Na trhu jsou falešné instantní kávy

Falešné nemusí být jen zuby nebo diamanty, ale i instantní káva.
Falešné nemusí být jen zuby nebo diamanty, ale i instantní káva. To když výrobce k pravé kávě přimíchá pražený ječmen, pšenici či žito, cikorku nebo mleté fíky. Udělat to může, ale pak už to není káva, ale mnohem levnější směs kávy a kávoviny. Jenže na trhu jsou i výrobky označené jako stoprocentní káva, ačkoliv by jim příslušel spíš druhý název. A není jich málo.

Z osmadvaceti druhů kávy, které kontrolovala Česká zemědělská a potravinářská inspekce, bylo osm nastavených nepovolenými kávovými náhražkami. Znamená to, že téměř třicet procent ze vzorků, které inspektoři odebrali v červnu v supermarketech i na tržištích, bylo falšovaných. S výjimkou dvou brazilských káv značky Café Pelé, která patří na jihoamerickém kontinentu k největším výrobcům, šlo vesměs o neznámé značky: Maxin a Černá touha ze Slovenské republiky, dvě kávy Internacional Café Selecto z Mexika a dva výrobky tuzemského původu - Brasil Café od Luďka Pištěka z Havířova a Instant Café Klasik z Balíren Havířov. I ty však byly dovezeny ze zahraničí. V České republice se totiž instantní káva vůbec nevyrábí, někteří dovozci ji pouze dávkují do maloobchodních obalů. Inspekce sice zakázala prodej těchto druhů kávy těm, kteří je před čtyřmi měsíci nabízeli, zákazníci se však s nimi mohou setkat jinde. Například Café Pelé je k dostání v pražském Tesku a kávu značky Internacional Selecto lze koupit v pražských tržnicích. Stejná mexická káva, která obsahovala nejvíc náhražkových surovin, se už jednou dostala na stránky novin. Před šesti lety stáhla Česká obchodní inspekce, která se tehdy kontrolou potravin zabývala, z prodeje několik tisíc dóz s prošlým obsahem. Tehdy kávu dovážela společnost Chemapol, dnes firma Avex, i ta už však mezitím změnila název. "Předpokládala jsem, že když kávu beru z velkoobchodu, je v pořádku," hájí se Květoslava Kořenářová, v jejímž stánku na pražském Havelském tržišti inspektoři zabavili padělanou mexickou kávu Selecto bez kofeinu. Dnes sice nabízí kávu stejné značky dál, ale již správně označenou - jako směs kávového a kávovinového extraktu.

Falšování není snadné prokázat

I když o falšování instantní kávy vědí inspektoři již delší dobu, letošní kontrola byla první svého druhu. Inspekce totiž doposud neměla k dispozici akreditovanou metodu, podle níž by mohla přídavky náhražek jednoznačně prokázat. V minulosti byla odkázána jen na měření obsahu kofeinu. "Jenže výrobci jsou schopni dodat do kávy i syntetický kofein, aby zakryli, že se nejedná o čistou kávu," říká náměstek inspekce Petr Baudyš. Dnešní metoda je založená na posouzení obsahu některých sacharidů. "Káva na rozdíl od kávových náhražek obsahuje malé množství sacharidů. Zvýšený obsah sacharidů právě dokazuje přítomnost jiných surovin," vysvětluje Ivan Bohačenko z Výzkumného ústavu potravinářského, kde metodu vyvinuli. Za každým falšováním potravin, ať už se jedná o nedodržení deklarovaného složení, udávání nesprávného původu a stáří či záměrné vydávání výrobku za jiný, se skrývá snaha ošidit spotřebitele. "Stačí se podívat na ceny surovin. Pro výrobu rozpustné kávy je to asi 200 tisíc za tunu, zatímco cena koncentrátu pražené čekanky se pohybuje kolem 30 tisíc za tunu," vysvětluje bývalý dovozce kávy Václav Lohr. "Směsi kávy a kávovin mají své místo na trhu. Jsou to hodnotné, kvalitní výrobky, které někteří zákazníci vyhledávají. Ať už kvůli chuti nebo ceně," říká odborník Lohr. "Výrobce je však musí správně deklarovat." Všechny kávy známých značek v kontrole uspěly, jsou to skutečně stoprocentní kávy. Nabídka levné padělané kávy ale dělá seriózním výrobcům vrásky na čele. Cítí se nekalou konkurencí poškozeni. "Zejména v obdobích, kdy se na maloobchodním trhu projeví recese," reagoval Martin Walter, ředitel vnějších vztahů firmy Nestlé, která první uvedla instantní kávu na trh, na výsledky kontroly. "Cenové podbízení se neznačkových druhů kávy a šíření méně jakostní či různě falšované a nastavované kávy poškozuje jak spotřebitele, tak i značkové výrobce a devalvuje kávový trh."

(Viz Pozor na nepravé... str. II)

O testu

* analýzy provedla Česká zemědělská a potravinářská inspekce v rámci plánované kontrolní akce zaměřené na falšování

* vzorky inspektoři odebrali začátkem června v supermarketech i na tržištích

* kávu analyzovali metodou založenou na stanovení sacharidů (xylózy, glukózy, manitolu a fruktózy)

* z 28 vzorků bylo 8 falšovaných přidáním jiných složek než na bázi kávy