Neberte nám daně! křičí američtí boháči

Více než stovka miliardářů ze Spojených států vyjádřila nedávno v listu The New York Times svůj odpor proti snižování daňové zátěže, ke kterému vyzývá prezident George Bush. Hlava státu navrhuje zrušit zbylé dědické daně. Miliardáři si podle britského týdeníku The Observer myslí, že zrušení daní ohrozí demokracii a z Ameriky udělá aristokracii bohatství. Odpor proti republikánským daňovým úlevám tak paradoxně už podruhé nepřichází od opozičních demokratů. Před dvěma lety sto padesát miliardářů přijalo závazek daňové spravedlnosti.

Vychází z toho, že v USA se za posledních pětadvacet let zdvojnásobil majetek, který vlastní nejbohatší vrstva obyvatel.

Částečně za to může snížení daní z příjmů a dědictví na polovinu. Výsledkem je, že pár procent bohatých Američanů vlastní víc majetku než 95 procent prostých lidí dohromady.

Například polovinu ze stovky největších jachet na světě vlastní bohatí Američané. Podle Observeru se ale nejedná jen o protest proti extravagancím bohatých kontrastující s velkou chudobou.

Bohatí mají chudým dávat
Pojem sociální odpovědnosti se neomezuje na miliardáře. V USA i v Evropě sílí vůle podniků projevovat odpovědnost vůči ostatní společnosti, které se dotýká jejich činnost.

Vlády, dříve vnímané jako vymahači co nejlepších sociálních výhod z kapitalismu, o svoji roli přicházejí.

Naopak banky, ropné společnosti, farmaceutické firmy a privatizované služby se dostávají do přímé palby, pokud se sociální dopady jejich soukromých,  ziskuchtivých rozhodnutí zdají být nepřijatelné.

Tváří v tvář sílícímu hnutí za etické investování, agresivnímu tlaku spotřebitelských skupin a kampaním nevládních organizací si podniky začínají brát sociální odpovědnost k srdci.

Podle týdeníku by britská vláda měla vyvolat veřejnou debatu o tom, co společnost pokládá za veřejné prvky v podnicích sloužících veřejnosti.

Mezi ně mají patřit kulturní a právní potvrzení, že podniky mají povinnost poskytnout co nejširší informace o své činnosti včetně jejích sociálních výsledků a působení na životní prostředí.

,