Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na velikonoční košty přišly tisíce lidí

  9:32aktualizováno  9:32
Jak strávit velikonoční víkend? Ten, kdo má v oblibě dobré víno, měl jasno už dlouho dopředu. Stejně jako každým rokem proběhlo na jižní Moravě několik velikonočních vinařských výstav, samozřejmě spojených i s ochutnávkou.

V mnoha vesnicích byl o prodlouženém velikonočním víkendu k vidění velmi podobný obrázek. Halu, která většinou patřila místnímu kulturnímu domu, zaplnily stovky lidí.

Důvodem byly police a stoly plné lahví se všemi možnými vzorky vína.

Na výstavě v Polešovicích se k ochutnání nabízelo 490 různých vín, v blízkých Boršicích bez jednoho osm set. Velikonoční oslava vína je už letitou tradicí. "První výstava se konala v roce 1947," upřesnil Ivo Soják, předseda polešovických zahrádkářů, kteří akci pořádali.

V Polešovicích brzy oslaví šedesáté "narozeniny" a rozhodně si nemohou stěžovat na nezájem. „Někdy počet hostů trochu stagnuje, pak se zase zvýší. Ale málokdy nepřesáhne pět set lidí, i když nemáme nijak velký sál,“ řekl Soják.

Organizátoři v Boršicích mají díky prostorám tamního kulturního domu na starosti ještě masovější akci. "Odhadujeme, že tu bude mezi osmi a devíti sty hostů," očekával předseda boršické výstavní komise Vladimír Gottwald.

Hodnocení vítězů? Špičkové vzorky

I když si každý z koštů snaží uchovat svou originalitu, některé prvky jsou všem společné. Namátkou hodnocení, poměr nabízeného bílého a červeného vína nebo způsob ochutnávek.

Dříve k podobným výstavám neodmyslitelně patřily bločky s kupony, kterými se platilo. Cenu jednotlivých vzorků určovala kvalita vín. Dnes zaplatí návštěvníci jednorázové vstupné a se skleničkou, kterou zdobí emblém akce, mohou degustovat každý podle své chuti.

PIVO, DESTILÁTY,
VÍNO, KOKTEJLY
na napoje.idnes.cz

Vína se hodnotí maximálním počtem dvaceti bodů. Jak v Polešovicích, tak v Boršicích měli králové výstavy shodně 19,3 bodu. "Takový výsledek už značí opravdu mimořádnou kvalitu," řekl Gottwald.

V Polešovicích přinesl nejlepší vzorek Jaroslav Vaďura, jeho rulandské bílé těsně zvítězilo nad konkurenty. "Takové ocenění samozřejmě moc potěší. Je těžké trefit se do chuti všech degustátorů," přiznal Vaďura. Na boršické výstavě ostatní překonalo stále populárnější ledové víno, které dodal Jiří Ševčík z Břestku.

Stále vedou bílá vína

V obou sálech výrazně převažovala nabídka bílých vín, oproti červeným jich bylo i dvakrát více. "Určitě tomu nahrávají přírodní podmínky, náš region je pro bílé víno vhodnější. Baštou červených odrůd je jižnější část Moravy, je pro nás dost těžké jim konkurovat," vysvětlil Vladimír Gottwald.

Dobrou zprávou pro organizátory bylo, že se nepotvrdily některé skeptické hlasy, že po českém vstupu do Evropské unie budou mít zemědělci, a to i vinaři, těžší podmínky.

"Je pravda, že máme o něco méně vzorků než vloni. Ale jsou to spíš určité obavy menších vinařů, kteří nechtějí vystavovat," míní Gottwald.

To, že se drobní pěstitelé vína stále drží, ocenil i polešovický Ivo Soják. "Jejich produkce košty nesmírně obohacuje. Každý sklep je jiný, navíc nikdy nejde říct: teď už jsem se o víně naučil vše. To zaručuje každoroční pestrost výstav," soudí Soják.

Na dálku se pořadatelé velikonočních výstav shodnou, že víno čeká dobrá budoucnost. "V posledních letech proniká dobré víno do stále více společenských sfér," myslí si Vladimír Gottwald z Boršic.

I přesto však mohli být někteří návštěvníci, kteří se o víno tolik nezajímají, překvapeni množstvím variací, které nabízí produkty místních vinohradů. "Jen ať se lidé přesvědčí, že vína nedělíme jen na bílá a červené, popřípadě dobrá a špatná," dodal s úsměvem Ivo Soják.




Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...



KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz