Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náplasti mohou vyvolat alergii

  10:00aktualizováno  10:00
Na rozbité koleno či odřený loket, o něž není o prázdninách nouze hlavně u dětí, patří náplast. V tom lepším případě. Orientace v nabídce však není snadná. Na trhu je množství výrobků, jež se snaží upoutat zákazníkovu pozornost za každou cenu. Dokonce i za cenu nepravdivých údajů.

Zdaleka ne všechny slouží dobře svému účelu. Nelepí, na kůži nevydrží. Některé z nich kromě toho dráždí pokožku. Jak dopadlo 14 náplastí v testu MF DNES?

Náplast má lepit, "dýchat", vydržet, být příjemná tak, že člověk ani nevnímá, že má na pokožce nalepený cizí předmět. Ale hlavně musí být bezpečná. Jako zdravotnický prostředek, který je běžně dostupný, musí splňovat určité podmínky.

Test redakce MF DNES však ukázal, že ne každý výrobek tohoto typu, jenž se na pulty českých obchodů dostane, je možno považovat za bezpečný.

Není citlivá jako citlivá
MF DNES prověřila 14 náplastí. Laboratorní vyšetření ve Státním zdravotním ústavu v Praze odhalilo pro výrobce jednu nemilou skutečnost: při zkouškách kožní snášenlivosti, měření obsahu významného alergenu formaldehydu a při zjišťování možné toxicity vůči buňkám kůže se ukázalo, že si zřejmě někteří výrobci s bezpečností produktů hlavu nelámou.

Ze 14 vzorků jich totiž pouze šest nevykazovalo na buňkách kůže žádné známky toxicity, a tedy ani možné vyvolání dráždivé reakce. Zvláště nepříznivý je fakt, který dokazuje, že silně a středně toxické mohou být dokonce i výrobky určené pro citlivou pokožku. Což je případ náplastí Urgo Multi-Extensible a SpofaPlast, která má ještě navíc v porovnání s ostatními typy vysoký obsah formaldehydu.

Vítěz testu
Naprosto nejlépe dopadla v testu náplast Hansaplast Sensitive, která je určena pro citlivou pokožku. Jde sice o nejdražší vzorek, nicméně uživateli přináší vysoký komfort.

Propadák testu
Náplast SpofaPlast Rychloobvaz je silně toxická pro buňky kůže, pokožku viditelně dráždí, nevydrží a padá. Patří k nejnepříjemnějším výrobkům, jež prošly testem.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY TESTU NÁPLASTÍ NAJDETE ZDE

"Mezi silně toxickými by se rozhodně neměly objevovat náplasti označené jako Sensitive, hypoalergenní," tvrdí Dagmar Jírová ze Státního zdravotního ústavu. "Lidé s citlivou kůží většinou reagují na chemické i mechnické dráždění zvýšeně. Náplast, která jeví známky toxicity, pro ně není optimální," doplňuje.

"Každá dlouhodobá dráždivost se může navíc u lidí, kteří k tomu mají sklon, rozvinout v alergii," potvrzuje kožní lékařka ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Žemličková.

Vinny jsou předpisy
Náplasti patří do skupiny zdravotnických prostředků. Ty se v zemích Evropské unie uvádějí na trh na základě prohlášení o shodě. Ale dokumentaci k bezpečnosti výrobku si podle nařízení vlády v případě kategorie 1, kam spadají nejen náplasti, ale i obvazy či dioptrické brýle, shromažďuje výrobce sám.

Kudy lepí, tudy pomáhá

"Na ministerstvo zdravotnictví poté výrobce ohlásí, že hodlá produkt uvést na trh, a předloží dokumentaci. Ministerstvo však pouze záznam zaregistruje, správnost údajů není povinno kontrolovat," vysvětluje Olga Nováková z České obchodní inspekce.

"Je to výhradně odpovědnost výrobce, zda uvede pravdivé údaje," dodává Nováková. V obchodech proto může být ke koupi zboží v naprosto odlišné kvalitě.

"Rozhodně by však neměli výrobci klamat spotřebitele a psát na obalech, že je jejich produkt určen pro citlivou pokožku, když tomu tak ve skutečnosti není," zlobí se Jírová.

Pro koho vlastně jsou?
Náplasti však vykazují ještě jeden podstatný nešvar. Některé z nich dlouho přilepené na pokožce nevydrží. A to zejména ve chvílích zvýšené aktivity, již představují zejména živé a neposedné děti.

"Zarazilo mě, jak málo vydržela na ukazováčku. Spadla po krátké chvíli, když si syn hrál a stříhal papír," říká o voděodolné náplasti Hartmann Cosmos jedna z testujících maminek, Radka Pechová.

Na více exponovaných místech, jimiž jsou prsty na rukou a na nohou, je skutečně problém náplast po delší dobu udržet. Jiná situace je v tomto směru při nalepení na paži, zejména na její vnitřní stranu. V takto krytém místě většina náplastí odolá náporu po celých 24 hodin.

Autoři:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Další z rubriky

Pojištění od České pojišťovny: „spoření“, které nemělo nikdy vydělat

Česká pojišťovna

Možná stovky tisíc klientů v minulosti uzavřely své pojistné smlouvy „na spoření“. Pojišťovny a sítě zprostředkovatelů...

TEST DNES: Někde jen vločky, ovoce a ořechy, v jiných tyčinkách až 30 přísad

Ilustrační snímek

Müsli, ořechové, ovocné, proteinové, flapjacky, tyčinky všeho druhu zaplavují obchody. Nepovažujeme je za mlsání,...

Číňané skupují tuny másla. Nedostatek kostek na trhu šroubuje cenu nahoru

Ilustrační snímek

Jihočeská Madeta, největší zpracovatel mléka v zemi, registruje převis poptávky po másle kolem 25 procent. Na to, že...

Najdete na iDNES.cz