Nabídku splátkových firem rozšiřují zájezdy

Nejdřív si užívejte, pak plaťte. Tak nějak lákají cestovní kanceláře klienty, kteří nemají peněz nazbyt. Nejen lednice, počítač či auto lze dnes koupit prakticky bez hotovosti, na dluh se dají totiž pořídit i zájezdy.

Ale co za to? Banky si za půjčku poskytnutou na rok naúčtují obvykle zhruba jedenácti- až patnáctiprocentní úrok. Dovolená za deset tisíc korun pořízená na splátky rozložené do dvanácti měsíců bude například "s pomocí" České spořitelny v konečném součtu o 1389 korun dražší.

Při koupi dovolené na dluh je možné kromě banky využít jednorázovou spotřebitelskou půjčku nebo platební kartu specializované úvěrové společnosti. Mezi největší patří Multiservis, Home Credit či Cetelem. Roční úrok, který nabízejí, může být v některých případech sice srovnatelný s peněžními ústavy, ale i téměř trojnásobný. Záleží na typu půjčky a délce splácení.

Nejpohodlnější je nákup s kartou - odpadá administrativa spojená s vyřízením úvěru a není potřeba žádná akontace (cestovní kanceláře ji u jednorázové půjčky často vyžadují). Pokud si člověk půjčí větší částku, kterou bude splácet delší dobu, úvěr se ale prodraží. Roční úrok se v případě úvěrových karet pohybuje mezi 19 až 25 procenty za rok. Zatímco sedmdesát tisíc se s jednorázovým úvěrem od banky rozroste za dva roky zhruba o 10 tisíc, tedy na 80 tisíc, s úvěrovou kartou zaplatí klient navíc až 25 tisíc korun.

Podle mluvčího Čedoku Petra Ulrycha pořizuje zájezd na splátky v jejich cestovní kanceláři za rok asi tisíc klientů. Zájem potvrdili i v Globtouru. Uvedli, že se takto kupuji především běžné a relativně levné zájezdy, třeba do Chorvatska autobusem. Zároveň upozornili, že ne všichni klienti s žádostí o úvěr v bance uspějí. Finanční ústavy totiž zkoumají žadatelovu výši příjmu a schopnost splácet, s nepořízenou tak mnohdy odcházejí například matky samoživitelly.

O menším zájmu naopak hovořili například v cestovní kanceláři Fischer, kde lze na splátky nakupovat prostřednictvím Komerční banky, či v Ideal Tour. "Klient může zaplatit padesát procent ceny zájezdu a pak pět bezúročných splátek. Přesto této nabídky využilo jen několik zákazníků," říká zástupce Ideal Tour Matěj Chab. Podle něj je to režimem nákupu zájezdů. "Člověk uhradí část ceny letního zájezdu zpravidla už někdy v zimě. A pak má dost času došetřit na zbytek," vysvětluje.

Nezájem zaznamenali i v českobudějovické kanceláři Levante, která dává na dluh třicet procent z ceny zájezdu a úročí jej pěti procenty. Psycholog Slavomil Hubálek se domnívá, že lidé využívají půjčky na dovolené méně ve srovnání například s úvěrem na spotřební zboží proto, že se bojí, aby si dluhem zájezd "nepokazili". "Dovolená je věc zbytná. Pokud si člověk nenašetří, raději většinou nejede. Bojí se, že bude ležet na pláži a přemýšlet: jak to všechno splatím?" říká Hubálek. Dodává, že věc koupená na dluh, zůstane doma, kdežto dovolená uplyne a zbývá jen povinnost splácet.

Kolik může nakonec stát zájezd za 10 tisíc korun pořízený na splátky?
- v hotovosti 1000 korun
- 12 měsíčních splátek po 929 korunách
Celkem 12 148 korun

Poznámka: v příkladu je použit výpočet úvěru společnosti Home Credit