Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Rychnovsko míří první stomilionová dotace pro Škodu

  10:37aktualizováno  10:37
Na Rychnovsku se začíná utrácet prvních sto milionů korun, kterými stát podpořil rozšíření automobilky v Kvasinách. Kromě toho krajský úřad usiluje o získání peněz na výstavbu bytů pro nové zaměstnance automobilky i o to, aby do regionu co nejdříve přišly peníze slíbené na dopravní stavby.
Stát poskytl první dotace na rozvoj automobilky v Kvasinách

Stát poskytl první dotace na rozvoj automobilky v Kvasinách | foto: Ondřej LitteraMF DNES

V průmyslové zóně Solnice - Kvasiny se už staví, a to nejen za branami automobilky. Pracuje se také na propojení soustav vodovodů a výstavbě čistírny odpadních vod v Solnici. Spolu s výkupem pozemků tak region začíná utrácet první peníze z téměř miliardové dotace slíbené od vlády.

"Letos stát poskytne pouze sto milionů korun. Přibližně sedmdesát milionů půjde do dopravy, zbývající část na výstavbu čistírny odpadních vod a vodovodu," vysvětlil náměstek krajského hejtmana Helmut Dohnálek.

V příštím roce má do regionu přijít největší část ze slíbené téměř miliardové dotace, přibližně šest set milionů korun. Půjde o peníze, se kterými ministerstvo průmyslu a obchodu a agentura Czech Invest počítají na stavbu vodovodu, čistírny odpadních vod, dopravních staveb či přípravě průmyslové zóny, ale i na podporu středního odborného školství v regionu, na náhradní byty pro obyvatele domů a bytů v místech rozšíření zóny či na rozšíření Orlické nemocnice v Rychnově nad Kněžnou.

Otázkou však stále zůstává, kde budou bydlet stovky až tisíce lidí, kteří přijdou do regionu za prací ve Škodovce. "Současné nástroje podpory bydlení jsou pro nás z mnoha důvodů nevyužitelné, ale bez nových bytů si region s velikou investicí Škody Auto asi neporadí," míní Dohnálek.

Krajští radní proto v minulých dnech jednali s ministrem pro místní rozvoj Radko Martínkem. "Přestože ministr je v této věci velmi vstřícný, obává se poskytnout dotace podobné těm v Kolíně," řekl Dohnálek.

Kolín už se asi opakovat nebude
Na výstavby bytů pro zaměstnance kolínské automobilky TPCA totiž stát poskytl nemalou dotaci. Na financování bytů za téměř miliardu korun se podílí spolu s radnicí v Kolíně. Kvůli mnoha problémům se však výstavba téměř o rok zdržela a začala teprve před několika dny.

Krajský úřad se proto snaží při financování bytů spolupracovat s bankami. "Hledáme nějaký model, který by byl přijatelný pro ministerstvo financí, ministerstvo pro místní rozvoj i pro nás," uvedl Dohnálek a dodal, že s místy pro bytovou výstavbu na Rychnovsku problémy nebudou.

"Nabídek je mnoho. Vamberk nabízí bývalá kasárna, ozval se Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou a další obce v okolí," sdělil Dohnálek.

Krajský úřad chce také prosadit, aby se další částky, které stát slíbil na investice do dopravních staveb nutných pro nárůst průmyslové výroby na Rychnovsku, objevily již v připravovaném státním rozpočtu na příští rok.

Měly by být na průtah Rychnovem nad Kněžnou, rozšíření silnice mezi Týništěm nad Orlicí a Třebechovicemi pod Orebem, třetí etapu obchvatu Vamberka, rozšíření silnice mezi Rychnovem a Lupenicí či na silniční obchvat Solnice.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Konec bloudění po supermarketu? Ahold testuje navigaci uvnitř obchodů

Najdi svůj produkt. Ahold testuje navigaci obchodem.

Nizozemská nadnárodní společnost Ahold Delhaize začala na tamním trhu testovat aplikaci, která zákazníky naviguje mezi...

Pět barev musí stačit, velí Musk. Chce urychlit výrobu vozů Tesla

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, představuje nový elektrický roadster

Automobily Tesla už budou jen v pěti namísto sedmi barev. Oznámil to v úterý majitel firmy Elon Musk na Twitteru. Chce...

Prodej Versace je na spadnutí. Dědička impéria může rozhodnout už v úterý

Donatella Versace (New York, 5. května 2014)

Prodej italské módní firmy Versace může být oznámen „v řádu hodin“. S odvoláním na nejmenované zdroje to v pondělí...Najdete na iDNES.cz