Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stroj na peníze. Veteránku americké politiky nemiluje ani vlastní strana

  18:18aktualizováno  18:18
Americká Demokratická strana řeší před podzimními volbami do Sněmovny reprezentantů problém. Vést ji chce Nancy Pelosiová, která se však na žebříčcích popularity pravidelně umisťuje na chvostu. Kromě republikánů se od ní distancují i mnozí kandidáti z řad demokratů.

Nancy Pelosiová vede demokraty v dolní komoře Kongresu od roku 2002 | foto: Profimedia.cz

Demokratická strana se jedné ze svých nejvlivnějších členek zbavit nemůže. Pelosiová je totiž nesmírně efektivní ve sbírání peněz na kampaň, v čemž podle svých slov nemá na americké politické scéně konkurenci.

Web Politico uvádí, že během první čtvrtiny letošního roku získala pro stranu už 16,1 milionu dolarů (přes 357 milionů korun). Pro srovnání, její republikánský protějšek, dosavadní předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, vybral za stejnou dobu „pouze“ 11 milionů dolarů (244 milionu korun).

Podle interních dokumentů demokratů, které nedávno získala televize CNN, se suma peněz, kterou Pelosiová vysbírala pro letošní podzimní volby, dostala v červnu na 83 milionů dolarů (1,8 miliardy korun), čímž se stala v rámci Demokratické strany jednoznačně nejefektivnějším „výběrčím“.

V červenci její bilance poskočila ještě o dalších osm milionů dolarů (177 milionů korun). Od roku 2002, kdy se stala lídrem demokratů ve Sněmovně reprezentantů, vybrala Pelosiová na kampaně zhruba 700 milionů dolarů.

Demokraté využívají peníze zejména ve volebních obvodech, které patří mezi tradiční republikánské bašty, nebo kde jsou síly mezi oběma stranami vyrovnané. A právě v těchto oblastech se demokratičtí kandidáti od Pelosiové distancují.

Značné míry antipatie Američanů vůči 78leté političce se snaží maximálně využít i republikáni. Jelikož se Pelosiová chystá kandidovat na post předsedkyně dolní komory Kongresu, tak v kampaní varují: „Každý hlas pro demokrata je hlasem pro Pelosiovou“.

Republikánský strašák

Městská liberálka Pelosiová představuje pro republikány ztělesnění establishmentu, proti kterému intenzivně bojuje jejich prezident Donald Trump. Vyčítají jí „radikální liberální agendu“ a často ji vykreslují jako ztělesnění všeho špatného na Washingtonu. 

Pelosiová kritiku odmítá. „Beru to tak, že jsem efektivní,“ prohlásila v květnu po jedné z mnoha akcí, během nichž sbírala peníze na demokratickou kampaň. „Vyjma kandidátů na prezidenta jsem nejúspěšnějším výběrčím peněz v zemi. Takže to chtějí omezit,“ dodává.

Kolik stojí volby do Kongresu

  • 1998 - 1,62 mld. USD
  • 2000 - 3,08 mld. USD
  • 2002 - 2,18 mld. USD
  • 2004 - 4,15 mld. USD
  • 2006 - 2,85 mld. USD
  • 2008 - 5,29 mld. USD
  • 2010 - 3,63 mld. USD
  • 2012 - 6,29 mld. USD
  • 2014 - 3,85 mld. USD
  • 2016 - 6,44 mld. USD

Zdroj: Center for Responsive Politics

V americké politice se během předvolebních kampaní utrácejí miliardy dolarů. Nezisková organizace Center for Responsive Politics, která mapuje financování a lobbing, rozděluje zdroje peněz na čtyři základní skupiny. Na financování současné předvolební kampaně se nejmenší mírou podílejí vlastní peníze kandidátů. Další kategorií jsou malé dary do výše 200 dolarů.

Nejdůležitější jsou velké dary a podpora prostřednictvím výborů označovaných termínem Political Action Committee, které pokrývají rozpočty z více než 80 procent. Peněžní podpora přes výbory je specifikem americké politiky. Většina z nich reprezentuje byznysové, ideologické a odborové zájmy.

Tato struktura má za cíl zejména transparentnost financování politických stran. Veškeré výbory se totiž musí registrovat u nezávislé agentury Federal Election Commission, která dohlíží na financování předvolebních kampaní na federální úrovni. Podle federální legislativy se výborem Political Action Committee stává organizace, která obdrží nebo utratí více než tisíc dolarů za účelem ovlivnění federálních voleb.

Limity pro financování politiky v jednotlivých státech si však tyto státy nastavují samy, a mohou se tedy značně lišit. Z údajů nevládní organizace National Conference of State Legislatures vyplývá, že přibližně polovina amerických států například zakazuje korporacím přímo přispívat na kampaně jednotlivých kandidátů. Značné množství států také zakazuje přímé příspěvky od odborových organizací.

Autor:


Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Další z rubriky

Airbnb splní pravidla Evropské unie do konce roku, říká Jourová

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

Internetová společnost Airbnb zprostředkující ubytování se zavázala, že do konce roku splní podmínky Evropské unie pro...

OBRAZEM: Skulinu v Trumpově celní bariéře našly lidské vlasy i ibuprofen

Léky

Trumpova nejnovější cla na čínské výrobky, která vejdou v platnost příští pondělí, se původně měla dotknout asi 6 000...

PŘEHLED: Další cla postihnou kabelky i stroje. Spor může trvat 20 let

Ilustrační snímek

Obchodní válka mezi USA a Čínou se den ode dne týká více zboží, odvětví a podniků. Nově mezi ně patří k dovozci...

Najdete na iDNES.cz