Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Rychnovsku vyroste 500 bytů pro lidi Škody

  13:22aktualizováno  13:22
Rychnovský okres se během příštích let pravděpodobně rozroste o jedno menší město. Přibližně stejné množství obyvatel, kolik dnes žije ve více než dvoutisícové Solnici, přijde totiž na Rychnovsko pracovat do kvasinské automobilky Škoda Auto.
stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis

stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis - Stavebnictví, dům - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Obce a města předpokládají, že díky tomu vyroste v okolí Kvasin až pět set nových bytů. "Pro region je to obrovská šance," vítá rozšíření závodu a investice, které hodlají vláda a Královéhradecký kraj do oblasti vložit, rychnovský starosta Jiří Rokl.

Již dnes je jasné, že do roku 2007 utratí vláda na Rychnovsku téměř miliardu korun. Peníze však půjdou do průmyslové zóny, na opravy silnic a rozvoj odborného školství či zdravotnictví.

Místní politici upozorňují, že nevyřešen zůstává největší problém, kterým je bydlení nových pracovníků. "V současné době neexistuje dotační program pro výstavbu, který by abnormálně nezatížil rozpočty obcí," řekl poslanec Evžen Snítilý.

Všechny státní dotace totiž po obcích vyžadují vysokou spoluúčast. Poslankyně Zdeňka Horníková, která se specializuje na bytovou politiku, předpokládá, že stát formu dotací změní. „Diskutuje se o garancích z fondu bydlení nebo o přímých "dotacích do infrastruktury. Zabývat se tím však bude zřejmě až příští vláda," míní Horníková.

Díky škodovce budou dotace přístupnější
Podle prvního náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Helmuta Dohnálka díky rozšíření automobilky obce na Rychnovsku budou mít alespoň snadnější přístup k současným dotacím. "Vláda slíbila určité zohlednění regionu při čerpání prostředků z řádných dotačních titulů, zejména v oblasti bydlení," řekl Dohnálek.


foto 
Vývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Starostové Rychnova nad Kněžnou, Kvasin a Solnice se shodují, že by rádi připravili pro nové škodováky čtyři sta až pět set bytů. Podle Jiřího Rokla by takové množství byl schopen nabídnout i samotný Rychnov. "Musela by se však změnit pravidla financování," dodal rychnovský starosta.

Město rezervuje pro byty a rodinné domky dvanáctihektarové území nad obchodním domem Billa, pozemky vedle bývalé Prefy nebo lokalitu bývalé školy v přírodě, kde by prý mohlo stát až sto dvacet rodinných domků. "Dalších třicet šest parcel máme za bývalými kasárnami," sdělil Rokl.

Ubytování pro první nové pracovníky kvasinské automobilky se již v Rychnově připravuje. Město totiž prodalo část bývalých kasáren firmě, která zajišťuje bydlení pracovníků automobilky. V Rychnově chce stavět ubytovnu.

Strostové stojí o nové občany
Podle starostů však ubytovny nejsou tou správnou cestou. "Chceme stavět byty. Nemáme zájem o ubytovny, ve kterých budou bydlet dojíždějící pracovníci," řekl kvasinský starosta Pavel Ulrich. Stanovisko krajského úřadu je stejné. "Nově příchozí lidi chceme v regionu stabilizovat. Přejeme si, aby tam žili," uvedl Dohnálek.

Kvasiny mají podle Ulricha téměř připraveno území pro šedesát bytů, tři bytové domy by mohly stát uprostřed obce. Kvůli dalším velkým lokalitám chtějí společně se Solnicí změnit územní plán.

V Solnici najdou příchozí pracovníci pozemky pro více než třicet rodinných domků. Podle starosty Ladislava Kubíčka mají zájem ve městě stavět i komerční společnosti. "Obracejí se na nás developerské firmy. Zatím ale zřejmě nedovedou odhadnout cenu nabízených bytů či domů," řekl Kubíček.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Další z rubriky

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz