Aleš Hušák

Aleš Hušák | foto: Michal Sváček, MAFRA

Na Sazku tlačí banky. Třese se pod Hušákem židle?

  • 59
Loterijní firma Sazka má už jen necelé tři týdny na to, aby se dohodla s bankami na dalším financování svých obřích dluhů. Do konce listopadu by totiž měla největší sázkařská firma v zemi vyplatit bankám úvěry za stovky milionů korun, které nyní nemá a další peníze od finančních ústavů zatím nesehnala.

Právě kvůli problémům s penězi a akutní potřebě finanční restrukturalizace firmy se podle pondělního vydání týdeníku Euro začíná otřásat pozice šéfa Sazky Aleše Hušáka, který stojí v jejím čele už 14 let. Jeho hlavu údajně chtějí banky, a to jako jednu z podmínek pro poskytnutí dalších úvěrů.

Mezi případnými nástupci Hušáka se podle Eura objevuje nejčastěji jméno prezidenta Českého tenisového svazu Iva Kaderky, bývalého eurokomisaře a šéfa Ragbyové unie Pavla Teličky.

Možným adeptem je prý také místopředseda pro ekonomiku Českého olympijského výboru a generální ředitel nábytkářské společnosti Techo Jiří Kejval. Nikdo z nich ale týdeníku zájem o vedení Sazky nepotvrdil.

Samotná Sazka i akcionáři odchod Hušáka zpochybňují. "Jsou to bláboly. Otázky jsme od časopisu dostali, ale odmítli na ně odpovědět. Jsou to ničím nepodložené spekulace a nesmysly," řekl mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Odvolání Hušáka odmítá i Vladimír Srb, člen představenstva Sazky a šéf Českého svazu tělesné výchovy, který je se 67 procenty největším akcionářem loterijní firmy. "O ničem takovém nejednalo ani představenstvo Sazky, ani ČSTV. Nevím ani o tom, že by požadavek na odvolání doktora Hušáka vznesly banky," upozornil.

Ředitele Sazky může podle stanov firmy odvolat představenstvo, souhlasit musí pět z celkem sedmi členů. Většina členů nejvyššího vedení ale doposud stála pevně za Hušákem.

Otázkou je, jak by se vedení Sazky zachovalo, pokud by jejich firmě hrozil finanční krach a banky na odvolání šéfa trvaly.

Podle informací MF DNES je největším adeptem na finanční restrukturalizaci Sazky Erste Bank. Podmínkou ovšem má být kromě změny managementu i zástava akcií loterijní firmy či vstup dalšího investora.

Šéf ČSTV pouze potvrdil, že se v nejbližších týdnech musí najít dohoda s bankami, jak to bude dál. "Máme čas do konce listopadu, ale nějaké řešení musí přijít pochopitelně dříve," řekl Srb. Žádné varianty řešení ale nechtěl komentovat s tím, že jde o důvěrné informace.

Rozhodnutí s největší pravděpodobností padne na mimořádné valné hromadě Sazky, která je svolána na 19. listopadu. Zatím je ale na jejím programu pouze odvolání člena dozorčí rady Ladislava Šustra a zvolení jeho nástupce.

Bývalý poslanec Šustr rezignoval na svůj letitý post v kontrolním orgánu Sazky poté, co se ukázalo, že byl ochoten vyjednávat o sponzoringu pro stranu TOP 09 za pozměněnění loterijního zákona ve prospěch hazardu.

Sazku táhne do finačních potíží hlavně víceúčelová sportovní O2 aréna v pražské Libni. Její stavba stála Sazku už kolosálních 10 miliard korun, přičemž tento dluh je hrazen z velké části dluhopisy. Jen jejich splátky teď činí 800 milionů korun ročně. Sazce tak docházejí peníze na další činnosti a hlavně na příspěvky pro své akcionáře, sportovní svazy.

,