Vodárny vykazují rekordní marže (ilustrační foto).

Vodárny vykazují rekordní marže (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Voda zdražuje příliš rychle, na ceny možná začnou dohlížet úředníci

  • 137
Ceny nejrychleji zdražující energie v Česku může začít kontrolovat a regulovat úplně nový úřad. Ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo do vlády materiál, který řeší, jak bude stát regulovat ceny vodného a stočného.

Vláda se totiž ve svém programovém prohlášení zavázala, že bude nad cenami vody, jež rostou každoročně v průměru nejméně o pět procent, dohlížet více než dosud. Požaduje to i Evropská unie, která vznikem regulátora podmiňuje i další dotace do vodohospodářské sítě v Česku.

Do vlády míří ve zrychleném projednávání návrh, který počítá se čtyřmi verzemi – od zachování stávajícího stavu, kdy ceny řeší ministerstvo financí přes začlenění pod Energetický regulační úřad (ERÚ) až po úplně nový samostatný nezávislý úřad. Jednou z možností je i ponechání současného stavu s vytvořením koordinátora.

Materiál současně přiznává, že model regulace pomocí věcně usměrňovaných cen není udržitelný, protože nemotivuje vodárny ke zvyšování efektivity a zdražuje vodu zákazníkům.

Až dosud si problematiku vody dělí tři různá ministerstva – do cen mluví ministerstvo financí, další podmínky si kladou ministerstva zemědělství a životního prostředí.

Proti regulátorovi dlouhodobě bojuje Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK). "Uvítali bychom, aby měl obor na starosti jeden úřad," říká František Barák, šéf SOVAK. Podle Baráka jsou už dnes podmínky regulace více než dostatečné. "Míra regulace vodárenství je dostatečně komplexní," dodal Barák.

Ministerstva zatím neví, jakou formu kontroly zvolí

Stát se kontroly nad vodovodní sítí v minulosti prakticky vzdal, převzaly ji většinou obce. Ty do nich stále investují miliardy korun za rok, současně však často najaly zahraniční firmy na samotný provoz. Ty pak ročně posílají miliardové dividendy svým vlastníkům, aniž musely zásadně investovat.

Ministerstvo financí od roku 2012 zpřísnilo podmínky, za jakých mohou vodárny vypočítávat cenu vody. Nová jsou například pravidla pro určení návratnosti použitého kapitálu.

Ministerstva se zatím odmítají vyjádřit i k tomu, jakou variantu sama preferují. Nejméně rizik materiál vypočítá u varianty přesunu pod ERÚ nebo vzniku nového multioborového regulátora, který by kromě vody řešil například i provoz na železnici.

Speciální regulátoři už fungují v desítce zemí EU. O vzniku takového regulátora se rovněž mluví, ale přineslo by to současně tlak na další náklady na nová úřednická místa. "Vytváření nového úřadu bude značně finančně náročné, a není proto v souladu se strategií úsporných opatření," napsali úředníci do materiálu.