Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rostoucí ceny bytů ženou Čechy do nájmů. Ty však také stoupají

  14:31aktualizováno  14:31
Češi velmi rádi bydlí ve vlastním a koupi bytu vnímají jako dobrou investici a třeba i zajištění na stáří. Nedostatek cenově dostupných bytů a jejich rostoucí ceny však tento trend narušují. Lidé se začínají častěji poohlížet po nájemním bydlení.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Petra Klimková, MF DNES

Česko, ve kterém v pronájmu doposud žila jen pětina obyvatel, se tak přibližuje k západní Evropě, kde bydlení v pronájmu převažuje nad vlastnictvím.

Porovnejte si nejvýhodnější nabídky hypoték

„Ceny rezidenčních nemovitostí začínají překračovat určitou mez přijatelnou pro řadu zájemců. Na trhu je omezená nabídka, pro koupi bytu je třeba více vlastních peněz a u starších nemovitostí lidé musí počítat i se čtyřprocentní daní z koupě,“ vysvětluje důvody změny trendu Petr Hána ze společnosti Deloitte, která dlouhodobě sleduje trendy na trhu nemovitostí.

Historicky podle Hány bylo činžovní bydlení zcela normální a je vidět, že nás v budoucích letech čeká jeho renesance. „Úskalí současného nájemního bydlení však spočívá v omezené nabídce, kdy není dostatek bytů, které by se daly pronajmout. Proto se i růst cen rezidenčních nemovitostí promítá i do růstu cen nájmů,“ dodává Hána.

To však není jediný důvod, proč ceny nájmů tak rapidně rostou. „Dalším faktorem jsou i ekonomická hlediska. Řada lidí se stěhuje za prací, proto je největší zájem o velká města. Svůj podíl má i cestovní ruch. To samé však platí i v opačném měřítku. V regionech, kterým se až tolik nedaří, nastává odliv lidí, uvolňuje se větší množství bytů a to samozřejmě tlačí ceny dolů,“ říká generální ředitel RE/MAX Milan Žák.

Mapa nájmů.

Ve velkých městech, jako je Praha, Brno nebo Plzeň, se byty v nabídce moc dlouho neohřejí a majitelé si na rozdíl od minulosti mohou vybírat komu a za kolik byt pronajmou. Na to často doplácejí studenti, pejskaři či rodiny s malými dětmi nebo cizinci, pro které je čím dál těžší u majitelů bytů uspět.

„Můžeme říct, že běžné byty mezi 50 a 70 m2, pokud jsou v nabídce za odpovídající cenu, mizí z trhu v řádu dnů, v Ostravě o něco déle. U větších či nadstandardních bytů se tato doba prodlužuje, ale málokdy jsou to více než 2 týdny. Pokud vydrží v nabídce déle, je jednoznačně špatně nastavena cena,“ vysvětluje výkonný ředitel realitní sítě CENTURY 21 Štěpán Gjurič.

Lidé podle Gjuriče dnes hledají spíše kvalitu. „Pochopitelně záleží i na ceně, ale můžeme říci, že v kurzu jsou byty po rekonstrukci. Člověk, který jde bydlet do pronájmu, nechce nic řešit. Chce podepsat smlouvu a druhý den komfortně bydlet,“ dodává Gjurič.

Příležitost pro developery

Atraktivity nájemního bydlení si všimli i developeři. Řada z nich už postavila projekty, které jsou určeny výhradně pro nájemní bydlení a ostatní o tom alespoň přemýšlejí. V Praze vzniklo takových projektů několik. Příkladem je nedávno otevřený projekt Luka Living v blízkosti stejnojmenné stanice metra, za kterým stojí společnost Siko.

„Stavba a spuštění projektu bylo náročné a zdlouhavé, ale dokázali jsme to. Tím to však nekončí. Je nutná finanční flexibilita, která umožní udržovat kvalitu a plnit vysoké nároky klientů. Každý rok se obmění minimálně 60 procent smluv, což vyžaduje neustálou přítomnost obchodního týmu. Nevýhodou je, že se investice vrátí až po mnoha letech provozování,“ vysvětlil ředitel projektu Luka Living Tomáš Kašpar. Pod křídla společnosti patří též pražské projekty Francouzská Rental Apartments a Charles Bridge Residence. Dalším, který už funguje od roku 2008, je Albertov Rental Apartments.

Možností přípravy projektu, který by byl určený pro nájemní bydlení, se dlouhodobě zabývá i Central Group, který chtěl původně pronajímat byty v nově dokončeném bytovém domě v pražských Vršovicích. „Nakonec jsme se s ohledem na skutečnost, že na trhu zoufale chybějí menší byty, rozhodli tyto byty a ateliéry nabídnout standardně k prodeji. Nicméně i nadále zvažujeme možnost nájemního bydlení,“ sdělila tisková mluvčí Central Group Marcela Fialková.

O všechny segmenty bydlení se zajímá i další pražský developer – společnost Finep. „Dominantní nabídku u nás tvoří byty v osobním nebo družstevním vlastnictví. O čekáváme, že bude hrát stále významnější roli a je vhodnou alternativou vůči nájemnímu bydlení,“ řekl tiskový mluvčí Finep David Jirušek, který zmínil, že v 2016 Finep založil také společnost ProBydlení. Ta se zaměřuje právě na investice do nemovitostí určené pro formu nájemního bydlení.

„Podle dat společnosti ProBydlení je aktuální podíl bytů, které se kupují na investice, 30 až 35 procent. V porovnání se srovnatelným obdobím v loňském roce vzrostl de facto podíl investičního bydlení téměř o sto procent,“ dodal Jirušek.
Nejčtenější

Soud zrušil část zákona o EET. Další vlny se zpozdí, z účtenek zmizí rodná čísla

Ústavní soud s odloženou platností škrtl několik paragrafů zákona o evidenci...

Odpůrci EET se radují. Ústavní soud zrušil část zákona o evidenci tržeb, jako celek však obstál. Třetí a čtvrtá vlna,...

Miliardářem přes noc. Rostoucí bitcoin poslal Australana mezi superbohaté

James Gilbert

Z kryptoměnového šílenství vzešel další miliardář. Je jím Australan James Gilbert. Prezident společnosti Crypto, jejíž...Byty v panelácích zdražily o 50 procent, nedosáhne na ně ani střední třída

Panelový dům na sídlišti Broumovská.

Panelové byty jsou nejdostupnějším typem bydlení v Česku. V posledních letech však podražily tak, že na ně často...

Exploze v Rakousku odřízla tři země od plynu. V Itálii je stav nouze

Výbuch poblíž Baumgarten an der March v Rakousku.

Exploze plynového terminálu na východě Rakouska u slovenských hranic přerušila dodávky plynu do Itálie, Slovinska a...

Bernard provokuje další reklamou. Vyjadřuje nesouhlas s kampaní #MeToo

Kontroverzní reklama pivovaru Bernard.

Pivovar Bernard pobouřil další provokativní reklamou. Tentokrát se v ní naváží do kampaně #MeToo. Ta spojuje ženy z...Další z rubriky

Konec hazardu v hospodách. Automaty budou výhradně v hernách

Hotel a kasino jménem Victory v Popůvkách se chystá na otevření. Výbavu kasina...

Herny a hospody s automaty čekají po Novém roce velké, přímo historické změny. Z hospod přístroje nadobro zmizí. A...

KOMENTÁŘ: Grenzgängerregelung nepotřebujeme. Nepokazme si zase růst mezd

(Ilustrační snímek)

Nechme české firmy, ať samy – bez pomoci politiků nebo centrálních bankéřů a bez pomoci levných Ukrajinců – čelí...

Soud zrušil část zákona o EET. Další vlny se zpozdí, z účtenek zmizí rodná čísla

Ústavní soud s odloženou platností škrtl několik paragrafů zákona o evidenci...

Odpůrci EET se radují. Ústavní soud zrušil část zákona o evidenci tržeb, jako celek však obstál. Třetí a čtvrtá vlna,...Najdete na iDNES.cz