Nápad s dluhopisy přijde stát draho

- Na rok starém nápadu vydat státní dluhopisy, který měl ze zahraničí přinést výhodné půjčky, stát nakonec zřejmě prodělá. Vydávat tyto obligace je totiž v současné době nevýhodné, neboť peníze se dají získat podstatně levněji. Pokud ovšem stát od svého záměru odstoupí, bude muset zaplatit 400 milionů korun firmě Morgan Stanley, kterou jejich prodejem pověřila. Stát se proto snaží z uzavřených smluv vycouvat. "Chceme s firmou Morgan Stanley, která půjčku připravovala, jednat o odstoupení od obchodu a vynulování závazků," řekl zdroj z ministerstva, který si však nepřál být jmenován.
Smlouvu o přípravě půjčky 300 milionů eur, tedy zhruba 10 miliard korun, uzavřel loni v červenci s firmou Morgan Stanley Dean Witter ministr financí Ivo Svoboda.
Dluhopisy nakonec nebyly vydány, neboť poslanci změnili příslušný zákon. Tuto překážku odstranil parlament až koncem roku.
Půjčku však poté pozastavil nový ministr financí Pavel Mertlík a proti se staví i centrální banka. Do země totiž plyne dostatek deviz z investic a půjčovat si není výhodné.
"Program je výhodný pro země, které si půjčují velké objemy alespoň dvakrát ročně, a to v současné době není případ České republiky. Stát si může výhodněji půjčit na domácím trhu," potvrzuje i zdroj z ministerstva financí.
Pokud stát od dluhopisů ustoupí, měl by podle smlouvy zaplatit firmě Morgan Stanley náklady spojené s pojistkami proti kursovým rizikům. Podle mluvčího ministerstva Libora Vacka je proto stále ve hře zrušení i vydání dluhopisů.
Úředníci ministerstva však tvrdí, že pokud stát půjčku přijme, bude muset teprve vymyslet, jak ji využít.
Zástupce Morgan Stanley pro Českou republiku, který si kvůli citlivosti problému nepřál být jmenován, tvrdí, že jednání se státem jsou otevřená a snahou bude najít vzájemnou dohodu.  Ministerstvo financí chce v jednáních s Morgan Stanley podpořit argumenty pro odstoupení od smluv i tím, že proces, při kterém tehdejší ministr financí Svoboda rozhodl o vydání dluhopisů, nebyl zcela standardní. "Morgan Stanley byla vybrána bez výběrového řízení a minimálně dva rozhodovací stupně na ministerstvu byly při rozhodování vynechány," řekl zdroj z ministerstva financí. Svoboda navíc dohody podepsal zhruba deset dní před svým odvoláním.
To, že nebylo vyhlášeno výběrové řízení, kritizovaly loni v únoru i konkurenční investiční banky. Tiskové oddělení ministra Svobody na jejich protesty reagovalo tvrzením, že se výběrové řízení vyhlašovat nemusí a že ministerstvo by se vyhlášením tendru dostalo pod tlak "jiných firem a jejich domácích pomahačů". Několik dní po tomto prohlášení však Svobodův úřad oznámil, že výběr manažera příští emise dluhopisů již bude proveden standardním výběrovým řízením.
"Víme, že ministerstvo nemuselo výběrové řízení vyhlašovat, ale neznám snad jedinou zemi na světě, která by dělala tak významnou emisi státních dluhopisů bez výběrového řízení," soudí Michal Šušák ze společnosti CS First Boston.
Vedoucí oddělení státních cenných papírů Jiří Franta, který společně se Svobodou výběr firmy Morgan Stanley připravil, se k záležitosti odmítl vyjádřit. "Jediné, co mohu říci, je, že ministr Mertlík emisi pozastavil. Vše ostatní vám řekne tiskový mluvčí, já vám na nic neodpovím," uvedl.
Zástupce společnosti Morgan Stanley zdůraznil, že společnost postupovala zcela v souladu se zákonem, a pokud nyní státu hrozí ztráty, je to do značné míry způsobeno i neochotou řešit problémy včas. "Když se kvůli změně zákona o dluhopisech emise neuskutečnila, vyzývali jsme několikrát ministerstvo financí, aby řešilo problémy, které vyplývaly z uzavřených dohod. Ministerstvo však na to nereagovalo," řekl zástupce firmy Morgan Stanley.
Ačkoli není v současné době program zahraničních dluhopisů výhodný, mluvčí ministerstva Libor Vacek dodává, že v "principu byl nastaven správně". V následujících několika letech si v rámci tohoto programu měla Česká republika vypůjčit v zahraničí asi dvě miliardy eur, tedy kolem 70 miliard korun.