Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na úřady práce proudí stovky lidí, chtějí stihnout výhodnější podmínky

  11:10aktualizováno  12:02
Úřady práce po celé republice registrují zvýšený nápor nezaměstnaných. Od ledna se totiž zpřísňují podmínky pro vyplácení podpor a lidé bez práce se chtějí dostat do evidence úřadů ještě před koncem roku.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Například úřad v Pardubicích eviduje zhruba o 200 uchazečů víc než v prosinci loňského roku. Podobné je to na úřadech práce v okresních městech, například ve Svitavách nebo Chrudimi.

Zvýšený počet čerstvě nezaměstnaných hlásí tento týden také Úřad práce v Rokycanech. "Do pátku jich zaregistrujeme ke stovce. Ve srovnání s loňským rokem to bude minimálně o 50 až 70 procent víc," uvedla ředitelka rokycanského úřadu Věra Strnadová.

True

Nárůst žadatelů o podporu čekají také na pražském úřadu práce. Pobočka na Praze 5 byla sice ve středu po poledni poloprázdná, to se ale podle jejího ředitele Mario Faturíka může do konce týdne změnit. "Stále častěji odpovídáme na telefonické dotazy ohledně změny zákona o zaměstnanosti. Protože Češi často odkládají nepříjemné věci na poslední chvíli, čekáme v následujících dnech zvýšenou návštěvnost," obává se Faturík.

V jeho pobočce na pražském Smíchově sedělo ve středu po poledni asi deset lidí. Mezi nimi i osmadvacetiletý Lukáš Doležal. V práci byl dlouho nespokojený a když se dozvěděl, že budou zpřísněny podmínky pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti, podal výpověď a šel na pracovní úřad. "Věděl jsem, že bych v práci stejně brzy skončil, a tak jsem nechtěl přijít o část podpory", krčí rameny Doležal.

Podobně jako on může uvažovat řada lidí. "Myslím, že na Silvestra budeme mít narváno," uzavírá ředitel úřadu na Praze 5 Fatorík.     

True

Michal Blascke z orlickoústeckého úřadu práce upozorňuje, že nový zákon platí už od 1. ledna. Pokud tedy někomu skončí pracovní poměr v pátek 31. prosince a už se nestihne zaregistrovat v evidenci nezaměstnaných a přijde až v pondělí, dostane podporu platnou už podle nového zákona.

Úřady práce budou mít otevřeno celý týden, v pátek budou přijímat uchazeče ještě od 8:00 do 13:00. "Budeme mít pohotovost, v případě velkého zájmu nás bude dostatek," řekl ředitel Úřadu práce ve Svitavách Jan Tesař.

CO SE PRO NEZAMĚSTNANÉ OD LEDNA ZMĚNÍ

- Propuštěný zaměstnanec, který dostal odstupné, nemá nárok na podporu. Podpora se začne vyplácet až poté, co doběhne výplata odstupného.

- Pokud zaměstnanec odejde z práce z vlastního podnětu na dohodu, bude mít nárok už jen na 45 procent svého původního platu. Výjimku tvoří vážné důvody, které vyjmenovává zákoník práce (například péče o dítě nebo zdravotní problémy).

- Uchazeči o práci, kteří pobírají podporu v nezaměstnanosti, také nově ztrácejí možnost přivydělat si. Doposud mohli ke státním penězům vydělávat částku do výše poloviny minimální mzdy, to už od ledna možné nebude.

Autoři: , , ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Pochybné eshopy zaplevelují český internet, využívají opuštěných domén

(Ilustrační snímek)

V Česku rychle přibývá rizikových internetových obchodů. Často vznikají na „opuštěných“ doménách s dobrou historií jako...

Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají

Logo společnosti CEFC

Čínská skupina CEFC stáhla žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group, kterou podala k České národní bance....

Levnější pivo, kadeřník i voda. Vláda chystá velké změny v DPH

(Ilustrační snímek)

Ministerstvo financí navrhuje největší balík změn daně z přidané hodnoty za poslední roky. Výrazné snížení daně z 21 na...

Najdete na iDNES.cz