Současná dohoda mezi státem a společnostmi zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí.

Současná dohoda mezi státem a společnostmi zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Dejte nám tři miliardy nebo zavřeme doly. Bakala drží horníky pod krkem

  • 326
Ostravsko-karvinské doly nabízejí zachování tisíců pracovních míst pod podmínkou, že je vláda podpoří částkou tři miliardy korun. Podle zjištění MF DNES se zadlužená společnost, vlastněná částečně podnikatelem Zdeňkem Bakalou, tímto způsobem snaží přehodit odpovědnost na stát. A horníky si bere jako rukojmí.

Vedení Ostravsko-karvinských dolů, které jsou největším zaměstnavatelem na severní Moravě, žádá podle MF DNES v neveřejném návrhu vládu o přiklepnutí peněz výměnou za zajištění práce pro horníky do roku 2020.

Přestože Bakala a jeho partneři vydělali díky dolům desítky miliard, těžařská společnost je v hospodářské krizi. Ministr průmyslu Jan Mládek návrh označil za „naprosto nedůstojný“, píše deník.

Mládek přitom ve středu pro iDNES.cz uvedl, že „požadavek na finanční závazek státu pokládá za natolik závažný, že jej bude nezbytné nejprve podrobně analyzovat, a to na expertní úrovni“. Vyloučil zároveň, že by se o návrhu, který by výrazně zatížil daňové poplatníky a současně měl přímý vliv na osudy tisíců zaměstnanců OKD, mělo rozhodnout během pár dnů.

Mládka spolu s Babišem a ministryní práce Michaelou Marksovou pověřila vláda k vyjednávání nové dohody o budoucnosti Dolu Paskov, který OKD patří, na začátku října. Současná dohoda mezi státem a společnostmi totiž zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí.

OKD v roce 2013 oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Vláda loni v červnu zaplatila majiteli 600 milionů korun na sociální programy pro horníky, aby těžba ve ztrátovém dole pokračovala až do konce roku 2017.

Současná dohoda mezi státem a společnostmi zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí. Od počátku bylo domluveno, že se stane neplatnou, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 dolarů za tunu. Pod tuto hranici klesly ceny uhlí již ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku a ministerstvo předpokládá, že tomu tak bude i ve čtvrtém období.