Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nákupní horečka se Zlaté neděli vyhnula

  11:15aktualizováno  11:15
Přestože o Zlaté neděli bylo v obchodech živo, prodavači zaznamenali největší nápor zákazníků v minulých týdnech. Nejdelší fronty byly v prodejnách, které z Vánoc tradičně profitují nejvíce - v knihkupectvích, hračkářstvích a parfumeriích.

Ilustrační foto | foto: Ahold

Do obchodního domu Palladium uprostřed Prahy zavítalo o víkendu o poznání více lidí než v běžné dny. U východů a eskalátorů se tvořily neprostupné hloučky, jimiž se nebylo možné proplést tak, aby do vás nikdo nevrazil.

Starší nakupující znavení předvánočním shonem obsadili všechny volné lavičky. Jediný, kdo si nakupování opravdu užíval, byly dvě dívky v předpubertálním věku. "Ještě se půjdeme podívat na make-up," křičely na rodiče, kteří už rezignovali a usedli do pohodlných křesel kavárny. Stání ve frontě na pokladnu v knihkupectví, potravinách nebo v prodejně mýdel trvalo několik minut.

Zatímco u pokladny v potravinách není čekání nic neobvyklého, v prodejně přírodní kosmetiky, za kterou zákazník zaplatí dvojnásobek obvyklé ceny, během roku pojem fronta prakticky neznají. I přesto, že k jedné prodavačce přibyly dvě brigádnice, během směny se nezastavily. Totéž platí pro obchod se spodním prádlem nebo s parfémy.

Jenže podobně to na stejném místě vypadalo už před čtrnácti dny. I podle prodavačů tak byla letošní zlatá neděle překvapivě klidná. Největší nápor zaznamenali totiž už v pátek. "V pátek to bylo hrozné. Za celý den jsem se vůbec nezastavila. Měla jsem strach z víkendu, ale překvapivě byl klid," říká prodavačka z prodejny s módou jiného pražského obchodního domu, DBK.

Podobnou situaci zažili i v pražském obchodním domě Nový Smíchov. V pátek po poledni davy kupujících naprosto zablokovaly vchod. Jedněmi z obojích samootevíracích dveří se dalo dostat dovnitř, druhými pouze ven.

V okolí prodejny potravin Tesco zněl řev nervózního mladíka, který zřejmě neunesl předvánoční stres. "Já tam za vámi skočím a jednu vám vlepím," ječel na prodavačku, která mu odmítla uznat platbu stravenkami. Ta rezignovala na jakoukoliv diskusi, o agresivního muže ani pohledem nezavadila a jen přivolala vedoucí, ať rozlíceného zákazníka uklidní.

Kdo přišel na stejné místo o dva dny později, asi by ho nepoznal. Zlatá neděle byla oproti pátku skutečným svátkem klidu a míru. Kupujícím stačil jeden vchod, ostatní byly mimo provoz. Lidé se klidně a bez známky stresu procházeli po jednotlivých buticích a jedinou prodejnou, kde se utvořila fronta, bylo hračkářství.

True

I v jiných městech České republiky byla zlatá neděle klidná. Například v Českých Budějovicích byly téměř všechny obchody otevřené, ale o davovém nakupování nelze ani mluvit.

Podle budějovické prodavačky řada lidí čeká na výprodeje, kdy se ceny výrobků často sníží až o polovinu. Některé obchody slibují podobné akce ještě před Štědrým dnem. "Výprodej bude i u nás. Zákazníci stihnou se slevou nakoupit už pod stromeček, takže se jim vyplatí pořizovat tyhle dárky na poslední chvíli," poznamenala žena prodávající oblečení v jednom z módních řetězců.

Autoři: ,


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Další z rubriky

Pracovití Češi. Pětihodinovou pracovní dobu by ocenila sotva polovina

Společnost Witte Automotive přijme v Nejdku příští rok na jaře desítky nových

Pětihodinovou pracovní dobu by v rámci svého zaměstnání ocenilo 45 procent Čechů. To ji pasuje mezi nejžádanější z...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Před suchem nás ochrání nové nádrže a propojení vodovodů, míní hydrolog

Vlivem sucha a snižování hladiny řeky Labe vystoupily hladové kameny.

Nepopulární budování nových nádrží na malých řekách bude muset začít do několika let, jinak bude ještě hůř. „Vodní...

Najdete na iDNES.cz