Při nákupu hraček už bychom se neměli tolik obávat o bezpečnost dítěte, začínají platit přísnější pravidla.

Při nákupu hraček už bychom se neměli tolik obávat o bezpečnost dítěte, začínají platit přísnější pravidla. | foto: ČOI, iDNES.cz

Nákup hraček bude jistější, začínají platit nová pravidla o bezpečnosti

  • 37
Od středy začínají platit změny v pravidlech bezpečnosti hraček vycházejících z evropské směrnice. Ta klade mnohem přísnější požadavky na celý hračkárenský průmysl. Ochránci spotřebitelů ale tvrdí, že účinnější by byly razantnější a častější kontroly.

Návštěva hračkářství bude pro rodiče mnohem menší zátěží na nervy než doposud. Nepocítí to sice jejich peněženky, po koupi výrobku je už však nemusí trápit pochybnosti, jestli svým potomkům nákupem hračky spíše neškodí.

"Hlavním přínosem je zpřísnění povinností při uvádění výrobků na trh a to se týká celého distribučního řetězce, to znamená od výrobce přes dovozce až po prodávajícího," uvedla mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Výrobce bude muset při uvedení na trh provést analýzu možných rizik, a to včetně chemických, elektrických, mechanických nebo fyzikálních nebezpečí. Bude muset zohlednit dokonce i možnou radioaktivitu hračky.

Výsledky stejně jako metoda takového testu se pak stanou součástí technické dokumentace výrobku, která by jej měla doprovázet po celé cestě ke spotřebiteli. Dokumentace bude navíc po dobu deseti let muset být dohledatelná.

Na in-line brusle jen s helmou

Každý článek v dodavatelském řetězci bude muset doložit, od koho hračku převzal, a tak by se nemělo stát, že výrobce i s dokumentací o provedených testech zmizí.

Nabude-li obchodník nebo dodavatel pouhé podezření, že s hračkou není něco v pořádku, bude to muset automaticky hlásit kontrolorům, a pokud to neudělá, může dostat až půl milionu pokuty.

Novinkou je také sjednocení jednotlivých upozornění na obalech hraček se zbytkem Evropy a jejich přesná definice. Například na in-line bruslích či skateboardech musí být v českém jazyce vyznačeno, že je možné je používat pouze s helmou a chrániči kolen a loktů.

Na oblíbených čokoládových vajíčkách se skládačkou uvnitř pak přibude nápis, že uvnitř se nachází hračka a děti by je měly jíst jen pod dohledem dospělé osoby.

Lepší by byly častější a přísnější kontroly

Ochránci práv spotřebitelů zůstávají přesto skeptičtí, praxe je podle nich jiná. "Každý posun je dobrý, ale pokud to nebudou chtít respektovat sami výrobci, tak se nic nezlepší," myslí si Ida Rozová, šéfredaktorka časopisu d-Test. Podle ní by bylo mnohem potřebnější zpřísnit a zintenzivnit kontroly.

Upozornila zároveň, že pochybení se netýkají jen anonymních asijských výrobců, kteří chrlí na pulty hračkáren tisíce levných výrobků mnohdy pochybné kvality.

Problémy mají také známé značky s celosvětovou působností. Například firma Mattel v minulosti opakovaně stáhla z prodeje tisíce kusů panenek Barbie poté, co vyšlo najevo, že obsahují nebezpečné látky.

I přes kontroly je vadných hraček pořád dost

Česká obchodní inspekce se na hračky pravidelně zaměřuje a její zaměstnanci cíleně vyhledávají místa, kde by k pochybení mohlo dojít – přesto se jim nedaří čísla závadných výrobků výrazněji stlačit. Loni stáhli z trhu téměř 13 tisíc kusů hraček, což představuje třetinu z kontrolovaných.

Mnohdy častější příčiny nebezpečí jsou mnohem přízemnější než neviditelná chemie. Česká obchodní inspekce v minulosti častokrát nařídila z prodejen stáhnout hračky, které měly příliš dlouhou šňůrku, a hrozilo, že by se děti mohly zaškrtit.

"Dále to jsou akustické hračky, jako jsou různé dětské telefony vydávající zvuky hlasitější, než povoluje norma. Pak třeba různá odrážedla, jejichž řídítka se mohou otočit kolem své osy, a dítě se může zranit," vysvětluje Fléglová.