Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Rychnovsko míří první stomilionová dotace pro Škodu

  10:37aktualizováno  10:37
Na Rychnovsku se začíná utrácet prvních sto milionů korun, kterými stát podpořil rozšíření automobilky v Kvasinách. Kromě toho krajský úřad usiluje o získání peněz na výstavbu bytů pro nové zaměstnance automobilky i o to, aby do regionu co nejdříve přišly peníze slíbené na dopravní stavby.
Stát poskytl první dotace na rozvoj automobilky v Kvasinách

Stát poskytl první dotace na rozvoj automobilky v Kvasinách | foto: Ondřej LitteraMF DNES

V průmyslové zóně Solnice - Kvasiny se už staví, a to nejen za branami automobilky. Pracuje se také na propojení soustav vodovodů a výstavbě čistírny odpadních vod v Solnici. Spolu s výkupem pozemků tak region začíná utrácet první peníze z téměř miliardové dotace slíbené od vlády.

"Letos stát poskytne pouze sto milionů korun. Přibližně sedmdesát milionů půjde do dopravy, zbývající část na výstavbu čistírny odpadních vod a vodovodu," vysvětlil náměstek krajského hejtmana Helmut Dohnálek.

V příštím roce má do regionu přijít největší část ze slíbené téměř miliardové dotace, přibližně šest set milionů korun. Půjde o peníze, se kterými ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura Czech Invest počítají na stavbu vodovodu, čistírny odpadních vod, dopravních staveb či přípravě průmyslové zóny, ale i na podporu středního odborného školství v regionu, na náhradní byty pro obyvatele domů a bytů v místech rozšíření zóny či na rozšíření Orlické nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.

Otázkou však stále zůstává, kde budou bydlet stovky až tisíce lidí, kteří přijdou do regionu za prací ve Škodovce. "Současné nástroje podpory bydlení jsou pro nás z mnoha důvodů nevyužitelné, ale bez nových bytů si region s velikou investicí Škody Auto asi neporadí," míní Dohnálek.

Krajští radní proto v minulých dnech jednali s ministrem pro místní rozvoj Radko Martínkem. "Přestože ministr je v této věci velmi vstřícný, obává se poskytnout dotace podobné těm v Kolíně," řekl Dohnálek.

Kolín už se asi opakovat nebude
Na výstavby bytů pro zaměstnance kolínské automobilky TPCA totiž stát poskytl nemalou dotaci. Na financování bytů za téměř miliardu korun se podílí spolu s radnicí v Kolíně. Kvůli mnoha problémům se však výstavba téměř o rok zdržela a začala teprve před několika dny.

Krajský úřad se proto snaží při financování bytů spolupracovat s bankami. "Hledáme nějaký model, který by byl přijatelný pro ministerstvo financí, ministerstvo pro místní rozvoj i pro nás," uvedl Dohnálek a dodal, že s místy pro bytovou výstavbu na Rychnovsku problémy nebudou.

"Nabídek je mnoho. Vamberk nabízí bývalá kasárna, ozval se Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a další obce v okolí," sdělil Dohnálek.

Krajský úřad chce také prosadit, aby se další částky, které stát slíbil na investice do dopravních staveb nutných pro nárůst průmyslové výroby na Rychnovsku, objevily již v připravovaném státním rozpočtu na příští rok.

Měly by být na průtah Rychnovem nad Kněžnou, rozšíření silnice mezi Týništěm nad Orlicí a Třebechovicemi pod Orebem, třetí etapu obchvatu Vamberka, rozšíření silnice mezi Rychnovem a Lupenicí či na silniční obchvat Solnice.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

Najdete na iDNES.cz