Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ne každý turistický stan se hodí na hory

aktualizováno 
- Nároky na bydlení ve stanu jsou podobné jako doma: co nejvíce prostoru, aby nikde nezatékalo, netáhlo na nohy a aby první větší vítr neodnesl střechu nad hlavou. Stan by měl navíc být co nejlehčí, aby se nepronesl při celodenním pochodu. "Nejlepším stanem by byl kříženec všech typů," povzdechl si dlouholetý konzultant redakce pro vybavení do přírody a bývalý učitel sportů v přírodě na vysoké škole Petr Ďoubalík. K tomuto poznatku došel po testu stanů, který pro MF DNES zpracoval Strojírenský zkušební ústav v Jablonci nad Nisou a Turistický klub Synthesia Pardubice.

Takovým téměř ideálním stanem je Beskyd Midi MP od firmy Jurek S+R za 4560 korun. Podle výsledků zkušebny do něj neteče ani za velkých dešťů. Praktické zkoušky při jarních túrách ukázaly, že se hodí hlavně na pěší turistku od jara do podzimu a týdenní i delší putování po horách. Nevadí mu ovšem ani sníh. "Nepříjemný je jen boční vchod, protože nocležníci se musejí při opouštění stanu přelézat," vytýká stanu jediný vážnější nedostatek vedoucí Turistického klubu Synthesia Lubomír Chládek, který byl odpovědný za praktické zkoušky v terénu. "Velmi dobře je vyřešeno větrání, vzpěry dobře drží a stan se jednoduše staví," dodává k tomu Petr Ďoubalík.
Že je stan dobrý, není zřejmě náhoda. Firma totiž tento model vyrábí již několik let, během kterých vychytala menší nedostatky. Navíc je to její nejprodávanější stan.
Na opravdovou turistiku by byl dobrý i Gemma Mantrap za 4400 korun, ale má dvě chyby. "Pro normálně vzrostlého muže je krátký," uvádí Lubomír Chládek. Petr Ďoubalík doplňuje: "Dírky ve švech tropika se roztahují a větrací otvory vrchního stanu nefungují." Jeho slova nepřímo dotvrzují i výsledky jablonecké zkušebny. "Tropiko bylo po dešti z vnitřní strany mokré," říká vedoucí skupiny sportovních potřeb Aleš Pleskot, který měl test stanů v laboratorních podmínkách na starosti.
Z průměru ostatních stanů vybočuje ještě Coleman Oregon za 4550 korun. "Na hory sice není, ale dobře poslouží v kempu u vody," říká Petr Ďoubalík a dokládá své tvrzení: "Stan je vysoký a má velký vstup. Dá se v něm pohodlně sedět a dobře z něj vylézat." Jeho největším minusem je stavba. Stan je třeba vypnout pomocí tuctu kolíků, a tak ho nelze postavit nikde jinde než na téměř fotbalovém trávníku. Počítat je ovšem nutno s tím, že po velkých deštích jeho obyvatelé budou asi sušit spací pytle.
Stany Gemma Mantrap a Pinguin 150 mají dva vchody. "Je to výhoda. Jeden vstup je totiž vždycky více zakrytý a dá se jím větrat," říká Petr Ďoubalík. Navíc přes sebe turisté nelezou, když jdou spát nebo naopak vstávají.
Stany, které nelze v žádném případě doporučit ke koupi, jsou Alpinus Purple Rain, jemuž suché zipy zničily tropiko, a Mountent Track, do kterého teče.
Ve většině obchodů se stany prodávají jako housky na krámě. Prodavači zákazníkovi příliš nepomohou, a tak se každý musí orientovat úplně sám. Ukázalo se to během nákupu modelů pro testování, kdy redaktor obcházel obchody v Praze, Hradci Králové, Brně a Mnichově Hradišti. Typickou odpovědí prodavačů na dotaz po rozdílech mezi několika typy stanů stejné velikosti byla věta: "To vám neporadím."
Kdo má s turistikou trochu zkušenosti, ten navštíví obchod, který je zaměřen na vybavení do přírody (například Hudy sport, Humi nebo Alpinus). Tam mu totiž prodavači obvykle nabídnou k nahlédnutí katalogy aspoň s nejzákladnějšími technickými údaji jednotlivých stanů, které mají k dispozici. V malých prodejnách se sportovními potřebami tyto katalogy nejsou pravidlem. Navíc v nich bývá jen malý výběr stanů.
Lépe na tom jsou zákazníci sportovních oddělení obchodních domů. Tam je výběr stanů větší, ale obvykle jen od několika značek. Mnohdy v nich chybějí levnější tuzemští výrobci. V nákupních halách hypermarketů jsou zase stany naopak nejlevnějších kategorií. "Stany za patnáct set korun jsou vhodné pro děti, které chtějí přespat na zahradě, nebo pro ty, kteří vyrazí jednou za léto na přehradu," říká k prodeji stanů mezi konzervami a oblečením Petr Ďoubalík.

Každý stan se hodí k něčemu jinému

Ač byly všechny testované stany nakoupeny s jasným požadavkem, aby to byl turistický model pro dvě až tři osoby, ukázalo se, že každý se hodil pouze na některé akce. Uvádíme tedy nejdůležitější charakteristiky turistických stanů pro evropské podmínky.

Celoroční turistika: stany se také označují jako třísezonní, protože jsou určeny pro víkendová i týdenní putování od jara do podzimu. Možné je ovšem s nimi vyrazit i na sníh. Stan by měl odolávat větru, stát i bez použití kolíků a měl by být vyroben z pevných a trvanlivých materiálů. Praktické jsou i dva vstupy po obou stranách. Do nížin je nezbytná moskytiéra ve všech vstupech. Jeho váha je s veškerým vybavením okolo 3,5 kilogramu.

Vysokohorská a zimní turistika: stany pro tvrdé podmínky v zasněžených horách. Někdy je v nich nutno přečkat i více dní a nocí za deště nebo hustého sněžení. Turistům se hodí apsidy na batohy a kryté, ale větruodolné předsíňky na vaření. Tropiko (vrchní stan) dosahuje až k zemi, aby pod něj nefoukal sníh, zároveň je dobře odvětratelné uzavíratelnými okénky. Stan musí být samonosný, protože kolíky nelze mnohdy na horách použít. Nejdou totiž zatlouct do skály ani ukotvit ve sněhu. Váha stanů se pohybuje okolo 3,5 kilogramu.

Letní a víkendová turistika: tyto stany se občas nazývají i cyklistickými, protože jsou lehké a dobře přenosné. Dají se použít poblíž civilizace. Pokud se něco stane, nebývá obtížné se s nimi vrátit k vlaku nebo autobusu. Snížená váha jde někdy na úkor kvality materiálu. Tropiko (vrchní stan) bývá z lehkého materiálu, i jeho konstrukce je velmi lehká. Čím je stan menší, tím je lepší, protože se počítá s tím, že vaření i sušení věcí probíhá venku. Stan by měl vážit mezi 2,5 a třemi kilogramy.

Rodinná turistika, kempování: nehledí se na váhu, protože s takovýmto stanem se obvykle daleko nechodí. Měl by být odolný proti poškození, a tak nevadí silné a těžké tropiko (horní stan) a robustní konstrukce z více tyčí. Stan by měl být vysoký, aby se v něm dalo pohodlně sedět a aby se v něm malé děti mohly postavit. Nezbytností je moskytiéra ve vchodu. Stan může vážit i přes čtyři kilogramy.

Stany stály v dešti, sněhu i na slunci
Do testu byly zahrnuty stany, které výrobci ve svých katalozích nebo propagačních materiálech označují za turistické modely pro dvě až tři osoby. Byly anonymně nakoupeny v pražských sportovních obchodech a obchodních domech v týdnu od 4. do 9. března.
Během dvou měsíců se v nich vystřídalo osmnáct lidí a jeden pes. V každém strávili okolo deseti jarních nocí, a tak stany musely vydržet sníh, déšť i téměř letní počasí. Praktické zkoušky provedli členové Turistického klubu Synthesia Pardubice pod vedením Lubomíra Chládka. Všichni mají dlouholeté zkušenosti se stanováním. Technickým konzultantem byl spolupracovník MF DNES v oblasti sportovního vybavení do přírody Petr Ďoubalík.
Po praktických zkouškách v terénu dostali stany do rukou technici jabloneckého Strojírenského zkušebního ústavu. Nejprve zjišťovali, jak chrání své obyvatele proti dešti. Jeden den je uměle kropili sprchou a další tři dny je nechali venku na normálním dešti. Během té doby neustále kontrolovali, zda je ve stanech sucho, případně kde jsou jejich slabá místa a kudy do nich vniká voda. Nakonec technici vyzkoušeli tuhost konstrukce stanů ve větru. Působili na ně tlakem z obou stran i zezadu.
Mezi testovanými stany chybí několik modelů známých značek (Technolen WF, Stanap, Husky a Hannah), protože na začátku sezony ještě nebylo jejich zboží v obchodech.
Celý test přišel redakci na osmdesát tisíc korun.

anketa

Jaký typ turistického stanu vám vyhovuje?

Jan Čenský, 37 let, herec, Praha:
Pro mě musí být stan malý a praktický, ale aby se tam vešlo hodně lidí. Proto mám stan iglú s tropikem a lampičkou. Nemám rád konstrukci z tyčí. Když jsem dříve jezdíval s rodiči stanovat, měli jsme velký stan, teď už chci jen malé.

Jan Prokop, 24 let, prodavač, Šumperk:
Pro stanování ve volné přírodě bych si vzal stan typu iglú. Je dvouplášťový, stavěný do kříže. Má jednoduchou konstrukci a je odolný proti větru. Vejde se do něho až pět lidí.

Josef Boháček, 49 let, hlavní účetní, Praha:
U moře se mi nejlépe bydlí v klasickém kempinkovém stanu střední velikosti, který má ložnici pro čtyři osoby, obývací místnost a předsíňku. Nevýhodou je ovšem větší váha a velikost při dopravě. Malé stany typu áčko považuji za nouzové řešení. Sám vlastním horolezecký stan pro tři osoby.

Václav Nádvorník, 25 let, student, Perth, Austrálie:
Dávám přednost malému stanu, který ke svému postavení nepotřebuje žádné kolíky. Vycházím ze zkušenosti, kdy jsem v australské buši musel do vyprahlé země zatlouct dvanáct kolíků dámskou lodičkou. Stan bez kolíků je výhodný například i na asfaltovém parkovišti, nebo na sněhu, do kterého se jakékoliv kotvení beznadějně propadá.

Jan Mašek, 48 let, vedoucí prodeje, Lomnice nad Popelkou:
Mám rád malé stany. Používám áčko s předsíňkou, které váží okolo tří a půl kilogramu.

Michal Zahradník, 21 let, student, Most:
V poslední době přespávám jen v kopulovitém stanu. Staví se rychleji než klasické áčko, je v něm více místa a je poměrně stabilní ve větru.

Pavel Šmic, 36 let, výrobce spacích pytlů, Beroun:
Volil bych kopuli pro tři až čtyři lidi, asi od tuzemského výrobce. Vešly by se mi tam i všechny věci nutné ke stanování.
(haf, kt)

Doporučení:
- kupovat stan jen ve specializovaných obchodech
- vyvarovat se zcela neznámých značek
- uschovat účtenku a záruční list
- stan postavit cvičně co nejdříve po nákupu
- na případnou reklamaci má obchodník třicetidenní lhůtu
- naučit se stavět stan i ve větru, zvládnout by to měl i jeden člověk

vítěz testu
Nejlepším testovaným stanem je tuzemský model Beskyd Midi MP od firmy Jurek S+R za 4560 korun. Zároveň je pro zákazníky i výhodným nákupem, protože dosáhl v testech nejlepšího poměru mezi cenou a kvalitou. Beskyd se hodí především na pěší turistiku po celý rok, ale i do zasněžených hor. Není přítěží ani na cyklistické túře.

Salewa Micra -115x200cm - 2,37kg
4790 Kč
Celoroční turistika ***
Vysokohorská a zimní turistika ***
Letní a víkendová turistika *****
Rodinná turistika, kempování *
Odolnost proti větru: *****
Použit na 14 člověkonocí, z toho pouze jednu noc sněžilo a jednu pršelo.
Stavba bez problémů, pokud se doma vyzkouší. V návodu chybí sdělení, že tyče mají překřížit a nahoře uchytit háčky opačné strany vnitřního stanu, přičemž háček v křížení švů lze uchytit k libovolné tyči, věta o upevnění tropika je gramaticky vadná. Délka stanu je přiměřená, šířka však jedině pro "přítulnou dvojici" (resp. nutno ležet proti sobě), zadní nocležník v případě potřeby těžko leze ven.
Bagáž na vícedenní cesty se do předsíňky (či k lidem dovnitř) rozhodně nevejde, jsou pochybnosti o vaření uvnitř.
Duralové jehly se snadno ohýbají. Otázkou je možné křehnutí háčků za mrazu. Chybí šňůrky na kotvení za větru! Na plochém temeni tropika se drží sníh, kondenzát prokapává síťkou v horní části vnitřního stanu.

Pinguin 150 -150x220cm - 3,55kg
4950 Kč
Celoroční turistika ***
Vysokohorská a zimní turistika ***
Letní a víkendová turistika ****
Rodinná turistika, kempování ****
Odolnost proti větru: ***
Použit na 11 člověkonocí, z toho pouze jednu noc sněžilo a jednu noc pršelo.
Stan je o 0,3 kg těžší, než uvedeno v popisu. Návod je dostatečně srozumitelný.
Háčky vnitřního stanu se i v letních podmínkách obtížně nacvakávají tyče, nasazování tropika se předem přivázanou příčnou tyč je krajně problematické. Boční vchody stanu znepříjemňují výlez střednímu nocležníku. Vnitřní stan by měl mít rozepínací i druhé půlky bočnic, stávající řešení je nesmyslné - vhodně velké předsíně se nedají dost dobře využít!
Tropiko je neúměrně tlusté a těžké, odpovídá spíše stanu dlouhodobě postavenému v kempingu. Nedá se rozumně otevřít pro větrání (tj. shora).

Gemma Mantrap -120x190cm - 2,20kg
4400 Kč
Celoroční turistika ****
Vysokohorská a zimní turistika ****
Letní a víkendová turistika ****
Rodinná turistika, kempování *
Odolnost proti větru: **
Použit na 7 člověkonocí, z toho pouze jednu noc pršelo.
Pro normálně vzrostlého chlapa (ba i ženskou) je stan krátký, stačilo by jej o 10 cm prodloužit.
Za slunečného počasí se staví dobře, avšak pro stavbu např. v dešti je výhodou, že vnitřní stan i tropiko se postaví naráz.
Laminátové kolíky jsou výborné, lehké, ovšem jako každé jehly nebudou držet ve sněhu nebo písku.
Při dvou lidech je málo místa v předsíňkách (bagáž, špinavé boty atd.!), na vaření je předsíňka malá (míněno za deště, sněhu, větru). Zipy předsíněk se špatně dotahují k zemi.
Nejlehčí stan z testovaných!

Jurek S+R Beskyd Midi MP -150x215cm - 3,40kg
4560 Kč
Celoroční turistika *****
Vysokohorská a zimní turistika *****
Letní a víkendová turistika ****
Rodinná turistika, kempování ****
Odolnost proti větru: ***
Použit pouze na 6 člověkonocí, z toho jednu noc sněžilo.
Stan má dostatečně podrobný a jasný návod, stavba je bez problémů, jedině množství (barevně odlišených) šňůrek tropika je na závadu, protože přivázány předem (doma) se zaplétají a vázat je až na místě v případě nepříznivých podmínek je pochybné. Výhodné jsou suché zipy obalů na tyče a kolíky (jedině u tohoto stanu!). Tři lidé se ještě vejdou, předsíňka je dostatečně velká, její vzepření tyčí na "patentku" může být problematické. Nepříjemný je jediný boční vchod, tzn. nocležníci se musejí přelézat. Délka stanu odpovídá potřebě "normálních" lidí.
Fa Jurek má snad v katalogu typ, který nemá zjištěné nectnosti!?

Coleman Oregon - 200x200cm - 3,85kg
4550 Kč
Celoroční turistika *
Vysokohorská a zimní turistika *
Letní a víkendová turistika *
Rodinná turistika, kempování ***
Odolnost proti větru: ***
Nejtěžší z předložených stanů, nebyl testován při turistice.
Půdorys 200 x 200 cm předurčuje stan pro 4 osoby v kempu, kde je možnost vařit pod nějakým stabilním přístřeškem. Pro pěší, lyžařskou či vysokohorskou turistiku není použitelný.

Mountent Track -150x200cm - 2,76kg
3550 Kč
Celoroční turistika ***
Vysokohorská a zimní turistika ****
Letní a víkendová turistika ***
Rodinná turistika, kempování **
Odolnost proti větru: **
Použit na 10 člověkonocí, z toho pouze jednu noc pršelo. Šňůrka na vrcholu vnitřního stanu, pravděpodobně míněná k přivázání plastové spojky tyčí, se při prvním použití utrhla. Tyče se z této spojky špatně vytahují, také se obtížně protahují tunýlky na vnitřním stanu. Šest ocelových jehel nemusí stačit na kotvení podlážky a tropika všemi přiloženými šňůrkami.
Stan je poměrně krátký pro řádně vzrostlé lidi. Pro dva vč. bagáže je v něm místa až moc, avšak chybí předsíňka pro např. zablácené boty, při třech lidech (pro něž je šířka dostatečná) není kam dát bagáž a kde vařit. Šikmý zip tropika postrádá logiku.

Alpinus Purple Rain 2 -140x210cm - 3,75kg
3999 Kč
Stan by byl dobrý pro rodinné kempování i běžnou turistiku, ale suché zipy zničily během testování látku tropika v okolí konstrukce. Stan tedy nelze doporučit ke koupi.
Použit pouze na 8 člověkonocí za dobrého počasí. Nejtěžší z testovaných stanů!
Chybí český návod - jen polská visačka v obalu. Velmi snadná stavba až na tropiko - tlusté spojky příčné tyče lze jen s obtížemi prostrčit tunýlkem.
Laminátové tyče jsou mimořádně těžké!!!
Ztížený výlez středního nocležníka bočními vchody.
Prostorné a dobře řešené předsíňky tropika s variabilním rozepínáním (zipy se 4 jezdci), umožňujícím větrání např. uprostřed nahoře (pod "okapem"), ovšem za cenu dosti velké hmotnosti.

Camping gaz Agami - nezměřeno - 3,48kg
4010 Kč
stan byl reklamován a výrobce uznal reklamaci
Jediný z předložených stanů, který měl skutečnou hmotnost nižší než uváděnou (o cca 0,15 kg).
Tlusté a ostrohranné spojky tyčí se obtížně vytahují z tunýlků. Nebyl testován, protože tunýlek na horní (vodorovnou) tyč nebyl na jednom svém konci zaslepen.
Lze mít pochybnosti o dostatečném větrání jednopláštového stanu, dosavadní zkušenost s obdobným (rovněž čínským) výrobkem je negativní (srážení kondenzátu na stěnách).

Půdorys je skutečný měřený vnitřní. Hmotnost je i s tyčemi a obalem.

Závěrečné poznámky
Hodnocení předložených stanů členy oddílu výkonostní turistiky TK Synthesia vychází v podstatě z neustálého porovnávání se standardním "ubytováním" na pěších, lyžařských, cyklistických a vysokohorských akcích za posledních asi 12 let, kdy v širokém měřítku začalo bivakování jak na víkendových, tak na týdenních (i delších) výletech, přechodech a přejezdech. Tzv. bivakovací stříška (nyní již 4. generace - z lehké nánosované či zátěrované tkaniny se dvěma uzavíratelnými "chlopněmi" na koncích) má v podstatě půdorys 2 x 3 metry, což umožňuje pohodlné spaní (a samozřejmě i veškeré hospodaření) třem lidem, přičemž stříška, PE fólie dospod (2 x 2,6 m) a potřebných asi 7 hliníkových kolíků váží dohromady cca 1,5 kg.
Z tohoto hlediska je zřejmé, že "lehké turistické stany", dodané k testování, byly pro TKSP-OVT výrazným krokem zpět a byly tudíž přijímány s nedůvěrou či přímo nechutí, pro poslední testovací akci 16. - 14. dubna 1999 jedna trojice už odmítla stan převzít a udělala si obyvyklé pohodlí pod bivakovací stříškou. Celkem bylo v testovaných stanech absolvováno 56 "člověkonocí", na čemž se účastnilo 15 lidí a jeden pes husky.
Závěry z celé testovací akce jsou poněkud rozpačité. Žádný ze stanů nezískal absolutorium. Volba stanů byla naprosto náhodná a svým způsobem neštastná, pokud by měla být reálným obrazem nabídky stanů pro každodenní nošení v batohu, byla by to katastrofa. Prvním kritériem, podle něhož měly být stany nakupovány, je váha, nepřesahující 2,5 kg, a druhým rozměr sbaleného stanu, je-li sbalen do půlmetrového válce (s uchy jako taška), už to samo svědčí o jeho "nepřesnosti" a tedy vhodnosti spíše pro automobilisty do kempu. (Při testování v TKSP-OVT byly takto nesmyslně balené stany brány bez originálních obalů - přebaleny do PE sáčků naplocho stan zvlášť a tropiko zvlášť!)
Lubomír Chládek

Poznámka: Všechny stany byly pro srovnatelnost cen nakoupeny v pražských obchodních domech a sportovních obchodech začátkem března.
Stupnice hodnocení:
***** výborný, praktický,
**** velmi dobrý a plně funkční,
*** dobrý, průměrný, funkční,
** špatný, problematická funkčnost,
* kritický stav, vadný, nefunkční stan.
Pramen: STROJÍRENSKÝ ZKUŠEBNÍ ÚSTAV Jablonec nad Nisou, TEST DNES

Protokol o testech naleznete zde.

Testované stany

Stanování v zimě

Také toto by měl snést kvalitní stan na zimu či do hor

Podobné okamžiky může zažít každý kdo si opatří špatně vodotěsný stan.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Distribuční centrum v Plzni pro e-shop Lidlu.
Do Lidlu v bačkorách. E-shop startuje v Česku, je první ve střední Evropě

Obchodní řetězec ve žlutomodrých barvách Lidl spustil oficiálně svůj e-shop, ve kterém nabízí spotřební zboží. Mezi řetězci není první, funguje už e-shop...  celý článek

Prezident Asociace kuchařů a cukrářů ČR Miroslav Kubec (vlevo) a předseda...
Pod 43 korun už máslo nebude, vzkázal zástupce mlékáren. Zdraží i cukroví

Při současné ceně a průměrné spotřebě 5,5 kilogramu by každý Čech připlatil za máslo zhruba dvě stovky ročně. Zástupce mlékáren Jiří Kopáček míní, že zvýšením...  celý článek

Ilustrační snímek
Fialové mléko nebo kukuřice? Vědci experimentují s novým barvivem

Ve světě, kde moderní chemie umožnila, aby prakticky cokoli bylo ochuceno nebo obarveno jako v podstatě cokoli jiného, lze narazit na dost překvapivé náhražky....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.