Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nad hádankou o německých vejcích za tři koruny si experti lámou hlavu

  14:54aktualizováno  14:54
Německé supermarkety nabízejí vejce, která jsou v porovnání s Českem dvakrát levnější. U sousedů je možné bez problémů koupit vejce za tři nebo čtyři koruny. Přitom německá vejce od ledna zdražila víc než ta česká. Může jít o marketingový tah, nebo důsledek jiné obchodní politiky, spekulují oslovení odborníci.

Leták berlínského Kauflandu nabízí balení šesti vajec, které před slevou stálo 99 centů (24 Kč). | foto: KauflandiDNES.cz

MF DNES informovala, že market Real v saském městě Heidenau nabízí balení deseti vajec za 1,19 eura, tedy necelých 30 korun. Cena navíc není akční (více čtěte ve článku Češi pořádají nájezdy na levná vejce v pohraničí).

Takto levná vejce ale nejsou jen tam a pouze v pohraničí. Na podobné ceny narazíte i v Sasku nebo v Berlíně, kde řetězec Kaufland prodává jedno vejce před slevou v přepočtu za 4 Kč (balení po šesti kusech za 0,99 eura, viz. obrázek).

Přitom podle tabulek k tomu nemají německé obchody důvod. Velkoobchodní ceny vajec jsou v sousední zemi dlouhodobě vyšší než v České republice a od ledna do března v Německu jedno vejce zdražilo v přepočtu ze 2 na 3,2 koruny, zatímco v ČR z 1,7 na 2,5 koruny. Vyplývá to z dat Českomoravské drůbežářské unie, která sleduje ceny dodané výrobci, a to bez daně z přidané hodnoty (DPH).

Němci možná prodávají za loňské ceny

Předsedkyně unie Dagmar Tůmová si to vysvětluje jinou obchodní politikou v Německu. "Je tam úplně jiný systém a hlavně jsou tam půlroční nebo roční smlouvy na dodávky vajec. U nás takový systém neexistuje. Ceny vajec v Německu byly vždycky vyšší než v České republice," řekla iDNES.cz. To by znamenalo, že německé řetězce prodávají vejce za loni nasmlouvané nižší ceny.

Němci nejsou podobně jako Češi v produkci vajec soběstační, z domácích chovů pokryjí jen zhruba 60 procent své spotřeby, dodala Tůmová. Dovážejí hlavně z Nizozemska. Dalším důvodem cenové hádanky může být podle ní také fakt, že chovatelé v Německu už od roku 2010 nemají konvenční klece, zatímco Češi si nyní do produkce musejí započítávat mimořádné náklady spojené s instalováním nových, prostornějších klecí.

Vejce může být vábničkou na zákazníky jako český rohlík

Agrární analytik Petr Havel nad tím, že jsou v Německu levnější vejce, kroutí hlavou. "Za potraviny tam lidé vydávají více. To je úplně v protikladu s tím, co se říká. Může to mít několik důvodů. Buď jde o marketingový trik a Němci lákají na levná vejce podobně jako Češi na levné rohlíky, nebo to je tím, že jsou schopni lépe zásobovat svůj trh," myslí si.

Levná německá vejce také nepřímo podporují nedávný výrok šéfa Agrární komory ČR Jana Veleby, že obchodníci v Česku využili situace a v době nedostatku si také nepochopitelně navýšili marže. Veleba kritizuje, že vejce v ČR jsou předražená a není důvod, aby stála nad 5 Kč (názor šéfa Agrární komory zde).
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Bohatí se zbavují akcií Facebooku, firma odepisuje desítky miliard dolarů

Jim Carrey (Benátky, 5. září 2017)

Facebook nezabránil zneužití milionů uživatelských účtů v USA a Velké Británii. Problémy na sebe nenechaly dlouho...

Další z rubriky

Pošta ruší tendr na dodávku elektromobilů. Přihlásil se jediný zájemce

Jedna ze čtyř tisíc dodávek České pošty.

Česká pošta v nejbližší době zruší výběrové řízení na dodávku desítek elektromobilů. Do tendru na třicet pět až šedesát...

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz