Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nákupní horečka se Zlaté neděli vyhnula

  11:15aktualizováno  11:15
Přestože o Zlaté neděli bylo v obchodech živo, prodavači zaznamenali největší nápor zákazníků v minulých týdnech. Nejdelší fronty byly v prodejnách, které z Vánoc tradičně profitují nejvíce - v knihkupectvích, hračkářstvích a parfumeriích.

Ilustrační foto | foto: Ahold

Do obchodního domu Palladium uprostřed Prahy zavítalo o víkendu o poznání více lidí než v běžné dny. U východů a eskalátorů se tvořily neprostupné hloučky, jimiž se nebylo možné proplést tak, aby do vás nikdo nevrazil.

Starší nakupující znavení předvánočním shonem obsadili všechny volné lavičky. Jediný, kdo si nakupování opravdu užíval, byly dvě dívky v předpubertálním věku. "Ještě se půjdeme podívat na make-up," křičely na rodiče, kteří už rezignovali a usedli do pohodlných křesel kavárny. Stání ve frontě na pokladnu v knihkupectví, potravinách nebo v prodejně mýdel trvalo několik minut.

Zatímco u pokladny v potravinách není čekání nic neobvyklého, v prodejně přírodní kosmetiky, za kterou zákazník zaplatí dvojnásobek obvyklé ceny, během roku pojem fronta prakticky neznají. I přesto, že k jedné prodavačce přibyly dvě brigádnice, během směny se nezastavily. Totéž platí pro obchod se spodním prádlem nebo s parfémy.

Jenže podobně to na stejném místě vypadalo už před čtrnácti dny. I podle prodavačů tak byla letošní zlatá neděle překvapivě klidná. Největší nápor zaznamenali totiž už v pátek. "V pátek to bylo hrozné. Za celý den jsem se vůbec nezastavila. Měla jsem strach z víkendu, ale překvapivě byl klid," říká prodavačka z prodejny s módou jiného pražského obchodního domu, DBK.

Podobnou situaci zažili i v pražském obchodním domě Nový Smíchov. V pátek po poledni davy kupujících naprosto zablokovaly vchod. Jedněmi z obojích samootevíracích dveří se dalo dostat dovnitř, druhými pouze ven.

V okolí prodejny potravin Tesco zněl řev nervózního mladíka, který zřejmě neunesl předvánoční stres. "Já tam za vámi skočím a jednu vám vlepím," ječel na prodavačku, která mu odmítla uznat platbu stravenkami. Ta rezignovala na jakoukoliv diskusi, o agresivního muže ani pohledem nezavadila a jen přivolala vedoucí, ať rozlíceného zákazníka uklidní.

Kdo přišel na stejné místo o dva dny později, asi by ho nepoznal. Zlatá neděle byla oproti pátku skutečným svátkem klidu a míru. Kupujícím stačil jeden vchod, ostatní byly mimo provoz. Lidé se klidně a bez známky stresu procházeli po jednotlivých buticích a jedinou prodejnou, kde se utvořila fronta, bylo hračkářství.

True

I v jiných městech České republiky byla zlatá neděle klidná. Například v Českých Budějovicích byly téměř všechny obchody otevřené, ale o davovém nakupování nelze ani mluvit.

Podle budějovické prodavačky řada lidí čeká na výprodeje, kdy se ceny výrobků často sníží až o polovinu. Některé obchody slibují podobné akce ještě před Štědrým dnem. "Výprodej bude i u nás. Zákazníci stihnou se slevou nakoupit už pod stromeček, takže se jim vyplatí pořizovat tyhle dárky na poslední chvíli," poznamenala žena prodávající oblečení v jednom z módních řetězců.

Autoři: ,Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

První mrtvý chodec. Američanku zabilo samořízené auto Uberu

Autonomní prototyp Volva XC90 při testech Uberu v San Francisku

V Arizoně zaznamenali zřejmě úplně první případ chodce usmrceného samořízeným automobilem. Ve městě Tempe zahynula...

Tesco platí z obchodních řetězců nejlíp, v Bille mají o šest tisíc méně

(ilustrační snímek)

Na nejlepší peníze si v obchodních řetězcích přijdou zaměstnanci Teska. Naopak nejnižší částky na výplatnicích mají...

Další z rubriky

Bez akce ani ránu. Češi nakupují ve slevách polovinu zboží, třeba tuzemák

(Ilustrační snímek)

Obchodníci a výrobci, kteří se o ně společně zasloužili, je nazývají pekelnou spirálou. Zákazníci na ně netrpělivě...

Sdílení oblečení? Lidé si na internetu půjčují obleky na míru i večerní róby

(Ilustrační snímek)

Uživatelé internetu si mezi sebou půjčují kde co. Roste i zájem o oblečení, které využijí jen příležitostně. Platforma...

Průlom bankovního tajemství. Daňová správa smí žádat o citlivé údaje

(Ilustrační snímek)

Banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti budou muset poskytovat úřadům údaje vyplývající ze...

Najdete na iDNES.cz