Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Navarra: království růžového vína

  9:33aktualizováno  9:33
Když vyšla Hemingwayova knížka Fiesta, objevil svět vinařský kraj Navarra, přiléhající na severu k Francii a na západě ke kraji Basků. Od těch dob svět ví, že v týdnu od 7. července se každé ráno řítí ulicemi Pamplony býci, před nimiž prchají odvážlivci.
Víno - (c) profimedia.cz/corbis

Víno - (c) profimedia.cz/corbis - Víno - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ve večerní aréně tito býci člověku podlehnou, ale v tomto ranním běhu mají ještě navrch a běda tomu, kdo by včas nepřeskočil ochrannou zeď. Domorodcům se to obvykle daří velmi dobře, turistům o poznání hůře.

Pamplonský svátek San Fermín zdaleka není osamocený. Španělé fiesty milují a na jejich vychutnání si dávají opravdu záležet.

K řádné fiestě patří samozřejmě i dostatečné množství vína, což naštěstí žádnému z regionů Pyrenejského poloostrova nečiní nijaký problém. Ani Navarra není v tomto směru výjimkou.

Právě na jih od Pamplony, hlavního města této provincie, se rozkládá většina vinohradů, jejichž rozloha i produkce odpovídá přibližně kapacitě vinařství u nás.

Mozaika přírodních podmínek, v nichž se réva pěstuje, je stejně pestrá jako proměny navarrské krajiny.

Ta sahá od vysokých hor a pásu deštěm bohatě zavlažovaných podhorských oblastí až po téměř subsaharský charakter nížiny řeky Ebro na jihu, kde se Navarra stýká se slavnou Riojou.

Někdejší království navarrské si udrželo samostatnost až do roku 1512, přičemž v dobách své největší slávy zahrnovalo hodný kus Francie a jeho hranice sahaly až za Bordeaux.

Hledat tehdejší vinařskou inspiraci tímto krajem by však nebylo na místě, bordeauxský Médoc ještě pokrývaly bažiny, zatímco za Pyrenejemi se vinná réva zpracovávala už přes tisíc let - způsobem archaickým a neměnným. Až 20. století přinese změnu, na níž se právě vliv Bordeaux projeví nejsilněji.

Vládcem navarrských vinic je odrůda Garnacha, která pokrývá téměř sedmdesát procent plochy všech vinohradů. Z ní vyrábí většina vinařů především rosado, svěží růžové víno, jehož věhlas už dávno přesáhl španělské hranice. Oblibě se těší také běžná červená Garnacha.

To nakonec platí o celém evropském jihu, kde tato odrůda dodává vínům ze středomořského pásma pověstnou tělnatost a chuťovou pestrost. Ale vždy platí něco za něco - Garnacha se příliš nehodí k delšímu uskladnění, a tak u vín s větším potenciálem přichází ke slovu Tempranillo, Cabernet Sauvignon či Merlot.

Aby byl výčet hlavních odrůd úplný, nelze vynechat bílé Chardonnay, z nějž místní vinaři vyrábějí víno svým charakterem překva p ivě mnohem bližší burgundskému než "novosvě t -skému" stylu. Pamplonská fiesta končí a na řadě je opět všední život běžných dnů. Ten se dá však snadno vydržet. Jednak díky tomu, že navarrské rosado je vždy po ruce, jednak proto, že další fiesta je už docela jistě na obzoru.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Najdete na iDNES.cz