Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náplasti mohou vyvolat alergii

  10:00aktualizováno  10:00
Na rozbité koleno či odřený loket, o něž není o prázdninách nouze hlavně u dětí, patří náplast. V tom lepším případě. Orientace v nabídce však není snadná. Na trhu je množství výrobků, jež se snaží upoutat zákazníkovu pozornost za každou cenu. Dokonce i za cenu nepravdivých údajů.

Zdaleka ne všechny slouží dobře svému účelu. Nelepí, na kůži nevydrží. Některé z nich kromě toho dráždí pokožku. Jak dopadlo 14 náplastí v testu MF DNES?

Náplast má lepit, "dýchat", vydržet, být příjemná tak, že člověk ani nevnímá, že má na pokožce nalepený cizí předmět. Ale hlavně musí být bezpečná. Jako zdravotnický prostředek, který je běžně dostupný, musí splňovat určité podmínky.

Test redakce MF DNES však ukázal, že ne každý výrobek tohoto typu, jenž se na pulty českých obchodů dostane, je možno považovat za bezpečný.

Není citlivá jako citlivá
MF DNES prověřila 14 náplastí. Laboratorní vyšetření ve Státním zdravotním ústavu v Praze odhalilo pro výrobce jednu nemilou skutečnost: při zkouškách kožní snášenlivosti, měření obsahu významného alergenu formaldehydu a při zjišťování možné toxicity vůči buňkám kůže se ukázalo, že si zřejmě někteří výrobci s bezpečností produktů hlavu nelámou.

Ze 14 vzorků jich totiž pouze šest nevykazovalo na buňkách kůže žádné známky toxicity, a tedy ani možné vyvolání dráždivé reakce. Zvláště nepříznivý je fakt, který dokazuje, že silně a středně toxické mohou být dokonce i výrobky určené pro citlivou pokožku. Což je případ náplastí Urgo Multi-Extensible a SpofaPlast, která má ještě navíc v porovnání s ostatními typy vysoký obsah formaldehydu.

Vítěz testu
Naprosto nejlépe dopadla v testu náplast Hansaplast Sensitive, která je určena pro citlivou pokožku. Jde sice o nejdražší vzorek, nicméně uživateli přináší vysoký komfort.

Propadák testu
Náplast SpofaPlast Rychloobvaz je silně toxická pro buňky kůže, pokožku viditelně dráždí, nevydrží a padá. Patří k nejnepříjemnějším výrobkům, jež prošly testem.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY TESTU NÁPLASTÍ NAJDETE ZDE

"Mezi silně toxickými by se rozhodně neměly objevovat náplasti označené jako Sensitive, hypoalergenní," tvrdí Dagmar Jírová ze Státního zdravotního ústavu. "Lidé s citlivou kůží většinou reagují na chemické i mechnické dráždění zvýšeně. Náplast, která jeví známky toxicity, pro ně není optimální," doplňuje.

"Každá dlouhodobá dráždivost se může navíc u lidí, kteří k tomu mají sklon, rozvinout v alergii," potvrzuje kožní lékařka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Žemličková.

Vinny jsou předpisy
Náplasti patří do skupiny zdravotnických prostředků. Ty se v zemích Evropské unie uvádějí na trh na základě prohlášení o shodě. Ale dokumentaci k bezpečnosti výrobku si podle nařízení vlády v případě kategorie 1, kam spadají nejen náplasti, ale i obvazy či dioptrické brýle, shromažďuje výrobce sám.

Kudy lepí, tudy pomáhá

"Na ministerstvo zdravotnictví poté výrobce ohlásí, že hodlá produkt uvést na trh, a předloží dokumentaci. Ministerstvo však pouze záznam zaregistruje, správnost údajů není povinno kontrolovat," vysvětluje Olga Nováková z České obchodní inspekce.

"Je to výhradně odpovědnost výrobce, zda uvede pravdivé údaje," dodává Nováková. V obchodech proto může být ke koupi zboží v naprosto odlišné kvalitě.

"Rozhodně by však neměli výrobci klamat spotřebitele a psát na obalech, že je jejich produkt určen pro citlivou pokožku, když tomu tak ve skutečnosti není," zlobí se Jírová.

Pro koho vlastně jsou?
Náplasti však vykazují ještě jeden podstatný nešvar. Některé z nich dlouho přilepené na pokožce nevydrží. A to zejména ve chvílích zvýšené aktivity, již představují zejména živé a neposedné děti.

"Zarazilo mě, jak málo vydržela na ukazováčku. Spadla po krátké chvíli, když si syn hrál a stříhal papír," říká o voděodolné náplasti Hartmann Cosmos jedna z testujících maminek, Radka Pechová.

Na více exponovaných místech, jimiž jsou prsty na rukou a na nohou, je skutečně problém náplast po delší dobu udržet. Jiná situace je v tomto směru při nalepení na paži, zejména na její vnitřní stranu. V takto krytém místě většina náplastí odolá náporu po celých 24 hodin.

Autoři:Nejčtenější

Skupina J&T odvolala představenstvo CEFC Europe, Číňané nezaplatili dluhy

Jaroslav Tvrdík na stadionu v Edenu

Československá finanční skupina J&T ztratila trpělivost s čínskou společností CEFC Group (Europe). Do firmy, kterou v...

Místo peněz rum? Američané si utahují z Česka kvůli splátce komunistického dluhu

Kubánský rum Ron.

Američtí filmaři si vystřelili z České republiky ohledně vyjednávání ministerstva financí o možném splácení kubánského...Tvrdík lže, místo peněz dává předběžná opatření, vzkázal Tkáč z J&T

Generální ředitel finanční skupiny J&T Patrik Tkáč

Spolumajitel J&T banky Patrik Tkáč veřejně uvedl, že někdejší člen představenstva CEFC Europe Jaroslav Tvrdík „klame.“...

E-shop CZC dal v reklamě facku Alzákovi. Zdůrazňuje, že je dvojka trhu

Hrdá dvojka. CZC.cz si v reklamě dovolil narážku na svou nejvážnější konkurenci...

Online trhu s počítači a elektronikou dominuje Alza. S velkým odstupem se jí dívá na záda e-shop CZC. A právě z toho se...

PŘEHLEDNĚ: Ceny bytů v Česku stále rostou. Proč a jaký bude další vývoj

(ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku vzrostly za poslední čtyři roky v průměru o více než čtyřicet procent a trend stále pokračuje....

Další z rubriky

KVÍZ: Basic, Pilos, Purland. Znáte značky řetězců, nebo jste nepolíbení?

(Ilustrační snímek)

V českých obchodních řetězcích mají svoje stálé místo. Na regálech ho zabírají stále více a pod novými jmény. Řeč je...

TEST DNES: Za pětistovku dostanete náruč plnou květů i zvadlé koště

Test kytic

Redaktoři MF DNES v minulých dnech po celé republice vyzkoušeli, jaké pugéty jim v květinářství uvážou za 500 korun...

TEST DNES: Úplné výsledky testu dětských příkrmů

(Ilustrační snímek)

MF DNES otestovala ve spolupráci s laboratoří a odborníky na výživu dvanáct dětských příkrmů. Zde najdete kompletní...

Najdete na iDNES.cz