Češi v Německu nejčastěji nakupují oblečení a elektroniku. Ilustrační foto.

Češi v Německu nejčastěji nakupují oblečení a elektroniku. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nákupy v zahraničí budou příští rok díky daním výhodnější

  • 196
Nákupy v Německu či Polsku budou od příštího roku výhodnější než dosud. Na rozdíl od Česka totiž okolní státy nezvyšují daň z přidané hodnoty nebo spotřební daň. Nákup věcí, které byly v cizině levnější už teď, tak bude ještě výhodnější. V případě hodnotnějšího zboží se může rozdíl vyšplhat až do tisícovek.

Má to však podmínku: nesmí oslabovat koruna a tedy podražovat euro. Evropská měna od konce prázdnin zpevnila zhruba o korunu a padesát haléřů, což výhodnost nákupů u sousedů výrazně snižuje.

Česko se dvacetiprocentní sazbou dostane na úroveň Rakouska, 19 procent zůstane na Slovensku i v Německu. Nejvyšší ze sousedních zemí je v Polsku, kde je DPH 22 procent.

Ministerstvo financí nemá obavy, že Češi začnou nakupovat v zahraničí. "Nemyslíme si, že zvýšení o jeden procentní bod bude představovat takový impulz, aby lidé začali nakupovat v zahraničí výrazně více než dosud,“ řekl Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva financí.

Masový odliv do zahraničí nečekají ani lidé, které dovoz levnějších věcí ze zahraničí živí. "Ty rozdíly nebudou velké, takže nečekám, že přibude tolik lidí, co začnou shánět auto v zahraničí,“ říká Dimitrij Malovaný, který vozí nová auta například z Belgie či Německa.

Češi vyjíždějí za elektronikou i potravinami

Z dovozu levnějších věcí z ciziny mimo oficiální importéry se za poslední roky i díky silné koruně stal zajímavý byznys, který už zajímá nejen malé odběratele, ale i velkoobchody. Nejvíce zboží takto proudí z Německa, kde jsou ceny nižší především díky velikosti trhu a také velké konkurenci.

Češi v Německu nejčastěji nakupují oblečení a elektroniku, levnější je však často i část potravin nebo alkoholické nápoje.

Od ledna tak bude ještě výhodnější například vozit z Německa plzeňské pivo: v Česku cena kvůli dani stoupne zhruba o korunu, v Německu zůstane na stejné hodnotě.

Rozdíl v ceně se tak díky levnější záloze v Německu prohloubí i na šest korun za lahev. Kvůli zvýšení spotřební daně v Česku se vyrovná cena například i u nafty.

DPH v ČR a Evropě  
sazby od 1. 1. 2010  
  snížené základní 
Maďarsko  5/18 % 25 %
Polsko  3/7 %   22 % 
Irsko  4,8 %  21,5 % 
Itálie  4/10 %   20 % 
Česko  10 % 20 %
Rakousko   10 %  20 %
Německo  7 %   19 %
Slovensko   10 %  19 %
Francie   2,1/5,5 %  19,6 %
Velká Británie   5 %  15 %

Pramen: EU