudelková z představenstva Českomoravské drůbežářské unie.

„Pokud naše výrobní náklady dosahují 1,65 nebo 1,75 koruny na vajíčko a my prodáme za 1,20 koruny, potom ztráta 50 haléřů na vejci při zhruba 6 milionové měsíční produkci činí ztrátu tři miliony,“ vyčíslila Koudelková. Upozornila také, že současná situace by mohla vést až k zavírání chovů. Podle ní by se mohli drůbežáři dostat časem do druhotné platební neschopnosti.

„Ceny dovezených vajec považujeme za dumping. Pokud se situace nezmění, dopadnou chovy nosnic v ČR stejně jako u ostatních kategorií snížením soběstačnosti, což v důsledku zaplatí zákazník vysokou cenou jako u ostatních komodit, u kterých poklesla domácí produkce,“ potvrzuje také tiskový mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.
Nejčtenější

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...PŘEHLEDNĚ: Bankovní účty pod kontrolou. Startuje revoluce v bankovnictví

internetové bankovnictví, platba, internet, účet, banka, počítač, peníze

Bankovní trh se o víkendu výrazně promění. V sobotu totiž začíná platit nový zákon o platebním styku, který finančním...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Rasistická kampaň H&M má dohru. Řetězec zavírá obchody v Jižní Africe

Rasistická reklama společnosti H&M.

Reklama švédské oděvní společnosti H&M s černošským chlapcem v mikině „nejhustší opice v džungli“ vyvolala v Jižní...

Další z rubriky

Nebrečeli jste u stromečku štěstím? Dárek můžete vrátit, nabízejí firmy

(ilustrační snímek)

Vánoční dárky, které se nesetkají se zájmem obdarovaného, lze v řadě obchodů vrátit či vyměnit. Internetových obchodů,...

McDonald’s rozšiřuje nabídku o veganský burger. Zatím ve Finsku a Švédsku

Nový produkt společnosti McDonald´s pro zákazníky - vegany

Po Finsku také ve Švédsku nasadí řetězec restaurací McDonald’s veganský burger. Sendvič McVegan, který se skládá z...

Prazdroj se od nového roku vaří už jen v Plzni. Japonci vycouvali z Ruska

Plnící linka plzeňského Prazdroje

Plzeňský Prazdroj po deseti letech ukončil licenční výrobu v ruské Kaluze. Rusko bylo druhou a nyní už poslední...

Najdete na iDNES.cz