Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nabídky pojišťoven se příliš neliší, pojistné ano

aktualizováno 
Pojištěním domácnosti si rodina vlastně "kupuje" finanční náhradu za poškození nebo zničení vybavení, které způsobí přírodní živly nebo člověk. Může to být škoda způsobená například vodou, požárem, vykradením domu, případně méně obvyklými způsoby, jako je vichřice či pád letadla. Majitel bytu může pojistit obrazy, sochy, mince, míšeňský porcelán, televizi, počítač, ale i exotické zvíře.

Chránit se lze i proti úmyslnému poškození majetku - vandalismu. Roční pojistné za třípokojový byt pojištěný na půl milionu korun ve velkém městě se pohybuje od 875 korun do 2500 korun.

Kolik bude stát pojištění domácnosti, záleží na několika okolnostech. Nejpodstatnějšími jsou velikost pojistné částky, rizikovost místa, kde se pojištěná domácnost nachází, a způsob pojištění, tedy to, zda se bude jednat o pojištění na novou či časovou hodnotu.

Ještě dřív, než si majitel bytu vybere svou pojišťovnu a podepíše pojistnou smlouvu, měl by se zajímat o to, zda jde o pojistku na novou, nebo takzvanou časovou hodnotu pojištěných věcí.

"Klienti by si měli vybírat pojišťovnu, která pojišťuje na novou pojistnou hodnotu," říká předsedkyně pracovní skupiny prevence odcizení České asociace pojišťoven Jana Urbanová.

Pokud je smlouva uzavřena na časovou hodnotu, nezaplatí pojišťovna při zničení novou sedací soupravu, ale poskytne jen náhradu v aktuální ceně soupravy, což může být jenom zlomek hodnoty nového nábytku.

V případě pojistky na novou hodnotu zaplatí klient sice o něco více než při časové pojistce, ale při škodě dostane také více peněz.

Většina pojišťoven umožňuje volbu mezi časovou a novou hodnotou, největší pojišťovna na trhu - Česká, pojišťuje zatím jen na časovou hodnotu. "Nové pojištění, které budeme nabízet v nejbližší době, už bude uzavíráno na novou hodnotu," říká její tiskový mluvčí Michal Urban.

Pojistnou částku určuje klient

Konkrétní výši pojistného ovlivňuje mnoho ukazatelů. Jedním z nich je výše pojistné částky. Ta představuje horní hranici plnění pojišťovny. Určovat pojistnou částku by měl každý s rozmyslem. Ač se může zdát pojištění vybavení bytu na půl milionu korun na první pohled dostatečné, nemusí to tak být.

O výši pojistné částky rozhoduje klient, nikoliv zástupce pojišťovny, ten ji do návrhu pojistné smlouvy jenom vypisuje. Pojišťovna hradí jen podle smlouvy a klient v případě, že takzvaně podpojistí svůj majetek, na tom tratí.

Pojistné i podmínky jednotlivých pojišťoven se velmi liší zmíněný byt v Brně pojistí nejlevněji IPB pojišťovna za 875 korun, nejdráže Česká podnikatelská pojišťovna za 2500 korun.

Přesto levná pojistka nemusí být výhrou. "Za levnou pojistkou se může skrývat omezení při pojistném plnění," říká pojišťovací makléř Čestmír Irovský. Nižší cena pojistky může znamenat nízké pojistné plnění pro jednotlivé soubory věcí, jako je například elektronika, hotové peníze či starožitnosti.

"U některé pojišťovny jsou peníze v základním pojištění zahrnuty ve výši do 3000 korun, u jiné do 15 000 korun, říká pojišťovací makléř Radim Dohnal. Náhrada za cennosti by měla klienta zajímat již před podepsáním smlouvy.

Pokud je například elektronika v základním pojištění obsažena pojistnou částkou dvacet pět tisíc korun, klient nedostane, pokud ji zvlášť nepřipojistí, od pojišťovny ani o korunu více, byť by měla hodnotu trojnásobnou.

Z vypočítané ceny pojištění poskytují pojišťovny ještě slevy za vyšší spoluúčast, za jednorázovou platbu celé roční pojistky, i za bezeškodní průběh pojištění či nadstandardní zabezpečení bytu.

Některé z pojišťoven ocení také věrnost klienta slevou z pojistného v případě, že už má s pojišťovnou sjednanou třeba životní pojistku nebo pojištěné auto.

Záleží na místě

Značnou měrou se na konečné výši pojistky podepisuje i takzvaný rizikový faktor. Pojišťovny při jeho konstrukci vycházejí z pravděpodobnosti možné pojistné události.

V centru Prahy bude jistě vyšší pravděpodobnost vykradení bytu než v jihočeské vesnici. Stejně tak domek u řeky ohrožuje povodeň o hodně víc než podobný na kopci u lesa.

Různá riziková pásma rozlišují pojišťovny i v rámci jednoho města, obecně jsou rizikovější velká města než vesnice, i když to tak nemusí být.

"Republiku máme rozdělenou do tří rizikových zón, do první jsou zařazena města s největší pravděpodobností pojistné události, většinou městské aglomerace. Zatímco pojistné v nejrizikovější zóně stojí třeba 2000 korun, v nejméně rizikové je o polovinu levnější," říká vedoucí oddělení marketingu pojišťovny Viktoria Martin Turek.

Konkrétně - pojišťovna Kooperativa pojistí třípokojový byt na pojistnou částku půl milionu v Brně za dva tisíce dvě stě padesát korun, zatímco stejný byt v malém městě v okrese Praha-východ za tisíc korun.

Lepší zajištění bytu znamená nižší pojistné

Velikosti pojistné částky by mělo odpovídat zabezpečení domácnosti. Bohužel se stává, že agent pojišťovny bez uzardění oka sepíše s klientem pojistnou smlouvu na 800 000 korun, ale nepřipomene mu, že takové pojistce by mělo odpovídat také jiné zabezpečení bytu.

Když dojde ke krádeži, je zabezpečení bytu a nutnost překonání překážek zlodějem první věcí, na kterou se policie vyptává. Malá ochrana bytu může být důvodem sníženého plnění pojišťovny.

Jen v některých případech, pokud je pojistná částka hodně nízká, stačí jeden obyčejný zámek u dveří.

Požadavky pojišťoven jsou obvykle obsaženy v pojistných podmínkách a rostou s velikostí pojištěného majetku. To, co stačí jedné pojišťovně, druhé stačit nemusí. Navíc některé pojišťovny ocení dobré zabezpečení bytu slevou z pojistného.

Orientační ceny roční pojistky za byt 3+1*
Pojišťovna                        v Brně            v malém městě**
Allianz                               1700                   1200
Certusia                            1200                    1000
Česká podnikatelská       2500                    2000
Česká pojišťovna             2100                  1500
ČRP                                 1560                     950
ČSOB                              1400                    500
ČS-Živnostenská            1500                    900
Hasičská vzájemná         1400                    700
Generali                          1650                    1150
IPB                                    875                    450
Komerční                        2250                   1350
Kooperativa                   2250                  1000
Slavia                              1100                    925
Union                              2016                    1524
Victoria                         2000                    1000
Winterthur                    1800                       1250

Poznámka: * se spoluúčastí 500 korun, byt je v Brně ** do 10 000 obyvatel v okrese Praha-východ
Pramen: pojišťovny

Co se vyplatí udělat před uzavřením smlouvy
* zjistit a porovnat pojistné podmínky několika pojišťoven
* nechat si podrobně vysvětlit nejasné odborné termíny
* ptát se známých na zkušenosti s plněním pojišťoven
* ověřit u pracovníka pojišťovny, zda zabezpečení bytu odpovídá požadavkům pojišťovny na zvolenou pojistnou částku

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Podnikatel Jan Hradecký na snímku z roku 2013
Při rallye v Africe zemřel Jan Hradecký, zakladatel české firmy Botanicus

Podnikatel a mecenáš Jan Hradecký tragicky zemřel při rallye veteránů Classic Safari. Světu zanechal odkaz prostřednictvím své firmy na přírodní kosmetiku...  celý článek

Hotel Hilton na pražské Florenci je na prodej. Největší český hotel nabízí...
Praha, nový ráj hoteliérů. Rostou ceny pokojů i poptávka po hotelech

Tuzemští hoteliéři zažívají zlaté časy. Do země jezdí stále víc zahraničních turistů, obsazenost hotelů roste. Stejně jako ceny, které si majitelé ubytovacích...  celý článek

Západní vstup do haly byl v den slavnostního otevření nazdoben prapory i...
Amazon před Vánoci hromadně nabírá, práci tu dostane 2 500 brigádníků

Americký internetový prodejce Amazon v tuzemsku v předvánoční sezoně nabere 2 500 nových sezonních pracovníků. V České republice aktuálně pro společnost...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.