Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nákupy v Unii nejsou bez rizika

  11:30aktualizováno  11:30
Díky vstupu České republiky do Unie přibylo tuzemským spotřebitelům mnoho práv. Někteří zákazníci si jich možná dosud nevšimli, a proto jich nevyužívají. Pokud v zemích Evropské unie nakupujete zboží pro osobní spotřebu, nemusíte se ohlížet na jeho množství ani na cenu, kterou zaplatíte.

Na hranicích jste na tom proti dřívějším omezením mnohem lépe. Zde existuje jen pár výjimek, které se týkají hlavně dovozu tabáku a alkoholu.

Ze zahraničí až 90 litrů vína
"Zatímco dříve jste si mohli bez placení cla dovézt jen dva litry vína, jeden litr tvrdého alkoholu a dvě stě cigaret, dnes už na hranicích nemusíte přiznávat až osm set cigaret, devadesát litrů vína a deset litrů tvrdého alkoholu," říká Nina Psotová z oddělení vztahů k veřejnosti Ministerstva financí.

Limit je skutečně vysoký, a vezmeme-li v úvahu, že se týká všech lidí ve věku nad sedmnáct let, nedá se hovořit o přílišném omezení.

Také platí, že za zboží zaplatíte v zemích EU plnou cenu, tedy i s daní z přidané hodnoty. Na hranicích země, kde jste nakoupili, vám celníci už nepotvrzují, že výrobek vyvážíte, daň se neproplácí.

Za pozornost však stojí jedna výjimka: když si koupíte v cizině nový automobil nebo vůz, který není starší než šest měsíců nebo nemá najeto více než 6000 kilometrů, neplatíte daň ve státě, kde jste si ho pořídili, ale až v zemi zaregistrování vozidla, tedy v Česku.

Velká změna nastala při nákupu ve freeshopech na letištích. Pokud poletíte do některého státu Unie, můžete si zde nakoupit, ale u pokladny vám po předložení letenky připočítají k ceně zboží ještě DPH, například v Ruzyni to bude 19 procent.

Poletíte-li do některé země mimo EU, třeba do Egypta, můžete si zboží koupit bez daně, tedy za hodnotu uvedenou na cenovce.

Počítač si kupte raději doma
Před nákupem v cizině je dobré si uvědomit, že k výrobku nedostanete český návod. U oblečení, fotoaparátu nebo televizoru se lze smířit jen s cizojazyčným. Ale co když si budete chtít přivézt třeba počítač, který je náročnější?

"Nákup počítače v zahraničí bych spíše nedoporučoval," říká Martin Vařbuchta z firmy Fujitsu Siemens. "Nejde ani tak o reklamaci, s tou by problém nebyl, ale uvědomte si, že s počítačem si zakoupíte i cizojazyčný operační systém a některé jeho součásti, třeba modem a televizní karta, by u nás vzhledem k rozdílným normám vůbec nemusely fungovat."

Možnosti reklamace
Ani případná reklamace nemusí být bez problémů. Platí, že výrobek by měl být reklamován v místě nákupu, není-li dohodnuto jinak. Pokud by se vám televizor zakoupený například v Německu porouchal, můžete ho sice reklamovat v tuzemsku, ale jen při dodržení některých podmínek.

Především si musíte u prodávajícího zjistit jestli tu má jeho firma pobočku. Pokud ano, nechte si od prodejce do záručního listu poznamenat, že je možné výrobek reklamovat v některé jeho provozovně na českém území. Tam pak můžete žádat o vrácení peněz nebo zboží vyměnit. Také byste měli mít v záručním listu uveden kontakt na tuzemský záruční servis, kde si můžete porouchaný výrobek nechat bezplatně opravit.

Jestliže v České republice zahraniční prodejce nepodniká, měli byste zboží reklamovat v zemi, kde jste ho koupili. Budete-li s tím mít problémy, třeba i jazykové, obraťte se na Evropské spotřebitelské centrum, tam vám poradí.

7 RAD PRO REKLAMACI
1. Kam s vadným výrobkem
Objeví-li se v záruční době na výrobku vada, můžete ji reklamovat v obchodě, kde jste ho koupili, nebo v jiné prodejně stejné firmy, případně v servisu, který je uveden v záručním listě. To platí pro všechny země Evropské unie.
2. Výměna, či oprava?
Pokud reklamujete vadu, kterou lze opravit, můžete žádat opravu nebo v prvních šesti měsících po koupi výrobku i jeho výměnu, není-li to vzhledem k povaze vady neúměrné (například nelze žádat výměnu bot, když se třepí tkaničky).
3. Neopravitelná vada
U neopravitelné vady, kvůli které nelze výrobek ani používat, si můžete vybrat mezi výměnou výrobku za stejný bez vady a vrácením peněz. Nebrání-li vada používání, můžete žádat slevu.
4. Máte nárok i na vrácení peněz
Nárok na vrácení peněz máte i v případě, že prodejce nevyřídil reklamaci do 30 dnů, mylně vás informoval o tom, že výrobek má určité vlastnosti, pokud má výrobek současně nejméně tři různé vady nebo se stejná vada vyskytla znovu po dvou předchozích opravách.
5. Prodejce musí dokazovat
Reklamaci by vám měl nyní ulehčit fakt, že pokud se na zboží vyskytne vada do šesti měsíců od jeho zakoupení, je na prodejci, aby dokázal, že zboží bylo při nákupu v pořádku.
6. Vady u použitého zboží
I použité zboží z bazaru nebo secondhandu můžete reklamovat. Prodejce nenese odpovědnost za vady, které odpovídají míře opotřebovanosti zboží před prodejem. Prodávající se však nemůže zbavit odpovědnosti za jiné vady tím, že tvrdí, že je jen zprostředkovatelem obchodu.
7. Při zamítnutí zbývá soud
Při zamítnutí reklamace také zůstává situace stejná jako před vstupem do Unie: máte možnost řešit spor soudní cestou, případně ještě předtím nechat výrobek posoudit soudním znalcem a jeho posudek pak přiložit k soudnímu návrhu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

TEST DNES: Neutrácejte zbytečně, školákům stačí pero za pár korun

Ilustrační snímek

Na dětech se nemá šetřit, to je svatá pravda, ale ani není potřeba kupovat do první třídy plnicí pero za stovky korun....

TEST DNES: V ledovém čaji většinou pijete hlavně přeslazenou vodu

Ilustrační snímek

Co byste čekali, že obsahuje ledový čaj s citronem? Aby osvěžil, měl by v něm být hlavně kvalitní čaj – ovšem žádný...

Vegety jsou umělé. Mají až sedmdesát procent soli, zeleniny minimum

Ochucovadla obsahují v průměru 58 procent soli, ukázal test.

Žlutý prášek, kterým domácí kuchařky a někdy bohužel i profesionální kuchaři dochucují polévky, omáčky i masa, je...

Najdete na iDNES.cz