Majetek Zdeňka Bakaly Forbes odhadl na 1,2 miliardy dolarů.

Majetek Zdeňka Bakaly Forbes odhadl na 1,2 miliardy dolarů. | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

Na žebříčku boháčů časopisu Forbes jsou kromě Kellnera i Bakala a Babiš

  • 191
Globální byznys bere české podnikatele stále vážněji. Na žebříčku nejbohatších lidí světa, který zveřejňuje americký časopis Forbes, se ocitli další Češi. K Petru Kellnerovi, majiteli finanční a pojišťovací skupiny PPF, přibyli uhlobaron Zdeněk Bakala a největší tuzemský průmyslník v chemii a potravinářství Andrej Babiš.

Forbes na svůj exkluzivní seznam zařazuje ty lidi, jejichž majetek spočítal nejméně na jednu miliardu dolarů (téměř 19 miliard korun).

Kellnerovo jmění pro letošek odhadl na 7,6 miliardy dolarů, což je v přepočtu zhruba 143 miliard korun. Finančník si oproti loňsku o 1,6 miliardy dolarů polepšil, zároveň však spadl v žebříčku ze 76. místa na osmdesáté deváté. Důvod je jednoduchý: ostatní magnáti bohatli rychleji.

Češi mezi miliardáři

89. Petr Kellner
7,6 miliardy, majitel finanční skupiny PPF

828. Zdeněk Bakala
1,2 miliardy, spolumajitel dolů OKD

937. Andrej Babiš
1 miliarda, majitel společnosti Agrofert (potravinářství a chemický průmysl)

Pozn: údaje jsou v amerických dolarech

Zdroj: Forbes

Čeští nováčci na seznamu – Bakala s Babišem – byli "nasazeni" relativně nízko. Majetek Bakaly Forbes odhadl na 1,2 miliardy dolarů, u Babiše je to přibližně miliarda.

Babiš, jenž se narodil na Slovensku a jako stoprocentní vlastník ovládá Agrofert Holding čítající více než dvě stovky firem, obsadil na letošním žebříčku příčku 937. Dohromady je na něm 1 011 lidí z byznysu i dědiců slavných jmen.

"Nevím, na základě čeho to odhadli. Nikdy jsem s nimi nemluvil, asi si to cucají z prstu," řekl o svém umístění Andrej Babiš. Byznysmen má k podobným žebříčkům dlouhodobě odpor.

Uznávaný Forbes si však čísla z prstu necucá. Magazín má redakce po celém světě a jeho editoři počítají jmění nejbohatších lidí průběžně celý rok. Vycházejí hlavně z ceny akcií firem, které jednotliví miliardáři vlastní. A také z tržeb a zisků jejich dalších podniků a z vlastnictví nemovitostí, jachet či letadel. Údaje porovnávají se zadlužením boháčů a vypočítávají tak čistou hodnotu jejich jmění.

Podnikatel Andrej Babiš.Ve spolehlivém ocenění majetku Andreje Babiše pomáhá, že se nijak netají stoprocentním vlastnictvím Agrofertu, jehož tržby loni činily téměř 140 miliard korun. Mezi známé značky Agrofertu patří například Kostelecké uzeniny, Deza nebo zemědělské společnosti ZZN.

U Zdeňka Bakaly, jenž se objevil na seznamu ještě výše – na 828. místě, pomohla v ocenění majetku burza. S akciemi firmy New World Resources, která vlastní těžařskou OKD a v níž má Bakala podíl, se totiž obchoduje jak na pražské, tak i londýnské burze.

Neoblíbený telekomunikační magnát Helu je vítězem

Obecně je na letošním žebříčku Forbesu vidět, že krize skutečně odeznívá a lidé opět bohatnou. A to hlavně díky loňskému růstu cen akcií.

Na seznam se letos vrátilo nejvíce lidí za téměř čtvrt století jeho vydávání. Je jich přesně 164 a rekrutují se hlavně z řad loni vypadnuvších magnátů, jež potrápila finanční krize.


Steve Forbes

V žebříčku největších boháčů nechce být každý, říká šéfredaktor časopisu Forbes. Proč, se dozvítezde

Na pomyslný trůn nejbohatšího člověka světa letos usedl Mexičan Carlos Slim Helú, jehož majetek časopis odhaduje na 53,5 miliardy dolarů (asi 1 005 miliard korun). Muž, který není doma příliš oblíbený, protože zavedl roaming i uvnitř Mexika, je prvním neamerickým vítězem žebříčku od roku 1994.

nejbohatší lidé světa

1. Carlos Slim Helú
53,5 miliardy - Mexiko, Telecom, telekomunikace

2. Bill Gates
53 miliard - USA, Microsoft, software

3. Warren Buffett
47 miliard - USA, Hathaway, investor

4. Mukesh Ambani
29 miliard - Indie Reliance Industries, ropný průmysl

5. Lakshmi Mittal
28,7 miliardy - Indie, ArcelorMittal, ocelářství

6. Lawrence Ellison
28 miliard - USA, Oracle, software

7. Bernard Arnault
27,5 miliardy - Francie, luxusní zboží

8. Erike Batista
27 miliard - Brazílie, EBX, těžba ropy

9. Amancio Ortega
25 miliard - Španělsko, Zara, oděvnictví

10. Karl Albrecht
23,5 miliardy - Německo, Aldi, maloobchod

Pozn: údaje jsou v amerických dolarech

Zdroj: Forbes

Loni vládl zakladatel Microsoftu Bill Gates, jenž je letos na druhé příčce, a předloni byl nejbohatším mužem planety investor Warren Buffett. Ten pro letošek spadl se 47 miliardami dolarů na třetí místo.

Celkem se počet dolarových miliardářů zvýšil z loňských 793 na 1 011. To je však stále méně, než jich bylo v rekordním předkrizovém roce 2008. Průměrné jmění každého na seznamu činilo 3,5 miliardy dolarů, což je meziročně o půl miliardy více.

Čína předstihla Rusko

Za rychlým růstem majetku nejbohatších stojí hlavně zvyšování cen akcií a komodit. Burzy loni rekordně rostly, a ačkoli jim mnozí prorokují temnou budoucnost, ve stoupání nepolevují ani letos. To zvyšuje majetek většiny boháčů na žebříčku, protože ho mají obvykle uložený v akciích firem, které se obchodují na burze. Forbes tak může poměrně jasně spočítat, jak se jejich jmění vyvíjí.

Letošní žebříček má ještě několik dalších "nej". Čína poprvé překonala v počtu miliardářů Rusko a je tak po Spojených státech druhou zemí na světě s největším výskytem miliardářů. Žije jich tam 64, zatímco v Rusku se dostalo na seznam 62 lidí.

Zároveň mohou slavit v Pákistánu a Finsku, protože se letos na žebříček poprvé dostali jejich zástupci. Pákistánec Mian Muhammad Mansha ovládá ve své zemi největší pojišťovnu, stejně jako obří textilky, Fin Antti Herlin je šéfem skupiny Kone Corporation, která vyrábí například výtahy či jezdící schody.

,