Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Navarra: království růžového vína

  9:33aktualizováno  9:33
Když vyšla Hemingwayova knížka Fiesta, objevil svět vinařský kraj Navarra, přiléhající na severu k Francii a na západě ke kraji Basků. Od těch dob svět ví, že v týdnu od 7. července se každé ráno řítí ulicemi Pamplony býci, před nimiž prchají odvážlivci.
Víno - (c) profimedia.cz/corbis

Víno - (c) profimedia.cz/corbis - Víno - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ve večerní aréně tito býci člověku podlehnou, ale v tomto ranním běhu mají ještě navrch a běda tomu, kdo by včas nepřeskočil ochrannou zeď. Domorodcům se to obvykle daří velmi dobře, turistům o poznání hůře.

Pamplonský svátek San Fermín zdaleka není osamocený. Španělé fiesty milují a na jejich vychutnání si dávají opravdu záležet.

K řádné fiestě patří samozřejmě i dostatečné množství vína, což naštěstí žádnému z regionů Pyrenejského poloostrova nečiní nijaký problém. Ani Navarra není v tomto směru výjimkou.

Právě na jih od Pamplony, hlavního města této provincie, se rozkládá většina vinohradů, jejichž rozloha i produkce odpovídá přibližně kapacitě vinařství u nás.

Mozaika přírodních podmínek, v nichž se réva pěstuje, je stejně pestrá jako proměny navarrské krajiny.

Ta sahá od vysokých hor a pásu deštěm bohatě zavlažovaných podhorských oblastí až po téměř subsaharský charakter nížiny řeky Ebro na jihu, kde se Navarra stýká se slavnou Riojou.

Někdejší království navarrské si udrželo samostatnost až do roku 1512, přičemž v dobách své největší slávy zahrnovalo hodný kus Francie a jeho hranice sahaly až za Bordeaux.

Hledat tehdejší vinařskou inspiraci tímto krajem by však nebylo na místě, bordeauxský Médoc ještě pokrývaly bažiny, zatímco za Pyrenejemi se vinná réva zpracovávala už přes tisíc let - způsobem archaickým a neměnným. Až 20. století přinese změnu, na níž se právě vliv Bordeaux projeví nejsilněji.

Vládcem navarrských vinic je odrůda Garnacha, která pokrývá téměř sedmdesát procent plochy všech vinohradů. Z ní vyrábí většina vinařů především rosado, svěží růžové víno, jehož věhlas už dávno přesáhl španělské hranice. Oblibě se těší také běžná červená Garnacha.

To nakonec platí o celém evropském jihu, kde tato odrůda dodává vínům ze středomořského pásma pověstnou tělnatost a chuťovou pestrost. Ale vždy platí něco za něco - Garnacha se příliš nehodí k delšímu uskladnění, a tak u vín s větším potenciálem přichází ke slovu Tempranillo, Cabernet Sauvignon či Merlot.

Aby byl výčet hlavních odrůd úplný, nelze vynechat bílé Chardonnay, z nějž místní vinaři vyrábějí víno svým charakterem překva p ivě mnohem bližší burgundskému než "novosvě t -skému" stylu. Pamplonská fiesta končí a na řadě je opět všední život běžných dnů. Ten se dá však snadno vydržet. Jednak díky tomu, že navarrské rosado je vždy po ruce, jednak proto, že další fiesta je už docela jistě na obzoru.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Prasečí mor je v Evropě na vzestupu, ministerstvo zvažuje kontroly dovozu

Ilustrační snímek

Státní veterinární správa zvažuje zavedení povinnosti testovat dovážené vepřové maso na přítomnost viru afrického moru...

Polomy, poničené vlaky a rozvody elektřiny. Česko sčítá škody po vichřici

Vichřice na Vysoké.

V českých lesích, které spravují Lesy ČR, padlo kvůli vichřici odhadem 300 tisíc stromů. Jsou to zhruba čtyři procenta...

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...Najdete na iDNES.cz