Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Napajedla nabízí byty draze, nájemníci na ně nemají

  9:26aktualizováno  9:26
Zastupitelstvo se chová nelidsky. Právě takový pocit mají někteří občané Napajedel. Město se totiž rozhodlo prodávat obecní byty za nezvykle vysokou cenu: za metr čtvereční požadují čtyři tisíce korun. A pokud si je nájemníci nekoupí, může se stát, že byty se dostanou do vlastnictví třetí osoby.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Dům, sídliště - ilustrační foto | foto: Radek KalhousMF DNES

"Toho se bojíme. Pokud bude majitelem někdo jiný než město, bude chtít byt třeba využít jinak. A velice snadno nás z bytů vyštve," říká jedna z nájemnic Jitka Tranová.

Místostarostka Napajedel Irena Brabcová trvá na svém:"Město může cenu nastavit podle svého uvážení."

Do městských bytů na napajedelském sídlišti Nábřeží se stěhovali hlavně lidé, kteří na tom nebyli finančně nejlépe. Kromě rozvedených žen také důchodci a nezaměstnaní. Doufali v podporu města. To se ale rozhodlo chovat tržně. A ačkoli se v okolních městech srovnatelné byty prodávají za cenu kolem dvou tisíc za metr čtvereční, napajedelské zastupitelstvo je svým nájemníkům nabízí k odkoupení za dvojnásobek.

"Třeba ve Zlíně se srovnatelně staré byty prodávají třeba za dva a půl tisíce za metr. Proč Napajedla, která jsou o tolik menší, chtějí čtyři tisíce, prostě nechápu," dodává Marie Staviařová, které se problém také týká. "Těch, co nemají peníze, je mnohem víc, ale nemají odvahu se ozvat," soudí Staviařová.

Cenu určuje město, říká místostarostka
"Pro čtyři tisíce za metr čtvereční hlasovala většina zastupitelstva. A jedině to má právo určit cenu," říká místostarostka Napajedel Irena Brabcová. Námitkám, že za čtvrt století staré byty v nevzhledných panelácích chtějí zastupitelé až příliš mnoho peněz, se Brabcová brání. "Musíme se chovat hospodárně. A byty jsou přece v dobrém stavu," říká.

S tím však mnozí nájemníci nesouhlasí. "Nemáme peníze, abychom si za takovou cenu koupili byt a pak ještě museli investovat do oprav. Na ty totiž město celé roky moc nemyslelo," stěžuje si jedna z nespokojených nájemnic Marie Staviařová. Nechápe, proč nyní chtějí Napajedla za byty tolik, když ještě před pár lety se zde obecní byty prodávaly za poloviční ceny.

VÝVOJ CEN SLEDUJTE
NA CENYBYTU.IDNES.CZ

"Moje známá dostala stejný byt 1+1 jako já za 66 tisíc. To bylo před třemi roky. Co se za tu dobu tolik změnilo, že já mám zaplatit 130 tisíc?" diví se Jitka Tranová.

V sousedních Otrokovicích se přitom podobný jednopokojový byt prodává za dva tisíce korun za metr čtvereční. "Přístup Napajedel je dost tvrdý. Ale vždycky záleží na zastupitelstvu a jeho sociálním cítění," soudí Božena Pišťková z odboru majetku Městského úřadu v Otrokovicích.

Podobně se k celé záležitosti staví také jedna ze zastupitelek Napajedel, která byla od začátku proti navrhované vysoké ceně. "Město se v tomto případě ke svým občanům zachovalo hnusně. Mohlo jim povolit alespoň částku splácet, a ne chtít peníze na ruku," rozčiluje se Libuše Pacholíková.

Nájemníci se bojí prodeje třetím osobám
Napajedelská místostarostka se ale dušuje, že i když si nájemníci nebudou moci byty za vysokou cenu dovolit koupit, na ulici neskončí. "Byt si sice může koupit třetí osoba, ale ta jej musí převzít i se stávajícími nájemníky, kteří mají na byt smlouvu," vysvětluje Brabcová.

Toho se však Napajedlané děsí nejvíce. "Ta třetí osoba nás může velice jednoduše vyštvat. Například tím, že v zimě odmontuje topení. Pak se z nás stanou bezdomovci," říká Tranová.

Místostarostka je uklidňuje: "Na zastupitelstvu ještě zvážíme, jak tuto situaci řešit. Je ale pravděpodobné, že město si několik bytů nakonec ponechá. Právě pro sociálně slabé, kteří na ně nemají." Ovšem dodává, že bude velmi těžké určit, kdo je na tom finančně špatně a kdo to jen tvrdí. "Lidem do peněženek nevidím. A mám prostě pocit, že ti, co jsou na tom nejhůře, nejméně křičí."

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...Najdete na iDNES.cz