Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Naložené maso skladujte při teplotě do 2°C

  11:00aktualizováno  11:00
Kdo si chce při grilování ušetřit čas s přípravou masa, má možnost si ho v obchodě koupit už naložené v koření nebo marinádě. Možná i vám se už stalo, že maso určené pro grilování po vybalení zrovna nevonělo. Proto jsme se chtěli přesvědčit, jak je to s kvalitou těchto polotovarů.

Z 19 marinovaných mas, která analyzovali ve Státním veterinárním ústavu vždy v poslední den spotřeby, byly zdravotně závadné dva vzorky: kuřecí křidélka a marinované kuřecí maso.

Mikrobiologická zkouška u nich prokázala zvýšený počet bakterie Escherichia coli, což může některým lidem způsobit střevní potíže.

Křidélka navíc silně páchla. Při kontrole by takové výrobky musely být staženy z trhu. Dalších devět výrobků, převážně z vepřového masa, slabě až zatuchle páchlo nebo se začínalo kazit.

"Nedá se jednoznačně říci, že by takové maso bylo zdravotně závadné, přesto bych ho ke konzumaci nedoporučila," řekla Stanislava Herčíková ze Státního veterinárního ústavu.

Chlad vždy a všude
Pro choulostivé výrobky tohoto typu je velmi důležité, aby byly stále uchovávány při teplotě do dvou stupňů Celsia. Mikroorganismy si libují v teple, při vyšších teplotách se rychle množí.

Nízká teplota musí být nejen při výrobě, ale také při přepravě, skladování i prodeji. Proto by chladicí boxy v obchodech měly mít teploměry, na kterých si mohou zákazníci teplotu zkontrolovat. Jak se při nákupu do testu ukázalo, teploměry nejsou silnou stránkou všech prodejců. Někde byly rozbité, jinde evidentně neukazovaly správnou teplotu.

Zatímco některé polotovary se mají spotřebovat do dvou dnů, u jiných překvapí až sedmidenní lhůta. Delší trvanlivost mívají většinou masa zabalená v takzvané ochranné atmosféře. "Většina výrobců, než uvedou na trh nový polotovar, si u nás nechává dobu trvanlivosti masa vyzkoušet," potvrzuje Stanislava Herčíková oprávněnost delší lhůty. Přesto je podle ní lépe maso tepelně upravit rychle po přinesení z obchodu a nečekat až na poslední den spotřeby.

Kupujte, ale buďte opatrní
Koření může překrýt již ne zcela zdravou barvu masa a případný začínající zápach přes obal neucítíte. "Pro převoz domů použijte raději speciální chladicí tašku nebo maso zabalte do několika vrstev novin," radí mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. "Stane-li se přesto, že maso po rozbalení nevoní nebo má našedlou barvu, jděte ho vrátit."

Autoři: ,Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

TEST DNES: Margaríny chuťově na máslo nemají, kilo stojí 40 i 390 korun

Test margarínů

V pomyslném souboji másla a margarínů je to 1:1. Máslo vyhrává v chuti, margaríny na poli výživy. Na rozdíl od másla...

Jedinečná nabídka. Penny Market nabízel v akci falšované masové konzervy

Penny Market nabízel falšované masné konzervy.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce narazila v Penny Marketu na mimořádně rozsáhlé falšování. Řetězec nabízel v...

Stravenky od Lidlu a Kauflandu budou i elektronické

Lidl začal vydávat vlastní stravenky, zatím je dostávají je zaměstnanci...

Lidl a Kaufland spouští ve spolupráci s ČSOB a Mastercard stravenkovou platební kartu. Jde o elektronickou verzi...

Najdete na iDNES.cz