Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Poskytovatelé úvěrů zlepšili své chování. Někteří jsou lepší než banky

  • 10
Poskytovatelé nebankovních spotřebitelských úvěrů se polepšili. Nesrozumitelné smlouvy, nesmyslně vysoké pokuty za nepatrné nesplnění podmínek a využívání drahý externích advokátů už nejsou jejich běžnou praxí. "V některý oblastech jsou na tom lépe než banky," říká Daniel Hůle z Člověka v tísni.

Nezisková společnost představila v úterý tradiční index etického úvěrování. Ten vyhodnocuje podmínky, za jakých poskytují nebankovní společnosti spotřebitelské úvěry.

Nejlepší nebankovní firmy

1. Provident
2. Home Credit
3. Cetelem
4. Cofidis
5. Profi credit
6. Essox
7. eCredit

Zdroj: Člověk v tísni

Podle Hůleho lze pozorovat u firem značné zlepšení, vůbec nejvíc ve způsobu vymáhání pohledávek. Firmy pomalu ustupují od vymáhání dluhů prostřednictvím externích advokátů. Právě jejich služby dlužníkům nejvíce navyšují částku, kterou musí zaplatit, pokud nechá dluh dojít až k exekuci. Pokud například dlužník nesplácí dluh ve výši 1 020 korun, zaplatí nakonec 9 620 korun. Při využití služeb advokátní kanceláře se stejná částka vyšplhá až na 17 810 korun.

Zlepšení lze pozorovat také při udělování sankcí a různých poplatků spojených s nesplácením. Ty už nedosahují neúměrné výše. "V oblasti sankcí řada nebankovních společností představuje mnohem etičtější přístup než banky, říká hůle. Týká se to například zasílání placených upomínek. Poskytovatelé úvěru jejich četnost omezili a cenu za jejich zaslání zcela jasně stanovil ve smlouvách.

Banky už nepatří k nejlepším poskytovatelům půjček

U bank lze přitom pozorovat opačný přístup. "V roce 2008 jsme udělali srovnávací analýzu šesti bank a šesti nebankovních společností, abychom zjistili, jestli jsou mezi nimi rozdíly. V té době nám vyšlo, banky jsou ty etičtější a nebankovní firmy jsou na tom hůře. Když se dneska podíváte na smluvní podmínky bank, tak praxe některých z nich je horší než před lety," říká k tomu Hůle.

Na druhou stranu upozorňuje, že do indexu je zahrnuto pouze sedmi největších společností, které se o změnu k lepšímu pokouší. Na trhu přitom působí přes 40 tisíc poskytovatelů. Přístup řady z nich Člověk v tísni také analyzoval, nakonec se je ale do indexu rozhodl nezahrnout. A i mezi hodnocenými společnosti lze v přístupu pozorovat značné rozdíly.

Práva spotřebitelů se patrně brzy ještě zlepší. Poslanci na začátku prosince schválili zákon, který dovolí lidem do 14 dnů couvnout od půjčky či od smlouvu o jejím zprostředkování, a to bez jakékoliv sankce. Úvěr jim bude moci zprostředkovatel poskytnout jen tehdy, pokud si prověří, že ho lidé mohou skutečně splácet. Normu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident.

,