Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nájem lze zvýšit o zisk, rozhodl soud

  11:54aktualizováno  11:54
Soudní spor mezi majitelem bytového domu ve Veselí nad Lužnicí, firmou Amra Strakonice a nájemníkem bytu Milanem Lhotákem o výši regulovaného nájmu na Blatském sídlišti se stal průlomem v podobných případech.
Majitel domu ve Veselí nad Lužnicí vyhrál spor s nájemníkem, který musí za byt platit dvojnásobek. Ilustrační foto

Majitel domu ve Veselí nad Lužnicí vyhrál spor s nájemníkem, který musí za byt platit dvojnásobek. Ilustrační foto | foto: Jan KarásekMF DNES

Nejvyšší soud v Brně potvrdil loňské soudní rozsudky z okresu a kraje, a umožnil tak vlastníkovi zdvojnásobit nájemné tak, že majiteli v tomto zdražení přiznal i právo na přiměřený zisk.

Od 1. ledna 2007 sice všichni vlastníci bytů mohou ke zvýšení činže přikročit podle zákona, ale průlom veselského sporu je v tom, že soud umožnil právě přiměřený zisk.

fotoVývoj cen bytů sledujte na
CENYBYTU.IDNES.CZ

Spor navíc vznikl v době, kdy opora pro zvýšení nájmu v zákoně ještě nebyla. Milan Lhoták, který se zvýšením činže nikdy nesouhlasil, neuspěl ani s dovoláním u Nejvyššího soudu. Místo 890 korun už platí 1867 korun za dvoupokojový byt. Soudům mimo jiné vždy vyčítal, že nepřihlížejí k jeho sociální situaci. Taková nutnost ze žádného předpisu ale neplyne.

Muž se obává, že v důchodu na nájem nedosáhne
"Manželka bere minimální mzdu, ani já nemám obrovský plat. Trvalé bydliště má u nás syn, ale ten k nám jezdí jednou za měsíc, takže na domácnost nepřispívá," uvedl sedmapadesátiletý Lhoták, který se obává, že v důchodu na nájem nedosáhne. Je přesvědčen, že platí nejvyšší nájem v republice. Uvedl, že strakonická firma jeho byt koupila údajně za 200 000 korun.

"Platím skoro jedno procento z pořizovací ceny. Takže lidé v nově postavených nájemních bytech za 1,5 milionu korun by měli platit asi 14 000 korun? To se neděje," zlobí se Lhoták, který se cítí bezmocným, ale stanovisko soudu respektuje.

Zdůraznil, že firma Amra dům kupovala před čtyřmi lety, kdy zákon o deregulaci nájmů nebyl, což nabyvatel musel vědět a nemohl se zvyšováním počítat.
"Dělá to na mě dojem, že firma chtěla jen vytřískat peníze," míní nájemník. Firma Amra žalovala více nájemníků, s nimiž se neshodla na činži, ale řadu žalob vzala zpátky. Tehdejší soudce Okresního soudu v Táboře Pavel Přibyl, který se případem zabýval jako první, si myslí, že rozhodl správně.

"Prostor pro zvýšení nájemného byl. Nálezy Ústavního soudu říkaly, že pokud se vlastník a nájemce nedohodnou, máme brát v ochranu pronajímatele. Ve veselském případu jsem zjistil, že regulovaný nájem nestačil na náklady s provozem domu," uvedl Přibyl.

Je nájemník sociální případ?
Jednatel firmy Amra Strakonice Jiří Limpouch zpochybnil, že by Lhotákovi byli v sociální nouzi.

"Oba manželé jsou zaměstnaní. Úspěch u Nejvyššího soudu chápu jako průlomový rozsudek, ale podobné kauzy se jím řídit moc nemohou, protože my jsme věc dávali k soudu v době, kdy zákon na deregulaci nájmů neexistoval," uvedl Lipouch.

Podotkl, že ani nový zákon vlastníkům zázračné peníze ze zvýšených nájmů nezaručuje.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze "Amra proti Lhotákovi" mnoho jiných vlastníků bytových domů vítá. Ve Veselí nad Lužnicí byty vlastní i firma Olomoucká investorská.

"Podle našeho názoru je to správné a logické rozhodnutí. Jsme rádi, že takový verdikt brněnský Nejvyšší soud vydal. Potvrzuje, že dlouholeté námitky majitelů ve vztahu k regulaci nájemného byly oprávněné," uvedl jednatel Olomoucké investorské Richard Benýšek

Autoři:



Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...



KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Škoda zvýšila zisk. Vděčí za to výrobě dražších vozů Kodiaq a Karoq

Předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier představil 6. března na 88....

Automobilka Škoda loni vydělala 31,8 miliardy korun po zdanění. To je zhruba o šest miliard korun více než loni. Podle...

Mall.cz vstupuje do doby kamenné. Otevírá první pobočku

Nová kamenná prodejna Mall.cz

Internetový obchod Mall.cz otevírá v nově zrekonstruované pražské nákupní galerii Nové Butovice svou první kamennou...

Najdete na iDNES.cz