Nafouknuté nebezpečí

Nafukovací kruhy, rukávky ani vesty dítě plavat nenaučí, nejsou určeny k výuce plavání. Jsou to jen hračky k vodě. Navíc mizerné hrady, které nevydrží déle než týden dovolené. Pokud se dítě bude po nich povalovat, šoupat po mělčině, koupat se v nich, jednoduše si s nimi bude hrát... prasknou. Tak jako praskla většina hraček, které pro MF DNES testoval Strojírenský zkušební ústav v Jablonci nad Nisou a děti v bazénu v Jindřichově Hradci pod vedením šesti učitelek plavání. Osm výrobků z deseti prasklo v bazénu, tedy v ideálních podmínkách. Žádné ostré hrany, kameny, sklo, slunce - nic z toho, čemu by měly nafukovací hračky v přírodě odolat.

Neporušené zůstalo pouze dětské sedátko a průhledné rukávky. Testy ve zkušebním ústavu odhalily další spoustu nedostatků: bezpečnostními ventily unikal vzduch nebo se přímo utrhly, chybělo povinné varování o tom, že výrobek může být používán pouze za dozoru dospělé osoby a v hloubce, kde dítě ještě dosáhne nohama na dno. Děti by se zřejmě neměly po hračkách na pláži či na mělčině povalovat - obě vesty, všechny rukávky i malý kruh Sunco takovou zkoušku nevydržely. Kamenem úrazu je nafukování, při kterém je nutné najít správnou polohu bezpečnostního ventilu.

"Drobná maminka si s takovými kruhy, jako jsou testované zvířátko, šmoula nebo hranaté kolo Aqua Leisure, rozhodně neporadí," říká Petr Hájek ze Strojírenského zkušebního ústavu. Totéž potvrdili i v plavecké škole: "Děti hračky v žádném případě samy nenafouknou." Také věkové omezení, které uvádějí výrobci na etiketách, není úplně v pořádku. "Je to nanic," zlobí se vedoucí plavecké školy Stanislava Heřmánková, která hračky s dětmi testovala. "Mezi dvěma stejně starými dětmi může být rozdíl i dvacet kilogramů." Hračky sice unesou těžší dítě, ale v tom případě ztrácejí ve vodě stabilitu. "Vhodnější než vymezení věku by bylo určení váhy dítěte." Nafukovací hračky podle ní nejsou vhodné pro úplné neplavce. "Přestože je rodiče svým dětem kupují jako pomůcky na plavání, jde pouze o hračky. Myje při výuce plavání vůbec nepoužíváme," dodává Stanislava Heřmánková.

Pokud dítě nechodí do plavecké školy, měli by je naučit plavat rodiče. Žádná hračka to za ně neobstará. "Je nutné mít vždy plavací pomůcku nad těžištěm těla," vysvětluje dále vedoucí plavecké školy, "ale to kruh ani vesta nesplňují." Na plavání do hloubky je kruh absolutně nevhodný. "Kdyby jím dítě proklouzlo, těžko je rodiče budou v rybníce nebo v přehradě lovit." Rukávky jsou vhodné na mělčině. Hlídají dítě, aby se nepotopilo, když náhodou upadne, a zároveň je neomezují v pohybu. Dítě s rukávky je možné vzít i do hloubky. "Musí být ale zvyklé na vodu, nesmí se vyděsit, když se potopí nebo mu cákne voda do obličeje," doporučuje Stanislava Heřmánková.

alena.dankova@mfdnes.cz

RADY PRO NÁKUP

* nafukovací kruhy, rukávky, ani vesty nejsou plavecké pomůcky - na obalu i hračce samé musí být vždy uvedeno upozornění o používání pouze v mělké vodě a za dohledu dospělé osoby

* věkové omezení velmi často neodpovídá realitě, proto je radno hračku už v obchodě nafouknout a přímo na dítěti vyzkoušet

* kupujte hračky výrazných barev, které nesplývají s vodou