Nejméně vhodnč jsou sladké, barevné a plné bublinek

Nejméně vhodnč jsou sladké, barevné a plné bublinek | foto: Profimedia.cz

Nápoje při hubnutí? Pozor na cukr a minerální látky

Nedokážete si představit den bez lahve Coca-Coly, pomerančové limonády nebo energetického nápoje, ale přitom chcete hubnout? Potom byste si měli dát pozor, kolik toho vypijete.

Dalších třicet výrobků, tentokrát nápojů, které zakoupila redakce MF DNES, pro nás ohodnotila lékařka Václava Kunová, která vede poradnu pro snižování nadváhy. U vybraných nápojů jen zkoumala, zda se hodí, nebo nehodí k hubnutí. Test nevypovídá nic o jejich kvalitě a senzorických vlastnostech.

popisek Nealkoholické nápoje
Co pít, čemu se vyhnout

Třicítku nápojů jsme rozdělili do tří skupin: můžete každý den, můžete občas a nemůžete vůbec. Jak se dalo čekat, většina nápojů skončila v poslední skupině, protože obsahovaly příliš mnoho cukru.

Můžete je pít bez obav každý den
Do první skupiny se dostaly nápoje, které můžete pít bez obav každý den, i pokud chcete hubnout. V testu nejlépe obstály čisté nebo náhradními sladidly ochucené pramenité a minerální vody. Do nejlepší šestice, mezi vody, se dostaly i nealkoholické nápoje Top Topic se obsahem cukru a Lifter bez kofeinu.

Příležitostně neuškodí
V devítce nápojů, které si můžete občas dopřát, skončily zeleninové šťávy a light limonády od Pepsi a Coca-Coly nebo také energetický nápoj Red Bull sugarfree.

V této skupině také překvapivě najdete nápoje, které byste podle jejich názvů spíše zařadili mezi ty, jež jsou k hubnutí vhodné. Poděbradka Prolinie s 0 % cukru nebo třeba Relax Fitness ananas L-carnivital, obsahující karnitin, který pomáhá spalovat tuky.

Poděbradka Prolinie obsahuje zase příliš mnoho sodíku, který v těle zadržuje vodu. Relax Fitness má zase vyšší energetickou hodnotu než nápoje z první skupiny a obsah karnitinu je zanedbatelný.

Vyhněte se jim
Rovná polovina z třicítky nakoupených nápojů se zařadila do poslední, třetí skupiny, která je zcela nevhodná k hubnutí. Džusy, nektary, limonády, ledové čaje a takzvaná dětská pitíčka, která se tváří jako zdravá, ale často obsahují přidaný cukr, po kterém rozhodně nezhubnete.

Pozor na minerálky
K doplňování tekutin je nejlepší čistá voda. Čím méně minerálních látek obsahuje, tím méně zatěžuje organismus a tím více škodlivin dokáže z těla odplavit.

Ke každodennímu pití jsou nejvhodnější pramenité vody, dříve označované jako stolní, které obsahují málo rozpuštěných minerálních látek. Příkladem může být Toma, Aquila či Dobrá voda. Dobrou volbou při hubnutí, pokud nemáte chuť na obyčejnou vodu, jsou ochucené, nebarvené pramenité vody, které jsou slazené aspartamem, a tedy bez kalorií. Naopak minerální vody, především s obsahem minerálních látek nad 500 mg na litr, je vhodné pít jen příležitostně nebo v malém množství. Nadměrné množství minerálních látek v tekutině tělu spíše uškodí.

Hlídejte si sodík
Během hubnutí je důležité sledovat na minerálních vodách především obsah sodíku. Vzhledem k tomu, že většina lidí má ve stravě sodíku přebytek, je vhodné vybírat minerálky s jeho nižším obsahem - maximálně 150 miligramů na litr.

"Nadbytek sodíku zvyšuje krevní tlak a způsobuje nadměrné zadržování vody v těle. Při hubnutí pak v organismu dochází k tomu, že sodík přijímaný ve velkém množství váže v těle až několik litrů zbytečné vody,“ upozorňuje odbornice na výživu Václava Kunová.

Nízký obsah sodíku mají například Korunní, Mattoni, Magnesia. S vysokým obsahem, a tedy nevhodné k pravidelnému pití, jsou Poděbradka nebo Hanácká kyselka.

Bublinky žízeň nezaženou, jen ji oklamou
Vody sycené oxidem uhličitým (CO2) se k dlouhodobému pití ve větším množství nehodí. "Oxid uhličitý zatěžuje organismus a také způsobuje, že pocit žízně je uhašen dříve, než se člověk skutečně dosyta napije. Kromě toho má i močopudný efekt, takže může způsobit i zhoršené zavodnění organismu,“ říká Václava Kunová.

Čím vyšší je obsah oxidu uhličitého, tím méně kvalitní by nápoj mohl být. Obyčejná sodovka obsahuje v litru 7000 až 8000 mg CO2. Mírně perlivé vody jen 1500 až 4000 mg. Oxid má nejen konzervační efekt, ale také maskuje různé případné pachutě.

Ovocný džus dopoledne, zeleninový odpoledne
Džusy jsou zdravé nápoje, které obsahují velké množství vitaminu C, E, karotenu, kyseliny listové a také minerálních látek, zejména hořčíku, draslíku, železa a vápníku. Na druhou stranu však mají vysokou energetickou hodnotu, a proto byste je při hubnutí měli pít jen zřídka nebo ředit vodou, která by měla převažovat.

Pokud hubnete, je lepší dát si ovocnou šťávu raději dopoledne, ostatně stejně jako všechny potraviny, které obsahují více sacharidů. Když budete mít chuť na některý z těchto nápojů odpoledne, je lepší dát přednost zeleninové šťávě.

Limonáda zdraví nepřidá
Limonády sice dobře chutnají, ale tělu nic nepřinášejí. Podle Kunové je to jen koktejl z vody, cukru, oxidu uhličitého, kyseliny citronové nebo fosforečné a barviv, která dodají pití atraktivní vzhled a přilákají zákazníky. Nic zdravého to není, čím méně jich vypijete, tím lépe. Energetická hodnota půlitrové lahve může být až 1100 kJ, a to už není zanedbatelná hodnota. Při hubnutí jsou lepší light limonády s náhradními sladidly.

"Pravidelné pití nápojů typu Coca-Cola navíc maří naše snahy o budování kvalitní kostry. Obsahují totiž kyselinu fosforečnou, která odvádí z těla vápník i tehdy, když je jeho přívod stravou dostatečný,“ upozorňuje lékařka Václava Kunová.


Prémiové testy