Na Y2K dá svět stamiliardy dolarů

aktualizováno 
P r a h a - Za počítačovým problémem roku 2000, kterému se říká Y2K, se neskrývají jen katastrofické vize padajících letadel a měst bez elektrického proudu, ale také velký obchod. A to především pro počítačové firmy - podle hrubých odhadů poradenské společnosti Gartner Group se na celém světě vydá na bezproblémový přechod počítačů do nového roku zhruba 300 až 600 miliard dolarů, tedy až jedenadvacet bilionů korun.

Kdyby se tato částka rozdělila mezi všechny obyvatele planety, musel by každý přispět padesáti až sto dolary.

Například tuzemská pobočka britské firmy Logica poskytující poradenství a zavádění informačních systémů odhaduje, že projekty bezprostředně spojené s rokem 2000 se na letošních tržbách budou podílet zhruba deseti procenty.

Letošní obrat firma neuvedla, loni však Logica utržila 900 milionů korun.

A byznys nekončí ani s posledním dnem roku - počítačoví experti se už těší, jak budou řešit problémy Y2K i na začátku toho příštího, a čekají velkou poptávku po svých službách.

„Po Novém roce totiž objeví problémy ještě řada firem, které přípravy nějak podcenily,“ míní Jiří Hub z firmy LCS International.

Na své si chtějí přijít také prodejci suvenýrů, taxikáři či hospodští, těm však Y2K trochu zkřížil plány. Některé londýnské kluby si sice stále účtují za poslední večer v roce až sto liber, nyní však musely slevit. Obavy z technických problémů spoustu lidí přiměly, aby oslavovali doma.


Y2K je obchod i v tuzemsku, neví se však, jak velký

Zatímco se počítačoví analytici předních firem předhánějí v odhadech, na kolik svět přijde potlačení rizik počítačového problému Y2K, pro Českou republiku zatím není k dispozici ani přibližný odhad.

Podle mluvčího Národního koordinačního střediska Vladimíra Ilieva jsou známy jen výdaje bankovního sektoru. „Banky vynaložily zhruba jednu miliardu korun.

Přesnější údaje za ostatní oblasti však budeme znát až počátkem příštího roku,“ uvedl Iliev.

Experti však varují, že jakýkoli odhad je problematický. Často lze totiž jen obtížně rozlišit náklady způsobené přechodem na rok 2000 od normální údržby a nákupu nových verzí programů a vybavení.

Většina příprav, především u větších podniků, byla dokončena počátkem podzimu. „Největší část připadla na září a říjen. V listopadu to už bylo minimum,“ tvrdí ředitel společnosti Logica Václav Růžička.

Naproti tomu menší tuzemské firmy nechávaly vše často na poslední chvíli. „V letošním roce jsme zaznamenali značný růst obratu, a hlavně v závěru roku se velmi zvedl zájem o náš podnikový systém Helios. Ten je určen právě pro menší firmy a zde se domnívám, že řada z nich ještě narychlo nahrazovala dosavadní firemní software,“ míní marketingový ředitel LCS International Jiří Hub.

Česká pobočka největší softwarové firmy Microsoft zaznamená letos podle svého generálního ředitele Jana Mühlfeita přírůstek obratu o patnáct až dvacet procent. „A to i přesto, že odhaduji pokles prodeje počítačů v posledním čtvrtletí letošního roku zhruba o deset procent kvůli nákupům odloženým až na začátek příštího roku,“ soudí Mühlfeit.

Velcí tuzemští prodejci značkových počítačů sice jeho slova příliš nepotvrdili, v celosvětovém měřítku se však obavy z poklesu tržeb na konci roku objevily. „Největší firmy v Americe a stejně tak vláda už někdy v polovině roku omezily výdaje. Zastavily se nákupy programů, počítačů - všeho,“ sdělil agentuře Reuters viceprezident denverské firmy RSA Companies Scott Lutz.

Například IBM se obává, že meziroční pokles zisku za čtvrté čtvrtletí by mohl dosáhnout patnácti až dvaceti procent.

Výrobci počítačů se však kromě dodávek techniky podíleli na přípravě přechodu do roku 2000 také poradenstvím. Například Investiční a Poštovní banka takto spolupracovala s firmami PVT a Compaq, velký zájem zaznamenal o audity a analýzy také Autocont. Externí spolupracovníky si najímala i většina dalších firem, například Český Telecom a EuroTel vsadily na služby PricewaterhouseCoopers, Komerční banka konzultovala přípravy s Andersen Consulting či Gartner Group.

Logica spolupracovala na testech infrastruktury v Aholdu, Euronově nebo České rafinérské.

„Rozsah spolupráce byl různý u České rafinérské jsme zpracovali větší část, v případě Aholdu a Euronovy jsme se o práci podělili zhruba stejným dílem,“ vysvětluje Růžička.

Autoři: ,

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Češi dělají vlny. Zdejší studia patří v počítačové animaci ke světové špičce

Záběr z katastrofického filmu 2012, na němž se podílelo studio UPP

Postava procházející kontrastním lékařským zařízením kolem nádrží, v nichž se v tekutině vznášejí postavy podobné...

Ministerstvo navrhuje novou pokutu za špatně vyplněné kontrolní hlášení

Ilustrační snímek

Ministerstvo financí navrhuje v daňovém balíčku zavedení nové pokuty, kterou budou moci ukládat finanční úřady za...

Prémie za doměřené daně. Úředníci finanční správy berou odměny za přísnost

Ilustrační snímek

Finanční úřady vykazují za letošní rok zhruba 1900 vyplacených odměn vázaných na výši takzvané daňové doměrky. Tyto...

Najdete na iDNES.cz