Nad Německem visí hrozba stávky

Stávka tří milionů německých státních zaměstnanců je opět o něco blíž. Zástupci zaměstnavatelů totiž v pondělí časně ráno odmítli návrh arbitra na kompromis při mzdovém vyjednávání. Ten předpokládal pro letošek nárůst mezd o 2,4 procenta a dalších 0,6 procenta od ledna 2004.

Zástupce zaměstnavatelů Heinrich Lehmann-Grube oznámil, že z jejich strany byl návrh jednoznačně odmítnut. Naopak reprezentanti odborového svazu Verdi trvají na stávce, pokud se nepodaří ještě tento týden dosáhnout dohody.

Mzdová jednání o výplatách zdravotních sester, hasičů či řidičů autobusů zkolabovala těsně před Vánocemi. Odboráři i zaměstnavatelé následně zvolili arbitry, kteří se od 2. ledna snažili nalézt kompromisní řešení.

Německo naposledy zažilo generální stávku veřejného sektoru v roce 1992 a v paměti od té doby zůstává ochromená veřejná doprava, hromady neodvezených odpadků a další ekonomické obtíže.

Ekonomové varují, že případná stávka by mohla srazit stagnující německé hospodářství do recese. Zároveň by mohla dále nehlodat důvěru v kancléře Gerharda Schrödera před únorovými zemskými volbami.

Vláda, která se snaží srazit německý rozpočtový deficit zpátky pod limit stanovený Evropskou unií, tvrdí, že na odboráři prosazované zvýšení mezd nemá peníze.

"Pokud propukne stávka, bude to mnohem dražší než náš návrh zvýšení platů," upozornil ale hlavní zprostředkovatel jednání Hans Koschnick.

Odborový svaz Verdi požaduje navýšení mezd alespoň o tři procenta a srovnání platů ve spolkových zemích bývalé NDR se západem nejpozději do roku 2007.

"Pokud se v postoji zaměstnavatelů ke srovnání východní a západní části země nic nezmění, pak vše směřuje ke stávce," tvrdí Kurt Martin z Verdi.

,