Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Railjety zrychlí spojení do Vídně o půl hodiny, končí spoj do Srbska

  14:11aktualizováno  14:11
Vlakové spojení mezi Prahou a Vídní bude od prosince o více než půl hodinu rychlejší, ukazuje návrh jízdního řádu Českých drah. Ty také počítají s tím, že se od prosince vrátí přímé vlaky mezi Prahou a Varšavou, kvůli častým zpožděním naopak skončí přímé spojení s Bělehradem.

Railjet České dráhy | foto: Tomáš CetkovskýiDNES.cz

Podle návrhu jízdního řádu budou jezdit vlaky do Vídně čtyři hodiny a dvanáct minut, dosud jezdí přes 4 hodiny a 45 minut. Nově budou zastavovat na vídeňském hlavním nádraží. Důvodem zrychlení je konec některých stavebních prací na trati i nasazení nových jednotek railjet. 

„Na linku denně vyjede sedm párů vlaků vedených v mezinárodním provozu v pravidelném dvouhodinovém intervalu,“ řekl mluvčí Českých drah Petr Štáhlavský. Jeden pár vlaků railjet bude navíc v okrajových částech dne veden pouze mezi Prahou a Brnem. Z Brna pojede v půl páté ráno, z Prahy v půl osmé večer. Zahájení pravidelného provozu railjetů ukončí přímé spojení mezi Berlínem a Vídní přes Prahu, legendární vlak Vindobona skončí. 

Místenek nebude v railjetech třeba

Štáhlavský vyvrátil některé spekulace, které se po zveřejnění návrhů jízdních řádů objevily. Railjety nebudou na rozdíl například od pendolin povinně místenkové, povinná rezervace se bude týkat jen šesti míst v business class. 

Dráhy podle návrhu od prosince zlepší i spojení do Rakouska ze severní a střední Moravy: vlak Moravia bude nově prodloužen až do Vídně s odjezdem ráno z Bohumína a večer z Vídně.

Naopak se zruší přímý vlak EuroCity Avala do Bělehradu, nahradí ho Csárdás, který pojede do Budapešti.“ Spoj Avala je nyní často zpožďován v důsledku kontrol na vnějších hranicích Schengenského prostoru a tato zdržení se přenášela také na území České republiky. V uplynulém období se tak jednalo o nejméně spolehlivý spoj v Česku,“ vysvětlil Štáhlavský. Například za poslední měsíc měl podle údajů serveru babitron.ic.cz vlak Avala v průměru zpoždění na příjezdu do Česka přes 30 minut. 

Na západ vyrazí třetí pendolino

Od prosince se zredukuje noční spojení mezi Prahou a Košicemi, ze tří vlaků zůstanou dva. Dráhy ale chystají nový vlak z Ostravy do Žiliny, který mohou využít turisté z Ostravska například pro cesty za turistikou do slovenských hor. Vyjíždět bude v šest ráno, v Žilině bude mít přípoj na vlak do Košic. Na trase na Slovensko bude změn pro cestující nejvíce, dva páry denních vlaků chystají i RegioJet a Leo Express. 

Dráhy po roční pauze vrací přímé denní spojení s Varšavou, vlak EC Praha zvládne cestu za necelých osm hodin. Morava navíc bude mít přímé spojení k Baltskému moři díky vlaku Sobieski, který pojede až do Gdaňsku a Gdynie. Končí naopak vlak Varsovia z Varšavy do Budapešti. 

Od nového jízdního řádu dráhy chtějí protáhnout na západ Čech třetí pár pendolin, záleží ale ještě na jednáních s ministerstvem dopravy, zda objedná pendolina pro úsek mezi Plzní a Františkovými Lázněmi. 

Autor:


Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Obchvat Otrokovic postaví Eurovia, stavbu by měla dokončit v roce 2021

Obchvat Otrokovic.

Jihovýchodní část obchvatu Otrokovic postaví za 709 milionů korun stavební společnost Eurovia CS. Smlouvu na stavbu...

Z loňského výběru mýta získají dopravci 213 milionů korun zpět

Ilustrační snímek

Český stát vrátí kamionovým dopravcům ze zaplaceného mýta téměř 213 milionů korun. Vratka poplatků za množstevní slevy...

Dopravní obr pravidelně v Praze. Dreamliner bude od října létat do Kataru

Boeing 787 Dreamliner společnosti Qatar Airways

Fanoušky dopravních letadel a především všechny příznivce pohodlného cestování čeká od konce října příjemná novinka v...

Najdete na iDNES.cz