Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nafukovací zvířata z Fatry se vracejí do dětských pokojíčků

  13:19aktualizováno  13:19
Tuzemská nafukovací zvířata z Fatry zažívají tichou renesanci. V 90. letech barevní sloni, žirafy a buvoli na dlouho vydechli a teď se pomalu vracejí na pulty. V retro stylu, s jednoduchým designem a barvami, vkročila zvířata na přebujelý trh hraček po špičkách. Firma ale doufá, že příští rok výrobu rozjede naplno.

Fatra opět vyrábí nafukovací hračky. Ale už jen na zakázku. | foto: Fatra

Historie výroby hraček ve Fatře sahá do 50. let dvacátého století. Tehdy začal podnik ve velkém vyrábět nafukovací sedací zvířata, která si vedle igráčků nebo stavebnice Merkur našla místo v československých rodinách. Měla to tehdy jednodušší, hraček na trhu bylo málo.

O padesát let později se podnik z impéria Andreje Babiše pokouší vdechnout zvířatům nový život. Po pádu železné opony výroba ustala kvůli poklesu zájmu v důsledku přílivu levné asijské konkurence a obsahu ftalátů ve výrobcích. Nyní firma nabízí zdravotně nezávadné certifikované bezpečné hračky, ale konkurentů ještě přibylo.

Fatra přesto věří, že si své místo na trhu najde, protože nafukovací hračky, na kterých se dá i sedět, jsou na trhu ojedinělé. "Výrobek byl už ve své době unikátní a odlišný od toho, co bylo na trhu. Překvapivě ani po 40 nebo 50 letech se stav nezměnil. Když jsme si dělali průzkum trhu, zjistili jsme, že podobný výrobek na trhu stále není," mluví optimisticky Tomáš Dočkal, vedoucí spotřebního segmentu firmy Fatra Napajedla ze Zlínska.

Fatra opět vyrábí nafukovací hračky. Ale už jen na zakázku.

Přesto zvolila firma opatrný nájezd. Vyrábí jen na zakázku podle původní originální technologie výroby, designu a s nulovými výdaji do marketingu. O poloruční výrobu se stará deset zaměstnanců, kteří mají na starosti výrobu doplňkového sortimentu. Letos v továrně Fatry podle vyjádření podniku vznikly stovky, maximálně tisíce kusů hraček.

Velká hračkářství zatím staronové hračky na svých pultech nemají. "Nikdy jsem o nich neslyšela," reagovala udiveně mladá prodavačka z hračkářství Sparkys v pražském obchodním centru Palladium.

"V každém hračkářství to určitě zatím nenajdete. Není naší představou vyrobit plný sklad výrobků a pak se podbízet cenou," potvrzuje Dočkal z Fatry a uznává, že přesvědčit obchodní partnery je obtížné. Za dobu, kdy se nevyrábělo, se zpřetrhaly obchodní vazby a firma začíná v podstatě od nuly.

Oslovila potenciální distributory, velkoobchody a řetězce, které by mohly mít o hračky zájem a dál je nabízet. "Zatím se nám nedaří přesvědčit obchodní partnery, že lidé o naše hračky mají zájem. Udělali jsme si průzkum mezi návštěvníky výstav a převažovaly pozitivní ohlasy," dodává Dočkal.

Fatra opět vyrábí nafukovací hračky. Ale už jen na zakázku.

Na druhou stranu si Fatra na nic nestěžuje. Chopila se příležitosti oživit staré hračky po několika úspěšných výstavách designu Libuše Niklové (autorky zvířat) a doufá, že to přinese ovoce.

"Nemáme zatím ambice bavit se o obrovských obratech. Pokud se ukáže, že je projekt životaschopný, můžeme do budoucna zvážit rozšíření kolekce a větší investice do marketingu," sdělil vedoucí prodeje Dočkal. Díky nízkým investicím není ani v počáteční fázi výroba hraček ztrátová.

"Příští rok by nám měl ukázat, jestli je tato cesta správná, nebo zda zůstaneme u retro edice," uzavřel. O tom, jaká další zvířata by se v případě úspěchu vyráběla, zatím nechce firma mluvit.

Výroba hraček ve Fatře je poloruční. Nafukovací zvířata vznikají vyválcováním fólie a vyřezáním dílů, které se svařují vysokofrekvenčním svařováním na strojích.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...Jízdné téměř zdarma. Vláda chystá dárek za 6 miliard pro důchodce a studenty

(Ilustrační snímek)

Důchodci nad 65 let a studenti by měli od letošního června dostávat ve vlacích a autobusech slevu na jízdném 75...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Další z rubriky

Minimální mzda by měla stoupnout o 1500 korun, chtějí odbory

Odborový předák Josef Středula hostem volebního studia iDNES.cz. (21. října...

Minimální mzda by v příštím roce měla stoupnout z 12200 korun na 13700 korun. Při jednání s vládou to bude požadovat...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

OBRAZEM: Češi nakupují v automatech mléko, vejce, kružítka i pizzu

Nákup mléka v mlékomatu.

V zemi vycházejícího slunce dotáhli automatové šílenství k dokonalosti. Z pouličních mašin vypadne snad všechno od...

Najdete na iDNES.cz