Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na stát budeme pracovat o 2 dny méně

  1:00aktualizováno  1:00
Češi budou letos pracovat na stát o dva dny méně než loni. Takzvaný den daňové svobody, který spočítal Liberální institut, bude letos možné oslavit 14. června. Loni to bylo patnáctého téhož měsíce, a protože byl přestupný rok, období plnění státní kasy se zkrátilo o dva dny.

Den daňové svobody dělí rok na dvě teoretické části: kdy lidé platí jen daně, a zbytek, kdy vydělávají jen do vlastní kapsy. Liberální institut do výpočtu počítá všechny daně, co lidé platí, nejen z příjmu a zisků, ale i při koupi zboží a služeb a sociální pojištění.

Ke zkrácení o dva dny došlo díky tomu, že od začátku roku šly trochu dolů daně ze zisku firem a byly zavedeny slevy na dani. Ty pomohou většině rodin v Česku několik stovek až tisíc korun měsíčně na daních ušetřit.

"Teprve v následujících 201 dnech, které zbývají do konce letošního kalendářního roku, bude občan vydělávat pro svou vlastní potřebu," říká Helena Havránková z Liberálního institutu. Letos stát podle údajů státního rozpočtu na všech těchto příjmech vybere od lidí i podnikatelů téměř 900 miliard korun.

Od roku 2000, kdy se den daňové svobody v Česku sleduje, se však jeho termín posunul o osm dní dále. K největšímu skoku za poslední léta došlo loni, kdy se posunul o čtyři dny v neprospěch občana. Nahoru šly totiž daně od počátku roku a v druhé vlně od května. Vyšší daně zdražily řadu zboží a služeb, například stravování. Zdražení se dočkaly i cigarety.

Někteří ekonomové jsou v pohledu na to, jak dlouho na stát Češi pracují, ještě pesimističtější. Analytik David Marek z Patria Online den D spočítal trochu jiným postupem až na 24. června. Loni mu vyšel o pět dní dříve.

"I přes přiblížení dne daňové svobody o pár dní blíže k počátku roku můžeme závidět Mexičanům, kteří budou mít stejný důvod k oslavě již zhruba za tři týdny, nebo lidem žijícím ve Spojených státech, kteří mohou naplánovat barbecue na začátek dubna," řekl ČTK Marek. Nejdéle si jako každý rok počkají Dánové a Švédové, a to až na konec července.

Důležitá je však i kvalita služeb, které si lidé u státu prostřednictvím daní platí. V Česku moc velká není, což podle ekonomů vede jen k rozkvětu práce načerno, kde se s placením daní vůbec nepočítá.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

Prasečí mor je v Evropě na vzestupu, ministerstvo zvažuje kontroly dovozu

Ilustrační snímek

Státní veterinární správa zvažuje zavedení povinnosti testovat dovážené vepřové maso na přítomnost viru afrického moru...Najdete na iDNES.cz