Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: V čem prodejci chybují, a jak poznat, kde si koupit kapra?

  17:47aktualizováno  17:47
Prodej kaprů je v plném proudu. Na jejich prodej se zaměřují i veterináři. Z jejich zjištění vyplývá, že prodejci nejčastěji chybují v oblasti pohody zvířat a hygieny.

„Nejprve přijdeme ke stánku a dle zákona o kontrole budeme identifikovat provozovatele trhu a dále se podíváme na to, v jakém stavu ti prodávání kapři jsou. Podíváme se na životní pohodu těchto zvířat, na to, jak jsou umístěny v kádích, jestli mají dostatečné okysličení vody, zda mají volnou možnost pohybu a zda jsou například ve fyziologické poloze,“ vysvětlila ředitelka odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví na městské veterinární správě v Praze Kateřina Březinová.

Předmětem kontroly je také to, zda není poškozený povrch ryby i způsob, kterým prodejce rybou manipuluje. Prodejci musí být řádně proškolení a musí manipulaci s rybami ovládat. „Některé procesy manipulace s rybami jsou zakázány. Nesmí se například brát za skřele, očnice, žábry. Nesmí se píchat do ocasu a nesmí se s nimi zacházet tak, aby to způsobovalo jejich utrpení nebo týrání,“ sdělila Březinová.

Důležitým bodem kontroly je také usmrcování ryby, která se klasicky provádí úderem tupým předmětem na temeno hlavy a dále vykrvením – přetětím žaberních oblouků, které způsobí, že z ryby odteče všechna krev. „Následně je třeba zkontrolovat hygienu prodeje. Předmětem zájmu je, jak celý ten stánek vypadá, zda tam jsou plochy a pomůcky udržované v čistotě, případně, zda jsou čistitelné,“ řekla Březinová s tím, že je velmi důležitá i manipulace se zabitou rybou. S tou se musí zacházet tak, aby nedocházelo ke znečištění masa. 

Kde nejčastěji prodejci pochybili?

Prodejci nejčastěji hřešili v oblasti pohody zvířat a hygieny. V rámci pohody se jedná o nevhodnou manipulace s rybami. „Setkala jsem se s chytáním za očnice či skřele, což si myslím, že je velice závažné. Vše se řeší pokutami ve správním řízení,“ vyjmenovala chyby Březinová.

V hygieně je podle ní důležité, aby pracovní deska byla řádně ošetřována, což znamená, že nesmí být pořezaná, musí být hladká, čistitelná, případně dezinfikovaná. Odpady zase musí být řádně tříděny, označeny a odváženy osobou, která k tomu má povolení. „Toto byly závady, se kterými jsme se setkávali,“ sdělila Březinová.

Jak laik pozná, že si zde může koupit rybu?

„Zákazníka by určitě mělo zajímat jak ryba vypadá, jestli se volně pohybuje a nemá poranění. Dále pak to, jestli je prodejní místo čisté a omračování a vykrvování probíhá tak, aby ryba netrpěla. Ale nevím, zda tohle vše laik pozná, takže doporučuji zaměřit se hlavně na hygienu prodeje a na životní pohodu živých ryb,“ dodala Březinová.

Autor:


Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Výkon na hranici padnutí: v Tesle se museli dopovat energetickými nápoji

Podvozek vozu Tesla Model S

Nadšení amerického miliardáře Elona Muska, který před pár dny děkoval zaměstnancům své automobilky Tesla za dosažení...

Další z rubriky

Nejvytíženější opravovaný úsek D1 dokončíme v termínu, slíbil šéf ŘSD

Rekonstrukce úseku dálnice D1 u Brna. (duben 2015)

Šéf Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa sdělil na tiskové konferenci, jak pokračuje modernizace úseku dálnice D1...

V mínusu 4,5 miliardy. Vítkovice loni vytvořily rekordní ztrátu

Vítkovice Machinery Group (ilustrační foto)

Strojírenská společnost Vítkovice, a. s., která zastřešuje služby pro své dceřiné společnosti z bývalé skupiny...

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Najdete na iDNES.cz