Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nákup akcií si může dovolit kdokoliv

  2:02aktualizováno  2:02
Patnáct let od kuponové privatizace se poprvé vrací možnost vyzkoušet adrenalin s nákupem akcií firmy, která teprve míří na burzu. Tentokrát to však není zadarmo, ale ani za body v kuponové knížce, hraje se o české koruny.
Ještě před startem obchodování na burze mají šanci získat nové akcie firmy drobní investoři.

Ještě před startem obchodování na burze mají šanci získat nové akcie firmy drobní investoři. | foto: Reuters

Do úterka 5. prosince do 15. hodiny si lze objednávat akcie stavitelské společnosti ECM Real Estate Investments.

Po farmaceutické Zentivě a stavitelské společnosti Orco jde teprve o třetí firmu v novodobé historii, která míří na pražskou burzu jinak než v rámci kuponové privatizace. A navíc jde o velkou premiéru.

Vůbec poprvé mohou totiž ještě před startem obchodování na burze získat nové akcie firmy drobní investoři.

Dosud měli tuto šanci vždy jen zájemci z řad bank a různých fondů, popřípadě lidé s hodně dlouhou řadou nul na kontě. "Žádný limit na počet poptávaných akcií neexistuje," vysvětluje revoluci Jan Maňák, který v České spořitelně řídí prodej akcií ECM v pobočkách a větším klientům banky.

"Záleží jen na peněžence," dodává šéf prodeje v 79 větších pobočkách spořitelny.

České akcie? Horké zboží
On a další lidé, kteří se starají o emisi, budou netrpělivě sledovat plnící se knihy objednávek až do konce lhůty v úterý odpoledne.

Zájem drobnějších klientů, kteří mají vyhrazenu desetinu z 1,7 milionu nabízených akcií, ukáže, zda se touto cestou vydají pro peníze na rozvoj další firmy.
Zároveň otestuje důvěru menších investorů po krušných letech, která následovala po skončení "kuponovky" a z části akcionářů udělala zapřisáhlé odpůrce všech (bez)cenných papírů.

V posledních čtyřech letech jsou české akcie horké zboží. Měřeno burzovním teploměrem, tedy indexemPX, se jejich cena zvýšila na čtyřnásobek.

Zároveň s tím vzrostl podíl menších investorů na obratu na pražské burze na odhadovaných patnáct procent. Nákupní síla těchto "nových akcionářů" se pohybuje nyní v řádu miliard korun.

Jako v aukční síni
Investovat do nové společnosti, která je na burze ještě nepopsaný list, je vždy riskantnější než u zavedených firem. Oslovení obchodníci s cennými papíry, kteří nemají s ECM nic společného, doporučují objednávat, samozřejmě jen za "správnou" cenu.

Největší kouzlo a příležitostí ke spekulativnímu výdělku při vydávání nových akcií, je stanovení její první ceny.

Ta bude v případě ECM známá už 6. prosince. V ten den se vyhodnotí objednávky (množství a nabízená cena) s počtem nabízených akcií. Kdo nabídne nižší cenu, nekoupí nic a bude čekat až na start obchodů na burze.

Pokud bude při dané ceně poptávka vyšší, objednané množství se všem zkrátí. Investiční bankéři, kteří ECM na burzu vedou, stanovili rozpětí ceny na 42,5 až 55 eur za akcii (orientačně 1240 až 1600 Kč).

Malí investoři by se neměli nechat unést
Petr Hlinomaz z BH Securities doporučuje objednávat maximálně za 1400 korun (50 euro). "Podle míry konzervatismu nebo dravosti, nechť investoři tuto cenu násobí hodnotou mezi 0,7 až 1,2," říká s tím, že tyto hodnoty odpovídají vývoji ocenění společnosti Orco. Ta je na pražské burze druhým rokem a podniká ve stejném byznysu jako ECM.

Cenu do 1400 korun doporučují i další analytici. Zároveň varují, aby se menší investoři nenechali unést a raději cenu podstřelili. "Je lepší nekoupit nic než přeplatit skutečnou fundamentální hodnotu akcie," vysvětluje svůj pohled na věc Tomáš Brychta z J&T Banky, který doporučuje rozmezí 45 až 47 euro (orientačně 1300 až 1360 Kč).

Jen se zapráší…
Nikdo netipuje, že by o ECM nebyl zájem, přestože do konce roku by se mohla objevit na burze další společnost – textilní Pegas Nonwovens. K nim se však při úpisu nemusí menší investoři dostat.

Po nových akciích je totiž hlad a současný majitel ECM, Milan Janků, načasoval vstup na burzu, podpořený masivní reklamní kampaní, v příhodnou dobu. Navíc se jedná o malou emisi ve výši 2,4 miliardy.

"Počet investičních příležitostí na pražské burze je stále tak malý, že tato emise si získá své investory," tipuje Josef Stoulil, hlavní analytik AFIN Brokers.

Jako poslední příklad uvádí polské stavitele DOM Development, kteří na varšavskou burzu šli před měsícem a od té doby jsou bohatší o polovinu.

"Nákup ECM by tak mohl být v některých případech hezkým vánočním dárkem, samozřejmě za předpokladu očekávaného vývoje nárůstu kursu obdobného jako u emise Orco," dodává méně tušený marketingový rozměr emise Josef Stoulil.Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

Úřad zkoumá vstup jednoho z největších e-shopů Notino do Zásilkovny

Brněnský e-shop s parfémy a kosmetikou má kolem 800 zaměstnanců. Radek Ondrášík...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřuje transakci obchodu s parfémy a kosmetikou Notino, který chce získat...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Rolls-Royce chce vyrábět motory pro létající taxi

Koncept létajícího taxi EVTOL automobilky Rolls-Royce. Elektřinou poháněný...

Futuristické vize létajících taxíků lákají čím dál více firem. Výrobu motorů pro tyto dopravní prostředky budoucnosti...

Najdete na iDNES.cz