Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Střední Moravu se vracejí řadové domky

  17:40aktualizováno  17:40
Uničov, Olomouc, Mohelnice: Řadové domky, vymoženost stavebnictví, kterou mnozí lidé před rokem 1989 považovali za vysněné bydlení, se vracejí. V některých ze středomoravských měst z nich vznikají hned celé ulice.

V Uničově vznikne zcela nová ulice

V ulici Pod Šibeníkem v Uničově by zanedlouho novodobých řadovek mělo vyrůst celkem 16. Postaví je soukromá stavební firma, které město prodá pozemky.

„Nápad se nám líbí, ale sami jsme do tohoto projektu nechtěli finančně vstupovat. Jednalo by se totiž o použití veřejných finančních prostředků jen pro určitou menší skupinu lidí. Tedy těch, kteří by pak v domech žili,“ řekl uničovský místostarosta Dalibor Horák (ODS).

Poslední řadové domky se podle něj v Uničově stavěly někdy na počátku osmdesátých let minulého století. „V novodobé historii města po roce 1989 to bude první taková zástavba. Přiznám se, že mi přijde utěšenější než některá vyrůstající satelitní městečka v kraji. Stavbou těchto domů u nás vznikne klasická řadová uliční zástavba a v okrajové části města se díky tomu vytvoří nová ulice,“ popsal Horák.

Postaví se i startovací byty pro mladé

V uničovské ulici Pod Šibeníkem totiž loni Uničovští zkolaudovali nový bytový dům. Další s takzvanými startovacími byty především pro mladé v této lokalitě město hodlá začít letos stavět.

Podle Horáka se výstavbou řadových domů umožní bydlení lidem, kteří sice mají peníze, ale chtějí bydlet ve městě v moderním rodinném domku. A takových mnoho není. „Ani volných bytů tady zase tak moc nemáme. Jistě, kdo má peníze, sežene jej, ale je otázka, jestli v kvalitě, o jakou usiluje,“ dodal Horák.

To v Olomouci už podobných nových ulic v posledních letech vzniklo několik. Dostaly poetické názvy jako Malinová či Jahodová.

Nyní řadovky vyrůstají i v dalších olomouckých oblastech. „Jedna firma staví na Polní ulici. Další, která už postavila na tři desítky řadovek právě v ulici Jahodové a Malinové, pokračuje ve výstavbě nových řadových domů nedaleko této lokality,“ potvrdila Michaela Kličková z odboru koncepce rozvoje olomoucké radnice. Podle ní i některé urbanistické studie v Olomouci do budoucnosti počítají s další řadovou výstavbou.

Společné stěny: ušetří se za fasádu i na teple

Řadovky, které už rostou na olomoucké Polní ulici v části Černovír, stejně jako budoucí uničovské domy, projektoval Jan Bombera.

„V Uničově jsme řadovky navrhli proto, že jsem chtěli nabídnout něco nového oproti stavbám v klasických satelitních městečkách. Současně to vyplynulo také z velikosti pozemků určených pro jednu stavbu,“ popsal Bombera. Uničovské bytovky budou mít pultové - rovné střechy. Domy byly prý projektovány jako čtyři plus jedna s garáží tak, aby byly cenově dostupnější.

Na olomoucké Polní ulici pak stavebníci volili sedlovou střechu, aby novostavby odpovídaly již hotové okolní zástavbě.

Řadovka mají podle projektanta své výhody. „Jednak není třeba tolik na fasádu a šetří se i místo na stavební pozemek. Navíc mají jeho obyvatelé z čelní strany z ulice zajištěné soukromí, protože jde o řadu domů, a teprve za nimi jsou pozemky - dvorky či zahrádky,“ doplnil Bombera.

VÝVOJ CEN BYTŮ SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

Jak popsal Petr Kuchta, ředitel stavební firmy zabývající se mimo jiné výstavbou řadových domů právě v Uničově i v Olomouci, je pro něj jako stavebníka myšlenka řadové zástavby zajímavá. „Dobře lze využít pozemek. Také stěna domu, která přiléhá k druhému, se tak rychle neochlazuje, což může pro majitele znamenat i úspory energie,“ upřesnil Kuchta.
V Uničově podle něj chtějí začít letos v létě budovat inženýrské sítě. První domy by tam mohly začít vyrůstat v září. Na olomoucké Polní ulici už v první etapě staví sedm domků, které mají být dokončené letos v říjnu. „Ceny domků se budou pohybovat od dvou a půl do tří milionů korun včetně pozemků,“ dodal Kuchta.

Zájem je kvůli většímu soukromí o „sólo“ domy

Jak upozornil místostarosta Mohelnice Pavel Nenkovský, nad řadovou výstavbou u nich ovšem stále vede zájem o stavbu „sólo“ domů. V Mohelnici nyní připravují pozemky pro rodinné domky.

„Město financuje vybudování inženýrských sítí, poté se domluví s firmou, která bytové domy postaví na klíč,“ popsal Nenkovský. Lidé, kteří si chtějí postavit na městských pozemcích dům, podle něj dávají stále přednost samostatně stojícím domkům. „Zájem je sice i o řadovky, ale není tak velký jako o samostatné domy. Lidé tvrdí, že v domech nalepených jeden na druhý nemají tolik soukromí,“ ukončil Nenkovský.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz