Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Rychnovsku roste průmyslová oblast

  9:37aktualizováno  9:37
Kromě stavby čističky odpadních vod a nové kanalizace na území Solnice a Kvasin míří i další investice od státu. Podle solnického starosty Ladislava Kubíčka již obce téměř dokončily výkup všech nemovitostí pro rozšiřující se průmyslovou zónu.
Z miliardové dotace na rozvoj kvasinské automobilky už čerpají obce i silničáři

Z miliardové dotace na rozvoj kvasinské automobilky už čerpají obce i silničáři | foto: Vojtěch CekotaMF DNES

Nyní připravují dokumentaci pro vybudování odstavných ploch, které se v budoucnu stanou součástí závodu.

Velké parkoviště a autobusové nádraží
"Stavbu bychom chtěli zahájit v únoru či březnu příštího roku. Vzniknou tady parkoviště pro osobní i nákladní automobily. Součástí bude i autobusové nádraží," uvedl Ladislav Kubíček.

Vysvětlil, že území se později částečně stane součástí oplocení závodu a obce hotové plochy automobilce prodají. Parkoviště a autobusové nádraží budou stát v blízkosti nové vrátnice, kterou automobilka před časem dokončila. Vznikne tady plocha pro šest set osmdesát osobních vozů, která se prý v budoucnu rozšíří až pro tisícovku aut.

K výrobě Roomsteru se již výrazně přiblížil i vlastní areál Škody Auto. "Stavební práce spojené s novou branou, rozšířením montáže a svařovny již skončily. Stavba skladových ploch bude zahájena příští rok," uvedl mluvčí Škody Auto Jaroslav Černý.

Nový model vozu má automobilka podle jeho slov začít vyrábět v prvním čtvrtletí roku 2006. Není ale vyloučené, že na Roomsteru začnou v Kvasinách pracovat již dříve. Ještě v září totiž mluvčí automobilky řekl, že Roomster začnou v Kvasinách vyrábět do konce letošního roku. Poprvé však chtějí auto prezentovat až na autosalonu v Ženevě počátkem března.

Lidé, kteří doposud bydleli v bytovce a rodinných domcích na vykupovaných pozemcích, dostanou nové bydlení. Ze státní dotace na ně půjde sedmdesát šest milionů korun. "Zatím jsme vyřešili bydlení pouze pro obyvatele dvou rodinných domků, na náhradě dalších dvou a jedné bytovky ještě pracujeme," vysvětlil Kubíček.

Dodal, že státní peníze pomohou Solnici také zainvestovat infrastrukturu na parcelách pro nové rodinné domky. "Máme vykoupené území pro dvacet až třicet rodinných domků. Teď připravujeme dokumentaci ke stavebnímu povolení na vybudování infrastruktury," uvedl Kubíček.

Pro kvalitní auta kvalitní cesty
V okolí závodu, kde se vyrábějí moderní auta, budou ještě letos také silnice, po kterých takové vozy mohou bez problémů jezdit. Z peněz od vlády totiž krajští silničáři opravují komunikace v blízkosti Kvasin a Rychnova nad Kněžnou. Podle ředitele královéhradecké Správy a údržby silnic Ilji Kopáčka jsou opravy v plném proudu a předběhly tok vládních peněz.

"Některé stavby máme dokonce již hotové, ale peníze nám doposud nepřišly. Dostáváme se proto do problémů. Jde o investice za dvaašedesát milionů korun," uvedl Kopáček. Vysvětlil, že za peníze opravuje Správa silnic na nábřeží v Rychnově nad Kněžnou a v čtvrti Zbuzany, komunikaci mezi Dobruškou a obcí Dobré, Houdkovicemi a Byzhradcem, Solnicí a Byzhradcem či silnici přes obec Liberk v Orlických horách. Všechny stavby prý budou hotové ještě letos.

Opravy silnic budou pokračovat
V roce 2006 prý bude oprava krajských silnic na Rychnovsku za další vládní peníze pokračovat. Silničáři budou pracovat na silnici ze Solnice do Častolovic, dále do Kvasin a Skuhrova nad Bělou. Dokončí také druhou část silnice kolem kvasinské automobilky a opraví komunikaci, která tento tah dovede na silnici první třídy v Ještěticích.

Vznikne tak obchvat Solnice a Kvasin. V příštím roce prý také vyroste přeložka silnice mezi Častolovicemi a Solnicí.

"Všechny zmíněné letošní stavby i plánované investice v příštím roce budou stát asi dvě stě čtyřicet pět milionů korun. Součástí sumy jsou nejen státní peníze, ale také peníze z Evropské unie, za které opravíme silnici mezi Rychnovem a Rokytnicí v Orlických horách," uvedl ředitel Kopáček.

Peníze od vlády půjdou díky automobilce v příštích letech také na opravy a stavbu důležitých úseků na státních silnicích číslo 11 a 14 v Královéhradeckém kraji. "Přibližně tři sta milionů by mělo přijít z Fondu dopravní infrastruktury pro investice do silnic první třídy, které jsou v majetku státu," uvedl před časem náměstek hejtmana Helmut Dohnálek.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Čtvrt milionu lidí v Česku pracuje načerno. Za legální práci firmy nechtějí platit

Na mostě nedaleko 149. kilometru dálnice D1 u Jabloňova na Žďársku dělníci...

Šedá zóna v podobě nelegálních zprostředkovatelů práce v Česku existuje dlouhodobě, v poslední době však díky dobře...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...Najdete na iDNES.cz