Na založení vlastní firmy s. r. o. bude stačit tisícovka

  1:05aktualizováno  1:05
Máte volnou tisícikorunu? Pak si budete moct v dohledné době založit společnost s ručením omezeným a začít podnikat. Doposud je na založení "eseróčka" potřeba minimálně 200 tisíc korun. Návrh nového obchodního zákoníku, který MF DNES získala, přichází s radikální změnou.
Chystá se zásadní změna ve fungování firem. Dříve potřeboval člověk na založení s. r. o. 200 tisíc. Ilustrační foto.

Chystá se zásadní změna ve fungování firem. Dříve potřeboval člověk na založení s. r. o. 200 tisíc. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Novinky přináší návrh zákona i pro akciové společnosti. Ty si budou například moci vybrat, zda chtějí místo klasického představenstva a dozorčí rady mít jen jeden řídící "superorgán" – správní radu.

"Návrh půjde na konci srpna do meziresortního připomínkového řízení," uvedla ke klíčové normě pro podnikání mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Steinerová.

Úřad nechtěl zákon blíže komentovat, podle něj se může v připomínkovém procesu ještě změnit.

Jednodušší byznys
Nový obchodní zákoník má podle právníků vstup do podnikání zjednodušit a přiblížit ho trendu, který je v Evropě.

"Dvěstětisícový základní kapitál v s. r. o. stejně neplnil účel," uvedl Petr Kuhn z právní kanceláře White & Case, který se na přípravě nového zákoníku podílel.

"Ten, kdo ho složil, ho mohl dát za minutu pryč, takže to byla v mnoha případech jen imaginární záruka. Peníze se mají v podnikání otáčet, a ne ležet."

Například Německo nyní zavádí povinný kapitál pro s. r. o. jen jedno euro, v Británii není povinný vklad do firmy stanoven vůbec.

"Každé zjednodušení zákona je dobré. Ale výše základního vkladu do firmy dnes určitě není limitem pro zahájení podnikání," soudí o nové normě prezident Svazu průmyslu Jaroslav Míl.

Raději do ciziny
Větším problémem než zákon je podle Míla to, jak si ho vykládají úřady a soudy. Právě jejich pomalé a často nepředvídatelné rozhodování totiž podle něj spoustu firem vede k tomu, že si svá sídla přesouvají raději do zahraničí. Některým podnikatelům se nízký vklad do firmy nelíbí vůbec.

"Mně to nepřipadá nějak pozitivní. Tisíc korun znamená, že podnikat může kdokoliv a nebude ho ani bolet, když to nevyjde. Nyní je podnikatel odpovědný za své chyby alespoň do výše 200 tisíc korun," říká majitel firmy Löbl Invest Jan Löbl.
Tisícikorunová s. r. o. by mohla přimět řadu živnostníků, aby si raději založili vlastní firmu. "Jestliže živnostník ručí celým svým majetkem, kdežto v s. r. o. jen do tisíce korun, je jasné, co je výhodnější," uvedl podnikatel Cyril Křůpala, vlastník firmy CleanSit.

Otázka podle něj je, jak by se na takovou s. r. o. dívali obchodní partneři. Společnosti s ručením omezeným jsou vedle živností už nyní vůbec nejrozšířenější formou podnikání. Loni vzniklo celkem 22,5 tisíce firem, z toho drtivá většina (téměř devadesát procent) jsou společnosti s ručením omezeným.

Nejvíce si podnikatelé při zakládání firem stěžují na vysoké poplatky a někdy i na zdlouhavé procedury u notářů či na rejstříku.

"Základní kapitál 200 tisíc korun mi nevadí. Více jsem trpěl, když jsem u notáře za ověření listin vyjetých z počítače dal pět tisíc korun a běhal po několika institucích," říká Vojtěch Pihrt z firmy JetSoft.

S. r. o. jako akciovka
Notáři či soudci jsou i podle Miroslava Zajíčka z Vysoké školy ekonomické nyní klíčoví. "Sebelepší zákon je k ničemu, když nebudou dobře fungovat soudci," upozornil.
Kromě nižšího základního vkladu bude změna pro s. r. o. i v tom, že se nově budou moci vydávat podílové listy. Ty lze mezi majiteli snáze převádět, podobně jako akcie.

Nová je i možnost, aby jeden majitel v s. r. o. držel více podílů. Pro akciové společnosti se nově zavádí také větší pestrost druhů akcií. Vydávat se budou moci například akcie typu A či B, k nimž se váže různé právo hlasovat či mít podíl na zisku.

Novinkou je také možnost kumulativního hlasování při volbě orgánů firmy, které omezí nadvládu většinového akcionáře. "Jestliže má jeden vlastník 60 procent a druhý 40, tak první dnes bere vše. Při kumulativním hlasování může do desetičlenného představenstva zvolit jen 6 svých zástupců," uvedl právník Kuhn.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Další z rubriky

Krácení pracovní doby firmy ohrozí, tvrdí průzkum. Odbory to považují za lež

Ilustrační foto - práce na PC

Téměř polovina větších firem je proti zkracování pracovního týdne, i kdyby zaměstnancům mohly adekvátně snížit mzdu....

Družstevní bydlení je na vzestupu, všímají si toho i developeři

Ilustrační snímek

Složí zhruba třetinu ceny bytu a zbytek splácejí. I takto mnozí Češi bydlí „ve vlastním“, aniž by potřebovali hypotéku....

Stejná léčba za jiné peníze. Fakultní nemocnice účtují víc než krajské

Nemocnice, značka

Lidé ve městech, kde jsou velké fakultní nemocnice patřící ministerstvu, dostávají v přepočtu na hlavu dražší péči než...

Najdete na iDNES.cz