Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nafukovací zvířata z Fatry se vracejí do dětských pokojíčků

  13:19aktualizováno  13:19
Tuzemská nafukovací zvířata z Fatry zažívají tichou renesanci. V 90. letech barevní sloni, žirafy a buvoli na dlouho vydechli a teď se pomalu vracejí na pulty. V retro stylu, s jednoduchým designem a barvami, vkročila zvířata na přebujelý trh hraček po špičkách. Firma ale doufá, že příští rok výrobu rozjede naplno.

Fatra opět vyrábí nafukovací hračky. Ale už jen na zakázku. | foto: Fatra

Historie výroby hraček ve Fatře sahá do 50. let dvacátého století. Tehdy začal podnik ve velkém vyrábět nafukovací sedací zvířata, která si vedle igráčků nebo stavebnice Merkur našla místo v československých rodinách. Měla to tehdy jednodušší, hraček na trhu bylo málo.

O padesát let později se podnik z impéria Andreje Babiše pokouší vdechnout zvířatům nový život. Po pádu železné opony výroba ustala kvůli poklesu zájmu v důsledku přílivu levné asijské konkurence a obsahu ftalátů ve výrobcích. Nyní firma nabízí zdravotně nezávadné certifikované bezpečné hračky, ale konkurentů ještě přibylo.

Fatra přesto věří, že si své místo na trhu najde, protože nafukovací hračky, na kterých se dá i sedět, jsou na trhu ojedinělé. "Výrobek byl už ve své době unikátní a odlišný od toho, co bylo na trhu. Překvapivě ani po 40 nebo 50 letech se stav nezměnil. Když jsme si dělali průzkum trhu, zjistili jsme, že podobný výrobek na trhu stále není," mluví optimisticky Tomáš Dočkal, vedoucí spotřebního segmentu firmy Fatra Napajedla ze Zlínska.

Fatra opět vyrábí nafukovací hračky. Ale už jen na zakázku.

Přesto zvolila firma opatrný nájezd. Vyrábí jen na zakázku podle původní originální technologie výroby, designu a s nulovými výdaji do marketingu. O poloruční výrobu se stará deset zaměstnanců, kteří mají na starosti výrobu doplňkového sortimentu. Letos v továrně Fatry podle vyjádření podniku vznikly stovky, maximálně tisíce kusů hraček.

Velká hračkářství zatím staronové hračky na svých pultech nemají. "Nikdy jsem o nich neslyšela," reagovala udiveně mladá prodavačka z hračkářství Sparkys v pražském obchodním centru Palladium.

"V každém hračkářství to určitě zatím nenajdete. Není naší představou vyrobit plný sklad výrobků a pak se podbízet cenou," potvrzuje Dočkal z Fatry a uznává, že přesvědčit obchodní partnery je obtížné. Za dobu, kdy se nevyrábělo, se zpřetrhaly obchodní vazby a firma začíná v podstatě od nuly.

Oslovila potenciální distributory, velkoobchody a řetězce, které by mohly mít o hračky zájem a dál je nabízet. "Zatím se nám nedaří přesvědčit obchodní partnery, že lidé o naše hračky mají zájem. Udělali jsme si průzkum mezi návštěvníky výstav a převažovaly pozitivní ohlasy," dodává Dočkal.

Fatra opět vyrábí nafukovací hračky. Ale už jen na zakázku.

Na druhou stranu si Fatra na nic nestěžuje. Chopila se příležitosti oživit staré hračky po několika úspěšných výstavách designu Libuše Niklové (autorky zvířat) a doufá, že to přinese ovoce.

"Nemáme zatím ambice bavit se o obrovských obratech. Pokud se ukáže, že je projekt životaschopný, můžeme do budoucna zvážit rozšíření kolekce a větší investice do marketingu," sdělil vedoucí prodeje Dočkal. Díky nízkým investicím není ani v počáteční fázi výroba hraček ztrátová.

"Příští rok by nám měl ukázat, jestli je tato cesta správná, nebo zda zůstaneme u retro edice," uzavřel. O tom, jaká další zvířata by se v případě úspěchu vyráběla, zatím nechce firma mluvit.

Výroba hraček ve Fatře je poloruční. Nafukovací zvířata vznikají vyválcováním fólie a vyřezáním dílů, které se svařují vysokofrekvenčním svařováním na strojích.Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Kde zrušit pobočky? Firmám radí startup, který vytváří „chytré mapy“

Nový koncept přináší i další zásadní změny v modelech obsluhy. Klienti se pod...

Když se před třemi lety v České spořitelně rozhodli, že je třeba zmenšit kvůli přesunu lidí na internet pobočkovou síť,...

Vlci se střílet nebudou, stát za jejich řádění zaplatí farmářům víc

Vlk obecný (Canis lupus).

Farmáři by se mohli dočkat více peněz za škody způsobené vlkem. Ministerstvo životního prostředí nově plánuje hradit i...

Hospoda je lepší než Facebook. Obzvlášť na vesnici, říká „trenér“ výčepních

Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského Prazdroje

„Hospoda je nejdůležitější sociální síť, Facebook je hned po ní,“ tvrdí Václav Berka, starší obchodní sládek Plzeňského...

Najdete na iDNES.cz