Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Šumavě vyrostou luxusní byty

  11:02aktualizováno  11:02
Na Železnorudsku vyrůstají další víkendové byty. Staví se v lokalitě Sruby pod sedlem na Špičáku. V místech, která dříve využívali vojáci, teď budou trávit volno lidé z měst. Zájem o bydlení na Šumavě je obrovský.

Podobně jako v Krkonoších i na Šumavě brzo vyrostou domy s víkendovými byty. | foto: Otakar GrusserMF DNES

Z někdejších armádních objektů, které řadu let chátraly a dělaly oblasti jen ostudu, nyní Lesní stavby Nýrsko přestavují byty. Bude jich tam padesát.

V horském středisku však apartmánové byty radnice příliš ráda nevidí. Právě kvůli nim na Železnorudsku už několik let platí stavební uzávěra. Kdo chce něco stavět či opravovat, musí mít souhlas zastupitelstva.

"Tihle lidé nám nic nepřinášejí. Neplatí poplatky z ubytování, nejdou k nám jejich daně, jídlo nakoupí ve městě. Tady neutratí žádné peníze," řekl na adresu majitelů víkendových bytů jeden ze zastupitelů Železné Rudy Václav Nový.

Z výstavby nových bytů nejsou nadšeni hoteliéři
Z víkendových bytů nejsou nadšeni ani majitelé hotelů a penzionů. Berou jim zákazníky, kteří by se za normálních okolností pravděpodobně ubytovali u nich. "Pravdou ale je, že víkendové byty vznikly většinou z budov, které by zřejmě jinak chátraly," nevidí na nich nic špatného Miroslav Ulč, který jezdí na Špičák pravidelně na dovolenou.

Právě to je případ Srubů. Nemovitosti v lokalitě už několik let nikdo nevyužívá. Stavební uzávěra se jich nedotýká. "Platí v Železné Rudě, Špičáku a Alžbětíně. Sruby spadají pod katastrální území Hojsovy Stráže, kde uzávěra neplatí," říká Lucie Hejtmánková z Městského úřadu v Železné Rudě.

Další víkendové byty se brzy začnou stavět také v šumavské obci Srní. V první etapě tam investor postaví čtrnáct apartmánů o velikosti čtyřicet metrů čtverečních, přičemž dva z nich budou stometrové. Později vznikne dalších pět bytů. Budou stát v místech někdejšího kravína v lokalitě Sedlo, která dnes chátrá.

O víkendové byty na Šumavě je obrovský zájem, přestože se jejich ceny šplhají na úroveň, srovnatelnou s byty ve velkých městech. Metr čtvereční bytu v Srní bude stát asi 40 tisíc korun. Největší apartmány tak vyjdou zhruba na čtyři miliony korun.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

"Sedmdesát procent bytů už je rezervovaných. Šumava táhne lidi ze všech měst. Převážně o bydlení mají zájem Pražáci, ale i Plzeňáci a obyvatelé jejího okolí," říká Ladislav Chaluš z realitní kanceláře MüllerReality/Immobilien, která byty v Srní prodává.

Obvykle metr čtvereční víkendového bytu na Šumavě stojí okolo třiceti tisíc korun. "Psychologická hranice ceny bytu jsou dva miliony korun. Samozřejmě, že se najdou lidé, kteří za něj dají i více," uvedl před časem Karel Müller z klatovské realitní kanceláře.

Víkendový byt na Špičáku má i hejtman kraje Petr Zimmermann. "Je to méně starostí," vysvětlil, proč dal přednost bytu před chalupou.

Autoři: ,


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Další z rubriky

Zoot řeší obrovské množství vráceného zboží, čeká ho boj se Zalandem

Prodejna e-shoopu Zoot v Praze.

Nakupovat oblečení a boty po internetu není zatím pro většinu Čechů obvyklé. Na tomto poli se přitom právě rozhořel boj...

Svatby jako řemen. Svatební agentury mají čím dál víc práce

Svatba pořádaná společností White Agency

Kdo tvrdí, že manželství není v módě, neví, o čem mluví. Jen loni bylo podle Českého statistického úřadu uzavřeno téměř...

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Najdete na iDNES.cz