Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nadešel konec bolavých zad?

  11:30aktualizováno  11:30
Znáte to z televizní reklamy: Jsou lidé, kteří mají problémy se zády, a jsou lidé, kteří nosí kosmodisk. Přesně takhle vypadá slogan fenoménu teleshoppingu 21. století. Tato pomůcka má vyřešit problémy s bolestmi zad. Je to však skutečně pravda?

Velké procento lidí trpí bolavými zády. Kosmodisk, dva umělohmotné pásy s gumičkami, je pomůcka, která uvolňuje jejich svalové napětí. Tedy měla by to dělat. Alespoň podle materiálů distributora. Na českém trhu, a zejména v televizní reklamě -teleshoppingu, se objevil před časem. Postoj odborníků je však poměrně skeptický.

ČTĚTE TAKÉ:
Zázrační pomocníci z webu
Masáž nebo kosmodisk?

"Výrobek pomáhá při bolesti zad a naše firma jej prodává více než patnáct let v devatenácti zemích Evropy," říká Danica Češljevićová, ředitelka českého zastoupení společnosti Studio Moderna. Ta produkt do evropských zemí ze Slovinska přinesla.

Snadné řešení není
Bolesti zad jsou opravdu častým civilizačním onemocněním, jímž trpí značná část populace. "Mohou však být i jedním z příznaků závažné nemoci," varuje Olga Švestková, přednostka Kliniky rehabilitačního lékařství 1. lékařské fakulty v Praze. Lékaři musí být v léčbě velmi opatrní. Není často jednoduché určit diagnózu ani léčebný postup.

HODNOCENÍ KOSMODISKU LÉKAŘI NAJDETE ZDE

Ten může být v řadě případů záležitostí třeba i několika měsíců či let, a nikoli krátkého času, jak ukazuje v případě kosmodisku jeho reklama. "Kosmodisk je příkladem toho, jak nekorektní reklama může ovlivnit širokou veřejnost a nabídnout jednoduché řešení problému, který je však nutno řešit komplexně," tvrdí Olga Švestková.

Studie, testy, posudky
Vzhledem k tomu, že kosmodisk slibuje léčebné účinky, měl by splňovat ze zákona určité náležitosti. Podle slov Danici Češljevićové je registrován v Česku jako zdravotnický prostředek, a tudíž má veškerou potřebnou oficiální dokumentaci.

"Máme studie s výsledky testů. Byli bychom potěšeni, kdybychom vám mohli ukázat všechny pozitivní závěry reálných lékařů a medicínských institucí," říká Češljevićová.

Kosmodisk je skutečně zdravotnickým prostředkem. Potvrzuje to iVítězslav Klíma z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví. "Výrobce splnil ohlašovací povinnost u ministerstva podle zákona. Garantuje tedy, že tento zdravotnický prostředek je bezpečný pro poskytování zdravotní péče," doplňuje Klíma.

Údaje nekontrolujeme
Zdravotnické prostředky se v zemích EU uvádějí na trh na základě prohlášení o shodě. Dokumentaci k bezpečnosti výrobku si však v tomto případě shromažďuje výrobce sám.

"Na ministerstvo zdravotnictví poté ohlásí, že hodlá produkt uvést na trh, a předloží veškerou nutnou dokumentaci. Ministerstvo pouze záznam zaregistruje, správnost údajů není povinno kontrolovat," vysvětluje Olga Nováková z České obchodní inspekce. "Je to výhradně zodpovědnost výrobce, zda uvede pravdivé údaje," dodává.

Zákazník je tedy odkázán na jeho pravdomluvnost. Tu může podpořit či snížit i případná reklama. Je pravda, že mnohdy pracuje s nadsázkou. "Ano, nemusí být pravdivá, ale nesmí klamat," uzavírá prezident Rady pro reklamu Radek Pokorný.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

TEST DNES: Vanilkové zmrzliny z obchodu jsou plné cukru a umělé chuti

Ilustrační snímek

Češi jsou konzervativní, a tak mají pořád nejraději vanilkovou zmrzlinu. Už ji ovšem nekupují jen v létě do kornoutku,...

ANALÝZA: Státníci se políbili, obavy z obchodní války mezi USA a EU trvají

Americký prezident Donald Trump se setkal s předsedou Evropské komise Junckerem...

Ani středeční schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa se šéfem Evropské komise Jean-Claude Junckerem úplně...

Řetězce lákaly na slevy, zaplatí pokuty za 10 milionů korun

Supermarket Albert (ilustrační snímek)

Za účtování vyšších cen než deklarovaných během výprodejů uložila Česká obchodní inspekce obchodníkům ve 2. čtvrtletí...Najdete na iDNES.cz