Nákupní centrum Palladium vede spor o dluh, brání se u soudu

  16:25aktualizováno  16:25
Provozovatel nákupního centra Palladium v centru Prahy se brání zásahu exekutora. Firma Palladium Praha podnikla právní kroky proti rozhodčímu nálezu, podle kterého musí zaplatit 91 milionů korun. O dluhu v minulosti rozhodl soud. Spor však podle majitelů provoz nákupního centra nijak neohrožuje.
Palladium. Ilustrační foto.

Palladium. Ilustrační foto. | foto: Tomáš Lysoněk, MF DNES

Jeden z nejznámějších tuzemských obchodních domů podle některých informací kvůli exekuci až do rozhodnutí soudu nesmí nakládat se svým majetkem. Podle deníku Insider soud zkraje týdne rozhodl i o zablokování samotného Palladia a nařídil exekuci prodejem nemovitosti i s příslušenstvím. Za exekucí stojí spor o 91 milionů korun mezi majiteli Palladia a společností Hotel Evropa CZ.

Podle ředitele poradenské firmy Octopus Pro nicméně exekuce nařízena nebyla. "Žádná exekuce nebyla vyvolána. Jediné co skutečně nastalo, bylo zahájení řízení, evidovaného na Katastru nemovitostí (KN) jako řízení, kde byl předmět řízení ´Zástavní právo´," upozornil iDNES.cz. Zápis na katastru provedl exekutor. To v praxi znamená, že společnost Hotel Evropa, která je věřitelem majitele obchodního centra Palladium Praha, se jistí, aby v případě potíží dostala zpět svou pohledávku.

Společnost Palladium Praha nyní podala u soudu návrh na zrušení rozhodčího nálezu a žádost o odložení jeho vykonatelnosti do rozhodnutí soudu. "Částka, která byla rozhodčím nálezem přiřčena protistraně, nemůže nijak negativně ovlivnit ekonomickou situaci společnosti Palladium Praha ani chod nákupního centra," uvedla firma v prohlášení.

Palladium

Otevřelo se v říjnu 2007, nabízí přes 200 obchodů na prodejní ploše přes 40 tisíc m².

Většinovým majitelem společnosti Palladium Praha je německá firma Palladium SC GmbH, 17 procentní podíl vlastní kyperská MAYPEN LIMITED. Obchodní centrum v roce 2010 vykázalo zisk 155 milionů korun. O rok dříve ztráta dosáhla 2,1 miliardy korun.

"Rádi bychom uklidnili všechny zákazníky a nájemce nákupního centra Palladium, které mohla zpráva o exekuci vystrašit. V centru probíhá běžný provoz a exekuční řízení se řeší na právní úrovni," uvedl jednatel společnosti Palladium Praha Norman Matthes. Podle něj má firma finanční rezervy několikanásobně překračující uvedenou částku.

Případ se začal odvíjet už před lety poté, co společnost Hotel Evropa CZ uzavřela s majiteli Palladia nájemní smlouvu na provozování diskotéky a kavárny. Záhy se ale ukázalo, že stavební povolení výslovně zakazuje v objektu diskotéku kvůli hluku. "Klienta majitel vyhodil a začal na místě provozovat kavárnu sám," dodal advokát Tomáš Sokol, který zastupuje společnost Hotel Evropa CZ.

Rozhodčí soud dal poté za pravdu společnosti Hotel Evropa CZ a loni v prosinci nařídil majitelům Palladia, aby jí vyplatili desítky milionů. Peníze ale podle Sokola nedorazily, a tak tento týden v úterý začal z rozhodnutí soudu úřadovat exekutor.

"Byl to klasický obchodní spor, který prohráli, protože mému klientovi způsobili škodu. Soud nám dal za pravdu a nařídil jim zaplatit. Oni to neučinili, takže přišla na řadu soudní exekuce," dodal Sokol.

Autoři: ,


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

KVÍZ: Proč chyběl v Československu toaletní papír a kde byste našli Baťov?

Peníze

České a slovenské hospodářství prošlo za posledních sto let etapami bouřlivého rozvoje i zaostávání. Děti dnes už...

Další z rubriky

Starbucksu se v západní Evropě nedaří, společnost prodá stovky provozoven

Kavárna Starbucks na letišti v americkém Los Angeles

Americká společnost Starbucks prodá své kavárny ve Francii a zemích Beneluxu dlouholetému partnerovi z Mexika, firmě...

Staropramen od listopadu zdraží točené pivo. Roste cena chmele i energií

2. Čtyři tanky: Cisterna vjede zásobovacím tunelem a dostane se pod úroveň...

Pivovary Staropramen, druhý největší tuzemský výrobce piva, od listopadu zdraží točené pivo, tedy sudové a tankové, v...

Češi si připlatí i za další značku piva, ceny zvyší také Bernard

Stanislav Bernard

Rodinný pivovar Bernard z Humpolce od 29. října zdraží svá piva. Cenu sudového moku zvýší v průměru o 70 haléřů,...Najdete na iDNES.cz