Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Třetina postižených si nevyzvedla náhradu za sKartu

  • 6
Tisíce lidí se zdravotním postižením musí znovu na úřad. Od čtvrtka jim totiž nefunguje speciální sKarta, která sloužila mimo jiné jako průkaz osoby se zdravotním postižením (OZP). Díky němu mohou čerpat různé výhody, jako třeba bezplatné používání MHD, přednost při jednání na úřadech nebo parkovací průkaz.

Držitelů sKaret se zdravotním postižením bylo asi 25 tisíc, plastovou kartičku si za dočasný průkaz OZP zatím vyměnilo asi 15 tisíc z nich. Mají si jej vyzvednout osobně nebo poslat zástupce vybaveného plnou mocí. "V ojedinělých případech je možné kvůli vážnému zdravotnímu stavu doručit nový průkaz OZP lidem až domů," sdělila mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková. Vystavení náhradního dokladu nic nestojí.

Lidé, kteří výměnu nestihli do středy, si mohou průkaz OZP vyzvednout i později. Dočasně však přijdou o zmíněné výhody.

Dočasné průkazy budou platit do doby, než skončí platnost lékařského posudku, nejdéle do konce roku 2015. Nejpozději za dva roky si tak handicapovaní budou muset jít pro nový průkaz. A ten už bude stálý. Úřad práce jej začne vydávat, až vejde v účinnost nová vyhláška určující jeho vzhled a až bude vybrán jeho dodavatel. "Držitelé průkazu si pak budou muset osobně nebo prostřednictvím zmocněnce průkaz OZP vyzvednout na příslušném kontaktním pracovišti ÚP ČR," uvedla Beránková.

Pro většinu postižených bude výměna dočasného průkazu za stálý jen formální. Existuje však skupina lidí, kteří budou muset navíc absolvovat další posouzení svého lékařského stavu před posudkovou komisí správy sociálního zabezpečení. Předně jde o ty, kterým vyprší platnost posouzení do konce roku 2015. Ti musí být nově posouzeni.

Pro lékařské posudky bude muset až 70 tisíc lidí

"Jde také o lidi, kterým byly přiznány průkazy OZP v letech 2012 a 2013 po Drábkově reformě. Brala se v úvahu jiná hodnotící kritéria než do té doby a než platí letos, tudíž je potřeba tyto lidi znovu posoudit," vysvětluje předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Odhaduje, že celkem bude muset před posudkovou komisi 60 až 70 tisíc lidí.

Pouhá výměna dokladu podle něj není pro zdravotně postižené zase taková komplikace. Více je prý zatěžují lékařské posudky. "Já mám průkaz odmalička, mé postižení je trvalé, tak k posouzení nechodím vůbec. Ale lidi, kteří jsou zdravotně postiženi kratší dobu nebo si nechali vnutit sKartu, to zatěžuje. Jednou je posuzují kvůli příspěvku na péči, podruhé kvůli invalidnímu důchodu, potřetí kvůli průkazu OZP, případně když žádají o nějakou dávku," říká Krása.