Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Rychnovsku vyroste 500 bytů pro lidi Škody

  13:22aktualizováno  13:22
Rychnovský okres se během příštích let pravděpodobně rozroste o jedno menší město. Přibližně stejné množství obyvatel, kolik dnes žije ve více než dvoutisícové Solnici, přijde totiž na Rychnovsko pracovat do kvasinské automobilky Škoda Auto.
stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis

stavba, stavebincví, dům (c) profimedia.cz/corbis - Stavebnictví, dům - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Obce a města předpokládají, že díky tomu vyroste v okolí Kvasin až pět set nových bytů. "Pro region je to obrovská šance," vítá rozšíření závodu a investice, které hodlají vláda a Královéhradecký kraj do oblasti vložit, rychnovský starosta Jiří Rokl.

Již dnes je jasné, že do roku 2007 utratí vláda na Rychnovsku téměř miliardu korun. Peníze však půjdou do průmyslové zóny, na opravy silnic a rozvoj odborného školství či zdravotnictví.

Místní politici upozorňují, že nevyřešen zůstává největší problém, kterým je bydlení nových pracovníků. "V současné době neexistuje dotační program pro výstavbu, který by abnormálně nezatížil rozpočty obcí," řekl poslanec Evžen Snítilý.

Všechny státní dotace totiž po obcích vyžadují vysokou spoluúčast. Poslankyně Zdeňka Horníková, která se specializuje na bytovou politiku, předpokládá, že stát formu dotací změní. „Diskutuje se o garancích z fondu bydlení nebo o přímých "dotacích do infrastruktury. Zabývat se tím však bude zřejmě až příští vláda," míní Horníková.

Díky škodovce budou dotace přístupnější
Podle prvního náměstka hejtmana Královéhradeckého kraje Helmuta Dohnálka díky rozšíření automobilky obce na Rychnovsku budou mít alespoň snadnější přístup k současným dotacím. "Vláda slíbila určité zohlednění regionu při čerpání prostředků z řádných dotačních titulů, zejména v oblasti bydlení," řekl Dohnálek.


foto 
Vývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Starostové Rychnova nad Kněžnou, Kvasin a Solnice se shodují, že by rádi připravili pro nové škodováky čtyři sta až pět set bytů. Podle Jiřího Rokla by takové množství byl schopen nabídnout i samotný Rychnov. "Musela by se však změnit pravidla financování," dodal rychnovský starosta.

Město rezervuje pro byty a rodinné domky dvanáctihektarové území nad obchodním domem Billa, pozemky vedle bývalé Prefy nebo lokalitu bývalé školy v přírodě, kde by prý mohlo stát až sto dvacet rodinných domků. "Dalších třicet šest parcel máme za bývalými kasárnami," sdělil Rokl.

Ubytování pro první nové pracovníky kvasinské automobilky se již v Rychnově připravuje. Město totiž prodalo část bývalých kasáren firmě, která zajišťuje bydlení pracovníků automobilky. V Rychnově chce stavět ubytovnu.

Strostové stojí o nové občany
Podle starostů však ubytovny nejsou tou správnou cestou. "Chceme stavět byty. Nemáme zájem o ubytovny, ve kterých budou bydlet dojíždějící pracovníci," řekl kvasinský starosta Pavel Ulrich. Stanovisko krajského úřadu je stejné. "Nově příchozí lidi chceme v regionu stabilizovat. Přejeme si, aby tam žili," uvedl Dohnálek.

Kvasiny mají podle Ulricha téměř připraveno území pro šedesát bytů, tři bytové domy by mohly stát uprostřed obce. Kvůli dalším velkým lokalitám chtějí společně se Solnicí změnit územní plán.

V Solnici najdou příchozí pracovníci pozemky pro více než třicet rodinných domků. Podle starosty Ladislava Kubíčka mají zájem ve městě stavět i komerční společnosti. "Obracejí se na nás developerské firmy. Zatím ale zřejmě nedovedou odhadnout cenu nabízených bytů či domů," řekl Kubíček.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Najdete na iDNES.cz