Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nealkoholické pivo není úplně bez alkoholu

  11:00aktualizováno  11:00
Některé pivovary experimentují se speciálními druhy kvasinek. Jiné se snaží zastavit kvašení ve správný čas. A další odstraňují alkohol z hotového piva. Způsobů výroby je tedy víc, ale v podstatě jde o dva základní procesy: jeden omezuje tvorbu alkoholu, druhý odstraňuje alkohol z hotového piva.
Pivo, hospoda, restaurace

Pivo, hospoda, restaurace | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Piva vyrobená druhým způsobem jsou chuťově velmi podobná běžným pivům. Jejich výroba je však finančně náročná, protože vyžaduje speciální zařízení, buď na vakuovou destilaci, nebo membránovou filtraci.

"Je to velmi drahá technologie, stojí tolik co celý pivovar," říká technolog výroby piva Miloš Hrabák o jedné z metod, reverzní osmóze. "Patří ale k nejlepším, dá se tak vyrobit i pivo s obsahem alkoholu do 0,01 procenta, které požadují arabské státy."

Nejlacinější způsob, který se používá v tuzemsku nejčastěji, je nenechat pivo dokvasit. "Mladina o nízkém extraktu se prokvasí pouze částečně, aby vzniklo jen požadované malé množství alkoholu," vysvětluje Pavel Čejka z Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského. Pivo má pak charakteristickou mladinovou chuť.

Některé pivovary používají speciální kmeny kvasinek, které produkují jen malé množství alkoholu. Tímto způsobem je vyráběn například český birell nebo německý clausthaler.

Pivovary své technologie tají
Pivovary se však se svými výrobními postupy příliš nesvěřují, považují je za součást svého obchodního tajemství. "Předmětem licence jsou kvasnice, které jsou zcela jiné než ty, které se používají k výrobě ostatních značek," je jediné, co prozrazuje Alexej Bechtin, mluvčí společnosti Plzeňský Prazdroj, v jejímž nošovickém pivovaru se v licenci vyrábí Radegast Birell.

Aby mohlo být pivo označeno jako nealkoholické, smí obsahovat maximálně 0,5 objemového procenta alkoholu. Není bez zajímavosti, že značení není ve světě jednotné. Ve Velké Británii mají „alcohol-free“ piva nanejvýš 0,05 procenta, v USA žádné, v Japonsku se pivo s půlprocentním obsahem alkoholu nazývá nápoj podobný pivu...

Ani nealkoholické pivo tedy není úplně bez alkoholu, jeho množství je však zanedbatelné. "Jakýkoliv lehce kvasící ovocný nápoj, který je deklarován jako nealkoholický, může mít daleko vyšší obsah alkoholu," uvádí gastroenterolog Petr Mareček.

Jednoznačnou odpověď na otázku, kolik nealko piv může člověk vypít před tím, než usedne za volant, by měl dát výzkum, který lékaři chystají. "Připravujeme akci, při níž se bude pít nealkoholické pivo a měřit obsah alkoholu v krvi."

Autoři:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Stát chce napadnout slevovou akci Kauflandu, vadí mu mléko za korunu

Ilustrační snímek

Ministerstvo zemědělství chce poprvé podat podnět antimonopolnímu úřadu kvůli slevovým akcím v obchodních řetězcích....

Nula na smrt, všechno na spoření. Životní pojištění, které nevydělá

Ilustrační snímek

Mnoho lidí s vidinou zhodnocení uzavřelo smlouvu o investičním životním pojištění. Pokud má produkt sloužit jen k...

Zlevněné zboží prodávala téměř polovina prodejců bez slevy, zjistila ČOI

Akce, sleva

To, že je zboží nabízeno ve slevě, nemusí vždy znamenat, že jej se slevou i koupíte. Česká obchodní inspekce (ČOI)...

Najdete na iDNES.cz