Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na stát budeme pracovat o 2 dny méně

  1:00aktualizováno  1:00
Češi budou letos pracovat na stát o dva dny méně než loni. Takzvaný den daňové svobody, který spočítal Liberální institut, bude letos možné oslavit 14. června. Loni to bylo patnáctého téhož měsíce, a protože byl přestupný rok, období plnění státní kasy se zkrátilo o dva dny.

Den daňové svobody dělí rok na dvě teoretické části: kdy lidé platí jen daně, a zbytek, kdy vydělávají jen do vlastní kapsy. Liberální institut do výpočtu počítá všechny daně, co lidé platí, nejen z příjmu a zisků, ale i při koupi zboží a služeb a sociální pojištění.

Ke zkrácení o dva dny došlo díky tomu, že od začátku roku šly trochu dolů daně ze zisku firem a byly zavedeny slevy na dani. Ty pomohou většině rodin v Česku několik stovek až tisíc korun měsíčně na daních ušetřit.

"Teprve v následujících 201 dnech, které zbývají do konce letošního kalendářního roku, bude občan vydělávat pro svou vlastní potřebu," říká Helena Havránková z Liberálního institutu. Letos stát podle údajů státního rozpočtu na všech těchto příjmech vybere od lidí i podnikatelů téměř 900 miliard korun.

Od roku 2000, kdy se den daňové svobody v Česku sleduje, se však jeho termín posunul o osm dní dále. K největšímu skoku za poslední léta došlo loni, kdy se posunul o čtyři dny v neprospěch občana. Nahoru šly totiž daně od počátku roku a v druhé vlně od května. Vyšší daně zdražily řadu zboží a služeb, například stravování. Zdražení se dočkaly i cigarety.

Někteří ekonomové jsou v pohledu na to, jak dlouho na stát Češi pracují, ještě pesimističtější. Analytik David Marek z Patria Online den D spočítal trochu jiným postupem až na 24. června. Loni mu vyšel o pět dní dříve.

"I přes přiblížení dne daňové svobody o pár dní blíže k počátku roku můžeme závidět Mexičanům, kteří budou mít stejný důvod k oslavě již zhruba za tři týdny, nebo lidem žijícím ve Spojených státech, kteří mohou naplánovat barbecue na začátek dubna," řekl ČTK Marek. Nejdéle si jako každý rok počkají Dánové a Švédové, a to až na konec července.

Důležitá je však i kvalita služeb, které si lidé u státu prostřednictvím daní platí. V Česku moc velká není, což podle ekonomů vede jen k rozkvětu práce načerno, kde se s placením daní vůbec nepočítá.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz