Horníci by se alespoň na dočasnou dobu mohli přestěhovat na Frenštátsko.

Horníci by se alespoň na dočasnou dobu mohli přestěhovat na Frenštátsko. | foto: MF DNES

Na těžbě uhlí v Beskydech se neshodnou ani odborníci

  • 10
Ani geologičtí odborníci nejsou zajedno při hodnocení prospěšnosti průzkumné ražby uhelné sloje pod Beskydy. Zatímco jedni označují snahy těžařů za pochopitelné a zcela seriózní, další varují před snahou zahájit těžbu, což bude mít podle nich nevratný vliv na povrch.

Jeden je pro, druhý proti. Na významu Dolu Frenštát se nedokážou shodnout ani odborníci na geologii. Přední český geomorfolog Jaromír Demek se staví na stranu odpůrců případné těžby zcela otevřeně.

"OKD neustále různými způsoby zkouší, jak zahájit těžbu uhlí a plynu v dobývacím prostoru Trojanovice," uvedl Demek.

Přečtěte si o sporu mezi vedením radnic a těžaři

Podle něj může mít neočekávané důsledky i malý zásah do horninového masivu. "Předpoklad OKD, že tato aktivita na ložisku nebude mít žádný dopad na povrch, není odborně doložený. Flyšové skalní horniny v dobývacím prostoru Trojanovice jsou nakypřené, postižené četnými svahovými deformacemi a existují vědecké doklady, že se nacházejí v nerovnovážném stavu," řekl Demek.

Nepříznivý vliv na život ve Frenštátě bude mít podle Demka i samotný odvoz vyrubaných hornin.

Areál Dolu Frenštát při pohledu od Trojanovic

Obavám místních rozumí i Pavel Bosák z Geologického ústavu Akademie věd v Praze. Snahy těžební společnosti ale považuje za legitimní.

"Získat lepší informace ke strategickému rozhodování, zda těžit, nebo lokalitu zlikvidovat a zahladit, mi připadá logické," pověděl Bosák, podle nějž jsou argumenty uvedené v Desateru chaotické (více se dočtete zde).

"Buď autoři neví, o čem píší, nebo účelově mlží. Například údaje o exportu uhlí s problematikou naprosto nesouvisí," sdělil Bosák.

Symbolické vyhánění havířů z Valašska

Těžařů se ale zastávat nechce. "Do hlavy jim nevidím. Je jasné, že jejich role je nerostné suroviny vydobýt se ziskem pro akcionáře i stát a obce, nebo mít ověřené zásoby. Je ale pravda, že intenzivní průzkum ložisek uhlí skončil na úplném počátku devadesátých 20. století. Mnoho ložisek však bylo prozkoumáno mnohem dříve. Kritéria pro vyhodnocení výsledků průzkumu se od té doby změnila," popsal Bosák.

Povolili byste průzkumnou ražbu ve frenštátském uhelném ložisku?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 14. listopadu 2011. Anketa je uzavřena.

Ne, jde jen o generálku před snahou zahájit těžbu uhlí
Ne, jde jen o generálku před snahou zahájit těžbu uhlí 567
Ano, neznamená to těžbu a průzkum je nutný pro pozdější rozhodnutí
Ano, neznamená to těžbu a průzkum je nutný pro pozdější rozhodnutí 319

Znát perfektně jakékoliv ložisko energetické suroviny je podle Bosáka velmi důležité. "Česká republika je chudá na nerostné suroviny, zejména pak energetické suroviny, uhlí nevyjímaje," uvedl Bosák, pro kterého je zasypání Dolu Frenštát nepřijatelné.

"Ověřené zásoby energetických surovin patří k rodinnému zlatu a při jakýchkoli větších problémech ekonomického a obchodního systému nám dávají naději na větší energetickou soběstačnost. Ložisko v Beskydech k nim patří," upozornil Bosák.