Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na úřadech se začne šetřit. Nejvíce to pocítí kancelář prezidenta

  1:00aktualizováno  1:00
Škrtání prázdných úřednických židlí, na něž šly ze státního peníze, i když byly neobsazené, nejvíc pocítí zaměstnanci Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Jejich průměrný plat by se oproti loňskému roku měl snížit o 11 procent. Včetně odměn tak klesne na 25 060 korun.

Ministr financí Eduard Janota zahájil tažení proti úředníkům. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Tažení proti zbytečnému plýtvání na úřadech zahájil ministr financí Eduard Janota, jemuž proto nejsou úředníci příliš nakloněni. "Nebudeme moci zabezpečit všechny potřebné činnosti v požadovaném rozsahu," varuje Martin Erva, zástupce ředitele KPR.

Pražský hrad a Lesní správa Lány zruší neobsazená místa specialistů, řemeslníků, zahradníků či pokladních. Prezidentští zaměstnanci a některé další vybrané úřady mají však ještě naději, že rušení prázdných míst pro příští rok nebude tak tvrdé. KPR totiž nespadá stejně jako Poslanecká sněmovna, Senát, Ústavní soud, kancelář ombudsmana a několik dalších malých úřadů pod vládu.

O rozpočtu a zaměstnancích v nich rozhoduje sněmovní rozpočtový výbor. A ten až do července jednání o snižování počtu míst přerušil. Úředníci: Nebudeme stíhat svou práci. Peníze za "mrtvé duše" dosud většina úřadů využívala k přilepšování stávajícím zaměstnancům. Úřady se však takové formulaci brání.

"Nešlo o přilepšování, práci za takzvané "mrtvé duše" museli dělat jiní a náležela jim za to odměna," brání se Josef Dvornák z Úřadu průmyslového vlastnictví.

Pokud úřad neuspoří peníze jinde, budou zřejmě muset zaměstnanci dělat práci navíc i bez těchto odměn. Ministerstvo školství, kterému ubude nejvíc míst, dostalo kvůli tomu z rozpočtu miliardu navíc. I tak opatření bude mít dopad na odměny pedagogů.

Odměny klesnou až o 80 procent

"Vyrovnat se s tím budou muset jednotlivé školy, které peníze dostávají," říká Helena Müllerová z resortu. V řadě státních institucí příští rok průměrné platy poklesnou ve srovnání s rokem 2008.

"Dojde ke snížení mimořádných odměn přibližně o 80 procent," říká Petr Vorlíček z ministerstva zemědělství.

Zejména malé úřady však varují, že po škrtech budou mít potíže zajistit svou činnost. "Některé činnosti, dosud zajišťované vlastními zaměstnanci, budeme nuceni zajišťovat dodavatelsky," říká Lubomír Prchal z kanceláře NBÚ.

"Snížení limitu prostředků na platy zaměstnanců ČTÚ způsobí značné těžkosti," říká Hana Makrlíková z telekomunikačního úřadu.

Obává se, že neudrží kvalifikované odborníky, pokud je nebude moci patřičně zaplatit. Antimonopolní úřad argumentuje, že příští rok bude muset pokrýt novou agendu ohledně zákona o zneužití tržní síly. Velké resorty si s poklesem míst poradí zřejmě snáz.

Při škrtání mrtvých duší vycházelo ministerstvo financí z čísel za celý loňský rok a některé úřady mezitím stačily prázdná místa obsadit. Teď by tedy měly část lidí propustit, aby plán dodržely.

"Řada míst je již obsazena, popřípadě jsou tato místa rezervována pro ženy na mateřské dovolené," uvedla Veronika Ludvíková z ministerstva spravedlnosti. Upozorňuje na to, že s odstupným resort v rozpočtu nepočítal.

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Po mostě v Janově se hroutí také akcie jeho provozovatele Atlantia

Trosky zříceného mostu v italském Janově. Řidiči zeleného kamionu supermarketu...

Akcie italského provozovatele mýtných silnic Atlantia zahájily dnešní obchodování poklesem o 23,5 procenta. Reagují tak...

Najdete na iDNES.cz