Dětem s nedostatkem pohybu hrozí při konzumaci přeslazených nápojů obezita a přidružené nemoci.

Dětem s nedostatkem pohybu hrozí při konzumaci přeslazených nápojů obezita a přidružené nemoci. | foto: Profimedia.cz

Dětská pitíčka jsou přeslazená. Třetina překračuje denní dávku cukru

  • 7
Barevné obaly pitíček s rozvernými postavičkami a pokud možno hračkou navíc. Další test potvrdil, že slazené nápoje pro děti v českých regálech jsou často doslova nabité cukrem. Konzumací jediné lahvičky může dítě i mnohonásobně překročit denní dávku.

Dětské nápoje testoval magazín dTest. Obdobný test dříve provedla MF DNES a došla k podobnému závěru - dětská pitíčka jsou přeslazená a děti mohou při dlouhodobé konzumaci vystavit zdravotním rizikům (více o testu dětských nápojů čtěte zde).

Nejsladším nápojem podle dTestu byl Cappy Pulpy s 13,4 gramy cukru ve 100 ml balení. Odpovídá to 11 lžičkám cukru v balení, což je dvojnásobek dávky, doporučené Světovou zdravotnickou organizací. Tato instituce denně doporučuje přijmout 25 gramů, tedy šest lžiček cukru.

U poloviny z 27 testovaných výrobků jejich vypitím děti narazí na tuto doporučenou hodnotu. Aby ji dodržely, nemohly by už zkonzumovat žádné potraviny s obsahem cukru.

Bez ohledu na objem nápoje nezáviděníhodné prvenství v testu náleží jinému nápoji. „Nejvíce cukru dítě přijme, pokud vypije celou lahvičku nápoje Dizzy z Lidlu. Ve svém objemu 4 dcl nese bezmála 50 g cukru, což činí 12 lžiček cukru,“ uvedla šéfredaktorka časopisu dTest Hana Hoffmannová.

Jak zabránit obezitě u dětí? Důležitá je snídaně a svačiny

Dětem s nedostatkem pohybu hrozí při konzumaci přeslazených nápojů obezita a přidružené nemoci. „Máme jednoznačně potvrzeno, že pití slazených nápojů přispívá k vyššímu riziku obezity, srdečního infarktu, mozkové mrtvice a cukrovky druhého typu,“ vysvětlila specialistka na zdravotní prevenci a výživu Margit Slimáková.

Dalším rizikem těchto nápojů pak podle dTestu je, že nejsou jen sladké, ale i kyselé. To má nepříznivé dopady na zuby dětí, které nejsou proti nepříznivým vlivům kyselosti tak dobře chráněny jako zuby dospělých. Dětem tak hrozí narušení zubní skloviny a vznik zubního kazu.

„Přímo doporučit nelze ani neředěné stoprocentní džusy zejména z citrusů. Obsahují totiž přírodní kyseliny z ovoce, které mají na chrup stejný dopad,“ varovala Hoffmannová. „Děti vůbec nepotřebují pít sladké nápoje. Nejvhodnější je malé žíznivce povzbuzovat k pití vody. Děti totiž jedí a pijí to, co jim dospělí podávají,“ myslí si šéfredaktorka dTestu.