Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nájmy budou muset růst výš a rychleji

  1:00aktualizováno  1:00
Hrozba žalob a případné mezinárodní ostudy donutila úřady změnit názor na deregulaci nájmů a začít chystat rychlejší uvolnění cen. Regulované nájmy stagnují již třetím rokem. Po zrušení příslušné vyhlášky Ústavním soudem se dosud politici neshodli na novém zákoně.
Dům, hypotéka, byty

Dům, hypotéka, byty | foto: iDNES.cz

Dosud připravovaná verze měla dát zhruba 800 tisícům domácností šest let postupného přibližování k tržním nájmům.

Nyní však úředníci připouštějí, že po dosud zvažovaném růstu by finální nájemné leckde nestačilo majitelům na úhradu nákladů.

Původně se počítalo s tím, že cílové nájemné bude ve výši tří procent ročně z tržní ceny bytu.

"Budeme to muset stanovit odpovědněji, tedy výš. Ne tři procenta, ale někde kolem šesti procent ročně tržní ceny bytu v dané lokalitě. Byla by ostuda zůstat v nečinnosti a nechat se za to soudit," říká náměstek ministra pro místní rozvoj Ivan Přikryl.

Razantnější varianta by kupříkladu pro obyvatele 68metrového bytu v Českých Budějovicích znamenala, že holý nájem bez inkasa poroste ze současných 1383 korun až na 3560 korun. Původně úředníci uvažovali o růstu pouze asi o pět set korun během šesti let.

Ústavní soud již dříve odmítl stávající systém regulace s tím, že regulací stát přenáší břímě sociální politiky na soukromé majitele a obce.

"Tady se stále zdůrazňuje sociální stránka věci, ale nezapomeňme, že většina lidí v regulovaných bytech si může dovolit platit víc. Jen jsou zvyklí platit symbolické částky a to musí skončit. Už 15 let na nájmech proděláváme," říká Libor Dellin ze sdružení majitelů domů.

Každopádně již v současné době platí stát v příspěvku na bydlení kolem pěti miliard ročně.

Regulace nájmů se již vymstila polské vládě. Evropský soud pro lidská práva zemi minulý týden odsoudil za to, že způsob, jímž omezuje růst nájemného, ubližuje tamním majitelům domů. Musí jej do půl roku změnit.

Polsko až do loňska umožňovalo růst nájmů až k hladině, která za rok odpovídá třem procentům ceny bytu. Letos pak najednou zavedlo zákon, který majitelům zakázal zvedat nájem rychleji než o desetinu za rok.

Políček Polsku vrací do hry úvahu, že by nájmy kryly alespoň odůvodnitelné náklady majitelů bytů na jejich údržbu a obnovu. A té je nakloněn i ministr Paroubek, který však na druhou stranu nechce ani slyšet o tom, že by nájmy vzrostly víc než na tři procenta z ceny nemovitosti.

CENY BYTŮ A NÁJMŮ
V REGIONECH NAJDETE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ
"Na to nemůžeme přistoupit, to by bylo moc drahé. My to klidně můžeme nechat na té hladině, aby nájem pokryl náklady a tečka! Je to 49 korun měsíčního nájemného za metr. Platilo by to plošně, všude stejně," říká ministr.

Ministerstvo financí zatím vyčkává a nechce říci, jak zákon o nájmech ovlivní. "My čekáme na varianty, které nám pošle Paroubek," tvrdí mluvčí Marek Zeman.

Čeští úředníci teď zkoumají rozsudek ze Štrasburku, protože s podobnými žalobami chtějí vyrukovat i majitelé činžovních domů v Česku. Už  třetí rok tu nájemné neroste.

"Je to zcela jistě aplikovatelné i na nás. Navíc bych řekl, že přinejmenším podle toho, co je tam napsané, je situace v Polsku přece jen ještě lepší," říká k rozsudku Zdeněk Kühn, který přednáší právo na Karlově univerzitě.

Plán na větší růst nájmů majitele domů moc neuspokojuje. "Vodárnám by si nedovolili říci, že smějí získat za svou službu ekonomicky oprávněné peníze za šest let," říká Dellin s tím, že řada členů sdružení se chce s žalobou vypravit do Štrasburku.

To samé už ohlásil Girolamo Giormani za členy Hnutí na obranu majitelů realit. "Pokud někdo reguluje, ať si reguluje, ale mně ať to doplatí. V tom je celé kouzlo. Dva roky tu prohrávám soudy, dotáhneme to do konce," říká.

Autoři:


Nejčtenější

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Rozpočtová rada kritizuje schodek rozpočtu, má být ve výši 40 miliard korun

Eva Zamrazilová šéfka Národní rozpočtové rady

Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schválení státního rozpočtu na příští rok se schodkem...

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Najdete na iDNES.cz