Na Y2K dá svět stamiliardy dolarů

aktualizováno 
P r a h a - Za počítačovým problémem roku 2000, kterému se říká Y2K, se neskrývají jen katastrofické vize padajících letadel a měst bez elektrického proudu, ale také velký obchod. A to především pro počítačové firmy - podle hrubých odhadů poradenské společnosti Gartner Group se na celém světě vydá na bezproblémový přechod počítačů do nového roku zhruba 300 až 600 miliard dolarů, tedy až jedenadvacet bilionů korun.

Kdyby se tato částka rozdělila mezi všechny obyvatele planety, musel by každý přispět padesáti až sto dolary.

Například tuzemská pobočka britské firmy Logica poskytující poradenství a zavádění informačních systémů odhaduje, že projekty bezprostředně spojené s rokem 2000 se na letošních tržbách budou podílet zhruba deseti procenty.

Letošní obrat firma neuvedla, loni však Logica utržila 900 milionů korun.

A byznys nekončí ani s posledním dnem roku - počítačoví experti se už těší, jak budou řešit problémy Y2K i na začátku toho příštího, a čekají velkou poptávku po svých službách.

„Po Novém roce totiž objeví problémy ještě řada firem, které přípravy nějak podcenily,“ míní Jiří Hub z firmy LCS International.

Na své si chtějí přijít také prodejci suvenýrů, taxikáři či hospodští, těm však Y2K trochu zkřížil plány. Některé londýnské kluby si sice stále účtují za poslední večer v roce až sto liber, nyní však musely slevit. Obavy z technických problémů spoustu lidí přiměly, aby oslavovali doma.


Y2K je obchod i v tuzemsku, neví se však, jak velký

Zatímco se počítačoví analytici předních firem předhánějí v odhadech, na kolik svět přijde potlačení rizik počítačového problému Y2K, pro Českou republiku zatím není k dispozici ani přibližný odhad.

Podle mluvčího Národního koordinačního střediska Vladimíra Ilieva jsou známy jen výdaje bankovního sektoru. „Banky vynaložily zhruba jednu miliardu korun.

Přesnější údaje za ostatní oblasti však budeme znát až počátkem příštího roku,“ uvedl Iliev.

Experti však varují, že jakýkoli odhad je problematický. Často lze totiž jen obtížně rozlišit náklady způsobené přechodem na rok 2000 od normální údržby a nákupu nových verzí programů a vybavení.

Většina příprav, především u větších podniků, byla dokončena počátkem podzimu. „Největší část připadla na září a říjen. V listopadu to už bylo minimum,“ tvrdí ředitel společnosti Logica Václav Růžička.

Naproti tomu menší tuzemské firmy nechávaly vše často na poslední chvíli. „V letošním roce jsme zaznamenali značný růst obratu, a hlavně v závěru roku se velmi zvedl zájem o náš podnikový systém Helios. Ten je určen právě pro menší firmy a zde se domnívám, že řada z nich ještě narychlo nahrazovala dosavadní firemní software,“ míní marketingový ředitel LCS International Jiří Hub.

Česká pobočka největší softwarové firmy Microsoft zaznamená letos podle svého generálního ředitele Jana Mühlfeita přírůstek obratu o patnáct až dvacet procent. „A to i přesto, že odhaduji pokles prodeje počítačů v posledním čtvrtletí letošního roku zhruba o deset procent kvůli nákupům odloženým až na začátek příštího roku,“ soudí Mühlfeit.

Velcí tuzemští prodejci značkových počítačů sice jeho slova příliš nepotvrdili, v celosvětovém měřítku se však obavy z poklesu tržeb na konci roku objevily. „Největší firmy v Americe a stejně tak vláda už někdy v polovině roku omezily výdaje. Zastavily se nákupy programů, počítačů - všeho,“ sdělil agentuře Reuters viceprezident denverské firmy RSA Companies Scott Lutz.

Například IBM se obává, že meziroční pokles zisku za čtvrté čtvrtletí by mohl dosáhnout patnácti až dvaceti procent.

Výrobci počítačů se však kromě dodávek techniky podíleli na přípravě přechodu do roku 2000 také poradenstvím. Například Investiční a Poštovní banka takto spolupracovala s firmami PVT a Compaq, velký zájem zaznamenal o audity a analýzy také Autocont. Externí spolupracovníky si najímala i většina dalších firem, například Český Telecom a EuroTel vsadily na služby PricewaterhouseCoopers, Komerční banka konzultovala přípravy s Andersen Consulting či Gartner Group.

Logica spolupracovala na testech infrastruktury v Aholdu, Euronově nebo České rafinérské.

„Rozsah spolupráce byl různý u České rafinérské jsme zpracovali větší část, v případě Aholdu a Euronovy jsme se o práci podělili zhruba stejným dílem,“ vysvětluje Růžička.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Bez plastů se jídlo zkazí o týden dřív. Bioplast stojí čtyřnásobek

Síťka na vaše pomelo s plastovým úchytem. Přece nebudete riskovat, že vám...

Řetězce restaurací a supermarketů se pod tlakem aktivistů a politiků zbavují jednorázových obalů. U potravin to ale tak...

Unikátní láhve Pilsner Urquell zdobí data a přípitky. Pomohou vozíčkářům

Po obvodu každé z láhví pro charitativní aukci na iDNES.cz je vybroušeno sto...

Skláři z Vysočiny vytvořili deset unikátních designových láhví pro Plzeňský Prazdroj. V prosinci půjdou do tradiční...

Zůstane huť bez proudu? Ústup Mittalu z Ostravy připomíná taktiku spálené země

Pohled na závod ArcelorMittal v Ostravě-Kunčicích.

Pozvolné odpoutávání společnosti ArcelorMittal od ostravské hutě připomíná ty nejdrsnější pohádky bratří Grimmů, kde se...Najdete na iDNES.cz