Stroj na peníze. Veteránku americké politiky nemiluje ani vlastní strana

  18:18aktualizováno  18:18
Americká Demokratická strana řeší před podzimními volbami do Sněmovny reprezentantů problém. Vést ji chce Nancy Pelosiová, která se však na žebříčcích popularity pravidelně umisťuje na chvostu. Kromě republikánů se od ní distancují i mnozí kandidáti z řad demokratů.

Nancy Pelosiová vede demokraty v dolní komoře Kongresu od roku 2002 | foto: Profimedia.cz

Demokratická strana se jedné ze svých nejvlivnějších členek zbavit nemůže. Pelosiová je totiž nesmírně efektivní ve sbírání peněz na kampaň, v čemž podle svých slov nemá na americké politické scéně konkurenci.

Web Politico uvádí, že během první čtvrtiny letošního roku získala pro stranu už 16,1 milionu dolarů (přes 357 milionů korun). Pro srovnání, její republikánský protějšek, dosavadní předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, vybral za stejnou dobu „pouze“ 11 milionů dolarů (244 milionu korun).

Podle interních dokumentů demokratů, které nedávno získala televize CNN, se suma peněz, kterou Pelosiová vysbírala pro letošní podzimní volby, dostala v červnu na 83 milionů dolarů (1,8 miliardy korun), čímž se stala v rámci Demokratické strany jednoznačně nejefektivnějším „výběrčím“.

V červenci její bilance poskočila ještě o dalších osm milionů dolarů (177 milionů korun). Od roku 2002, kdy se stala lídrem demokratů ve Sněmovně reprezentantů, vybrala Pelosiová na kampaně zhruba 700 milionů dolarů.

Demokraté využívají peníze zejména ve volebních obvodech, které patří mezi tradiční republikánské bašty, nebo kde jsou síly mezi oběma stranami vyrovnané. A právě v těchto oblastech se demokratičtí kandidáti od Pelosiové distancují.

Značné míry antipatie Američanů vůči 78leté političce se snaží maximálně využít i republikáni. Jelikož se Pelosiová chystá kandidovat na post předsedkyně dolní komory Kongresu, tak v kampaní varují: „Každý hlas pro demokrata je hlasem pro Pelosiovou“.

Republikánský strašák

Městská liberálka Pelosiová představuje pro republikány ztělesnění establishmentu, proti kterému intenzivně bojuje jejich prezident Donald Trump. Vyčítají jí „radikální liberální agendu“ a často ji vykreslují jako ztělesnění všeho špatného na Washingtonu. 

Pelosiová kritiku odmítá. „Beru to tak, že jsem efektivní,“ prohlásila v květnu po jedné z mnoha akcí, během nichž sbírala peníze na demokratickou kampaň. „Vyjma kandidátů na prezidenta jsem nejúspěšnějším výběrčím peněz v zemi. Takže to chtějí omezit,“ dodává.

Kolik stojí volby do Kongresu

  • 1998 - 1,62 mld. USD
  • 2000 - 3,08 mld. USD
  • 2002 - 2,18 mld. USD
  • 2004 - 4,15 mld. USD
  • 2006 - 2,85 mld. USD
  • 2008 - 5,29 mld. USD
  • 2010 - 3,63 mld. USD
  • 2012 - 6,29 mld. USD
  • 2014 - 3,85 mld. USD
  • 2016 - 6,44 mld. USD

Zdroj: Center for Responsive Politics

V americké politice se během předvolebních kampaní utrácejí miliardy dolarů. Nezisková organizace Center for Responsive Politics, která mapuje financování a lobbing, rozděluje zdroje peněz na čtyři základní skupiny. Na financování současné předvolební kampaně se nejmenší mírou podílejí vlastní peníze kandidátů. Další kategorií jsou malé dary do výše 200 dolarů.

Nejdůležitější jsou velké dary a podpora prostřednictvím výborů označovaných termínem Political Action Committee, které pokrývají rozpočty z více než 80 procent. Peněžní podpora přes výbory je specifikem americké politiky. Většina z nich reprezentuje byznysové, ideologické a odborové zájmy.

Tato struktura má za cíl zejména transparentnost financování politických stran. Veškeré výbory se totiž musí registrovat u nezávislé agentury Federal Election Commission, která dohlíží na financování předvolebních kampaní na federální úrovni. Podle federální legislativy se výborem Political Action Committee stává organizace, která obdrží nebo utratí více než tisíc dolarů za účelem ovlivnění federálních voleb.

Limity pro financování politiky v jednotlivých státech si však tyto státy nastavují samy, a mohou se tedy značně lišit. Z údajů nevládní organizace National Conference of State Legislatures vyplývá, že přibližně polovina amerických států například zakazuje korporacím přímo přispívat na kampaně jednotlivých kandidátů. Značné množství států také zakazuje přímé příspěvky od odborových organizací.

Autor:

Nejčtenější

V Praze otevírá nevěstinec se silikonovými pannami, inspiruje se cizinou

Realistická silikonová panna Rebeca podniku Naughty Harbor.

Nezávazný sex, který není nevěra. To svým zákazníkům slibuje podnik Naughty Harbor, který ve středu otevřel v Praze....

TEST DNES: V jedné lahvi ochucené vody vypijeme až osmnáct kostek cukru

Ilustrační snímek

Regály v supermarketech se prohýbají pod řadami ochucených vod v PET lahvích. Lidé je kupují ve velkém – lahev denně...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Zaměstnanci Ryanair tvrdí, že museli spát na zemi. Podle firmy to jen hráli

Ryanair

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair dala výpověď šesti zaměstnancům, kteří minulý měsíc zveřejnili...

Další státní podnik si ukrást nenecháme, varovali komunisté vládu

Předseda KSČM Vojtěch Filip na jednání prvního zasedání širšího vedení...

Za hazard s majetkem všech občanů označili v pátek komunisté úvahy o možné privatizace části podílu státu ve...

Další z rubriky

Kancelář v metru, stanu i v karaoke klubu. Japonci pracují všude

Stanové kanceláře v parčíku přímo pod mrakodrapy v japonském Tokiu.

Malá kabina pro jednu osobu v metru, stan uprostřed mrakodrapů nebo klub karaoke s mikrofonem a velkoplošnou...

Technologičtí giganti míří do New Yorku, plánují vytvořit desítky tisíc míst

Sídlo společnosti Google

Společnosti Google a Amazon plánují v New Yorku vytvořit korporátní prostory pro desetitisíce zaměstnanců. Nejznámější...

Fastfoody v USA lanaří důchodce a věřící. V Česku jde spíš o výjimku

Ilustrační snímek

Student, který ze školy běží hned na směnu do fastfoodu, byl dlouho jedním ze symbolů americké kultury. Situace na...

Najdete na iDNES.cz