Napodobeniny konektorů rychlovarných konvic jsou nebezpečné

Především na konektory by si měli dát pozor zákazníci, kteří kupují novou rychlovarnou konvici.
Především na konektory by si měli dát pozor zákazníci, kteří kupují novou rychlovarnou konvici. Závada na spojení varné nádoby s podstavcem, do něhož ústí elektrický přívod, může být nebezpečná, a možná i osudná. Potvrdily to testy v Elektrotechnickém zkušebním ústavu, vyvolané Českou obchodní inspekcí v závěru minulého roku, při nichž technici prověřili rychlovarné konvice značek Family a First pocházející z tržnic. U obou jako první přestala fungovat v konektoru záklopka, která má kontakty pod napětím ochránit před náhodným dotykem. Závady způsobily napodobeniny konektorů britské firmy Strix, které jsou vyrobeny z nekvalitních materiálů a nemají dostatečně odolnou konstrukci. Tím zkrátily bezpečné užívání konvic na třetinu normami předepsané doby. Taková porucha je o to záludnější, že se nijak navenek neprojeví. Konvice funguje dál i s nechráněným konektorem. Nespolehlivé konektory mají především konvice podezřelých značek, které jsou k mání v tržnicích a na nichž obvykle není uveden výrobce. "Firmy s pevným postavením na tuzemském trhu si montáž kvalitních a bezpečných konektorů do svých rychlovarných konvic uhlídají," říká František Nekola z Elektrotechnického zkušebního ústavu. Proto podle něj seriózní výrobci dnes montují do rychlovarných konvic konektory opatřené logem výrobce. Že to respektují značky, jako jsou AEG, Braun, Bravo, ETA, Moulinex, Philips, Rowenta nebo Tefal, potvrdilo zjištění redaktorů MF DNES v pražských obchodech a nákupních střediscích. Výjimkou byla pouze konvice Kenwood v obchodním domě Tesco. Prodavač vysvětlil, že šlo o doprodej zboží ze zásob dva až tři roky starých. Neoznačený konektor v takovém případě nutně neznamená, že se jedná o vadný výrobek, v minulosti nebylo zvykem u všech konvic přísně dbát na zviditelnění loga výrobce. V současnosti k nám firma Kenwood oficiálně rychlovarné konvice nedováží.

jan.dolezal@mfdnes.cz

Rady pro výběr rychlovarných konvic

* Vyplatí se konvici koupit jen s vyraženým logem výrobce na krytu nebo kontaktech konektoru, nejjistější je vyznačení na obojím

* Neoznačené konektory samy o sobě neznamenají, že jsou podvrhem, ale ani to nevylučují

* Značka zkušebny na výrobním štítku znamená bezpečný výrobek

* Konvice bez uvedení výrobce nebo neznámé značky jsou podezřelé

* Příliš nízká cena zboží naznačuje, že do jeho bezpečnosti nebylo investováno

* Případné reklamace se lépe vyřizují v kamenných obchodech než u stánku v tržnicích
(jhd)

Značka zkušebního ústavu pomáhá

Uvádět značky v Evropě i ve světě uznávaných zkušeben na štítku elektrospotřebiče sice není pro výrobce povinné, přesto je každý solidní producent nebo dovozce používá. Je si vědom, že značky významně podporují důvěru kupujících. Stejnou váhu jako značka ESČ, kterou uděluje Elektrotechnický zkušební ústav, mají v České republice symboly zahraničních zkušeben. "Členové mezinárodních certifikačních systémů poskytují stejné záruky jako česká zkušebna," zdůrazňuje František Nekola z EZÚ. "Navíc má kupující u značky ESČ jistotu, že výroba i spotřebič je pod naším trvalým dohledem. Přezkoušení výrobku provádíme minimálně jednou za rok."
(jhd)