Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Střední Moravu se vracejí řadové domky

  17:40aktualizováno  17:40
Uničov, Olomouc, Mohelnice: Řadové domky, vymoženost stavebnictví, kterou mnozí lidé před rokem 1989 považovali za vysněné bydlení, se vracejí. V některých ze středomoravských měst z nich vznikají hned celé ulice.

V Uničově vznikne zcela nová ulice

V ulici Pod Šibeníkem v Uničově by zanedlouho novodobých řadovek mělo vyrůst celkem 16. Postaví je soukromá stavební firma, které město prodá pozemky.

„Nápad se nám líbí, ale sami jsme do tohoto projektu nechtěli finančně vstupovat. Jednalo by se totiž o použití veřejných finančních prostředků jen pro určitou menší skupinu lidí. Tedy těch, kteří by pak v domech žili,“ řekl uničovský místostarosta Dalibor Horák (ODS).

Poslední řadové domky se podle něj v Uničově stavěly někdy na počátku osmdesátých let minulého století. „V novodobé historii města po roce 1989 to bude první taková zástavba. Přiznám se, že mi přijde utěšenější než některá vyrůstající satelitní městečka v kraji. Stavbou těchto domů u nás vznikne klasická řadová uliční zástavba a v okrajové části města se díky tomu vytvoří nová ulice,“ popsal Horák.

Postaví se i startovací byty pro mladé

V uničovské ulici Pod Šibeníkem totiž loni Uničovští zkolaudovali nový bytový dům. Další s takzvanými startovacími byty především pro mladé v této lokalitě město hodlá začít letos stavět.

Podle Horáka se výstavbou řadových domů umožní bydlení lidem, kteří sice mají peníze, ale chtějí bydlet ve městě v moderním rodinném domku. A takových mnoho není. „Ani volných bytů tady zase tak moc nemáme. Jistě, kdo má peníze, sežene jej, ale je otázka, jestli v kvalitě, o jakou usiluje,“ dodal Horák.

To v Olomouci už podobných nových ulic v posledních letech vzniklo několik. Dostaly poetické názvy jako Malinová či Jahodová.

Nyní řadovky vyrůstají i v dalších olomouckých oblastech. „Jedna firma staví na Polní ulici. Další, která už postavila na tři desítky řadovek právě v ulici Jahodové a Malinové, pokračuje ve výstavbě nových řadových domů nedaleko této lokality,“ potvrdila Michaela Kličková z odboru koncepce rozvoje olomoucké radnice. Podle ní i některé urbanistické studie v Olomouci do budoucnosti počítají s další řadovou výstavbou.

Společné stěny: ušetří se za fasádu i na teple

Řadovky, které už rostou na olomoucké Polní ulici v části Černovír, stejně jako budoucí uničovské domy, projektoval Jan Bombera.

„V Uničově jsme řadovky navrhli proto, že jsem chtěli nabídnout něco nového oproti stavbám v klasických satelitních městečkách. Současně to vyplynulo také z velikosti pozemků určených pro jednu stavbu,“ popsal Bombera. Uničovské bytovky budou mít pultové - rovné střechy. Domy byly prý projektovány jako čtyři plus jedna s garáží tak, aby byly cenově dostupnější.

Na olomoucké Polní ulici pak stavebníci volili sedlovou střechu, aby novostavby odpovídaly již hotové okolní zástavbě.

Řadovka mají podle projektanta své výhody. „Jednak není třeba tolik na fasádu a šetří se i místo na stavební pozemek. Navíc mají jeho obyvatelé z čelní strany z ulice zajištěné soukromí, protože jde o řadu domů, a teprve za nimi jsou pozemky - dvorky či zahrádky,“ doplnil Bombera.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Jak popsal Petr Kuchta, ředitel stavební firmy zabývající se mimo jiné výstavbou řadových domů právě v Uničově i v Olomouci, je pro něj jako stavebníka myšlenka řadové zástavby zajímavá. „Dobře lze využít pozemek. Také stěna domu, která přiléhá k druhému, se tak rychle neochlazuje, což může pro majitele znamenat i úspory energie,“ upřesnil Kuchta.
V Uničově podle něj chtějí začít letos v létě budovat inženýrské sítě. První domy by tam mohly začít vyrůstat v září. Na olomoucké Polní ulici už v první etapě staví sedm domků, které mají být dokončené letos v říjnu. „Ceny domků se budou pohybovat od dvou a půl do tří milionů korun včetně pozemků,“ dodal Kuchta.

Zájem je kvůli většímu soukromí o „sólo“ domy

Jak upozornil místostarosta Mohelnice Pavel Nenkovský, nad řadovou výstavbou u nich ovšem stále vede zájem o stavbu „sólo“ domů. V Mohelnici nyní připravují pozemky pro rodinné domky.

„Město financuje vybudování inženýrských sítí, poté se domluví s firmou, která bytové domy postaví na klíč,“ popsal Nenkovský. Lidé, kteří si chtějí postavit na městských pozemcích dům, podle něj dávají stále přednost samostatně stojícím domkům. „Zájem je sice i o řadovky, ale není tak velký jako o samostatné domy. Lidé tvrdí, že v domech nalepených jeden na druhý nemají tolik soukromí,“ ukončil Nenkovský.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Soud zprostil obžaloby představitele ŘSD, billboardy nepronajímali pod cenou

Alfred Brunclík, šéf Ředitelství silnic a dálnic

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes zprostil obžaloby dva bývalé představitele Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Alfreda...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

VSE koleje pred zacatkem semestru

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...Najdete na iDNES.cz